Listopad 20, 2019, 09:45:00 am

Autor Wątek: Dąb wietrzak - suszenie  (Przeczytany 369 razy)

Offline Mark 55

• Newbie
  • *
Dąb wietrzak - suszenie
« dnia: Październik 19, 2019, 20:58:43 pm »
Rosły przy głębokim rowie melioracyjnym na wale z urobku uzyskanego z kopania tegoż rowu (ziemia glina z pylistym iłem) 2 dęby (śr 1metr) i klon(śr. 0,75 m.) Dęby zostały ścięte  zimą - luty 2018 a klon sierpień 2017. Do czerwca 2019 kłody leżały w kodach pod korą i zostały przetarte przez tartak obwoźny - dąb na 50mm a klon na 30mm po czym ułożone na stos a zadaszeniem, we wrześniu pomiar wilgotności wykazuje dla klonu 14% a dla dębu 15- 16 %. Pytanie - czy można już dosuszyć (od grudnia - przez sezon zimowy do wiosny) w domu w wolnym ogrzewanym pokoju mieszkalnym - dzieci już poszły na swoje a puste pomieszczenia czekają na nowe zadania )). W sezonie zimowym mam wilgotność 25-35 % i temp. 22-24 stopnie C -drewno powinno dobrze schnąć co widać po parkiecie na podłodze ale obawa o zbyt szybkie suszenie i zniszczenie surowca. Czekam niecierpliwie bo zakupiłem już maszynkę moim zdaniem pseudo-profesional do zabawy z tym drewnem -Lurem Optal 26 z 2012 roku 230 KG 3 silniki 1,5 KW i na pierwszy ogień idą parapety na zewnątrz i do środka a potem blaty do kuchni i stół. Czekam na opinie i porady -dodam że w mojej okolicy suszarni brak.

Online tomekz

• Hero Member
Odp: Dąb wietrzak - suszenie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2019, 21:39:11 pm »
Nie powinno się drewnu nic  stać  w pomieszczeniu
ale
nie  bardzo  wierzę ,że już osiągnęło tak  niską  wilgotność

Offline Mark 55

• Newbie
  • *
Odp: Dąb wietrzak - suszenie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2019, 21:54:06 pm »
Też miałem wątpliwości do pomiaru - ale miernik nie kitajski tylko nasz  Tanel WD-30 ! Ciężko było wbić igły miernika w drewno (jak płytko to nie chciał mówić o wilgoci) więc nawierciłem cieńszym wiertłem niż igły miernika wiertłem - może to przyczyna ? Uzasadnienie - nie chciałem miernikiem walić by wlazł jak należy bo nie był mój ! Spróbuję wyciąć fragment dębu i zmierzyć u stolarza.