Lipiec 23, 2018, 12:02:57 pm

Autor Wątek: Fornirowanie nowego skrzydla. możliwe?  (Przeczytany 1791 razy)

Offline Przemcio

• Hero Member
Odp: Fornirowanie nowego skrzydla. możliwe?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 12, 2016, 10:06:57 am »
Z tym śmigłem to tez nie przesadzajcie. Wszystko zależy z czego beda te drzwi. Ja u siebie w regale miałem dużo formatek oklejonych z jednej strony wiórówki i nic się nie wypacza.
Swoją droga bez prasy i worka klejem kontaktowym tez można przykleić. Jeśli chodzi o względy dekoracyjne użyj forniru modyfikowanego na fizelinie.  Jest cieńszy i będzie mial  mniejszą siłe na ściąganie.  Łatwiej ci będzie się z nim uporać.

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2016, 10:18:05 am »

Z tym śmigłem to tez nie przesadzajcie. Wszystko zależy z czego beda te drzwi. Ja u siebie w regale miałem dużo formatek oklejonych z jednej strony wiórówki i nic się nie wypacza.

Tylko regal to sa mniejsze formatki i podociagane wkretami lub klejem. Drzwi to jefna duza formatka. Wyobraz sobie jak na bezprzylgowych ucieknie nawet 3 mm. Mnie by szlag trafil.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2016, 10:35:22 am »
Z tym śmigłem to tez nie przesadzajcie. Wszystko zależy z czego beda te drzwi.

Nie ważne z czego , wygięcie nastąpi . Nawet lakierowanie ma wpływ ,a co dopiero okleina.
Ja nie widzę w takim podejściu żadnej oszczędności.

Offline Przemcio

• Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2016, 11:02:04 am »
To fakt. Ale u mnie były duże 2 metrowe płyty tez. Węższe formatki na froncie tez maja 1 m długości i nie sa na stałe przykręcane lub klejone.

Dodatkowo u mnie była surowa wiórówka. A tutaj drzwi sa juz w gruncie rzeczy czymś oklejone z drugiej strony czyli jakiś laminat itp Wiec ma co trzymać drzwi w ryzach nie jest to surowy materiał. Kolejna sprawa to użycie kleju kontaktowego który szybko odparowuje nienasączając materiału. Nie mozna tak od razu --- nie i koniec.

Ale tak jak wcześniej pisałem ważne jest co to za drzwi bo niektóre potrafią od patrzenia się wykręcać. Wiec ryzyko jest jakieś zawsze.

Offline robson

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 12, 2016, 11:04:51 am »
Takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy ,cienka sklejka lub mdf  tak 3,4mm. oklejone obustronnie ,
i taka formatka naklejona punktowo na drzwi .

Offline Przemcio

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 12, 2016, 11:05:26 am »

Z tym śmigłem to tez nie przesadzajcie. Wszystko zależy z czego beda te drzwi.

Nie ważne z czego , wygięcie nastąpi . Nawet lakierowanie ma wpływ ,a co dopiero okleina.
Ja nie widzę w takim podejściu żadnej oszczędności.

Fakt ja tez nie widzę oszczędności i ja dla świetego spokoju pewnie bym stuningował te drzwi z obydwu stron. Zawsze to jednak fornir a nie jakiś badziewny laminat :)

Offline Przemcio

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2016, 11:08:43 am »

Takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy ,cienka sklejka lub mdf  tak 3,4mm. oklejone obustronnie ,
i taka formatka naklejona punktowo na drzwi .

Ale oklejac fornirem formatkę obustronnie materiału idzie tyle samo co na całe drzwi z obu stron. Wiec tu juz wogole sensu ekonomicznego niema wcale. Chyba ze inwestor życzy sobie z przyczyn ideologicznych fornir tylko z jednej strony.

Offline robson

• Hero Member
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2016, 11:13:41 am »
A to ciekawe ;D , cały czas wałkuje się temat zafornirowania jednej strony drzwi, myślałem że to inwestor stawia taki warunek  ;D
nawet przez myśl nie przyszedł mi do głowy aspekt ekonomiczny  ;D 

Offline Przemcio

• Hero Member
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 12, 2016, 11:15:42 am »
Wiem ze tak pisał ale nie napisał czy ze względów ideologicznych czy ekonomicznych :)

Offline holzbud

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 20, 2016, 19:52:53 pm »
lata spławianego drewna dawno już minęły, od tej pory musimy drewno i materiały drewnopochodne oczywiście obustronnie oklejać.
powiem tak.: są dwie metody na twój problem, oczywiście nie przemysłowe. !
Jako pierwsze i tego nie przeskoczysz, musisz fornirować formatki ( obustronnie ) z MDF, HDF, lub sklejki 4mm. uwaga fornirujemy zawsze na krzyż.
Jako rdzeń wybieramy jedną z dwóch metod.
Stara metoda:
1. listewki jako rama z dwoma poprzeczkami o gr. np. 30 mm.  na gr. Styropianu ( kiedyś wkładało się tzw. " plastry " z papieru )
2. całość po sklamrowaniu ramy oklejamy już fornirowanymi formatkami, nie zapominając o wkładkach na zamek i zawiasy, no i oczywiście o wypełnieniu styropianem lub " plastrem "
Nowa metoda:
1. jako rdzeń bierzemy Płytę wiórową otworową, ale uwaga, problem z grubością.
2. jak w starej metodzie.

no i obrzeża, zawiasy i zamki ale to już nie problem.  :)

Offline krzysztof klauza

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 13, 2016, 21:48:20 pm »
Cześć , zamierzam zrobić drzwi wejściowe zewnętrzne nie narażone na czynniki atmosferyczne ( słońce , deszcz itp). Myślałem o takim rozwiązanie:
Płyta wiórowa surowa 10mm  w środek kratownica z drzewa sosna ( aby móc osadzić zamek i zawiasy), skręcić to za pomocą kleju i wkrętów (nie posiadam prasy) . Po wyschnięciu nakleić fornir ze sklepu :
http://www.meble.pl/p1244338,fornir-modyfikowany-z-fizelina-palisander-1103f-2500x640mm.html i nakleic za pomocą kleju , tak myślałem butapren , soudal i Lidka podesłała mi link do strony  z allegro

http://allegro.pl/klej-pattex-universal-classic-800ml-dawniej-moment-i5272958310.html
i docisk wałkami. na ten sposób

i tak się zastanawiam co mam zrobić. Wiem że mogę iść do sklepu i kupić podobne drzwi za 3k( ale takich drzwi z takim fornirem nie znalazłem)  ale mnie to nie rajcuje chciałbym podjąć wyzwanie .
Mam prośbę jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenie , obawy lub porady będę naprawdę wdzięczny

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 13, 2016, 22:03:57 pm »
Daj rysunek + wymiary bo będą domysły i praca doktorska .

Offline krzysztof klauza

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 14, 2016, 20:49:35 pm »
Wymiary 2100x800 drzwi wejściowe do domu :)