Styczeń 17, 2018, 22:57:25 pm

Autor Wątek: Uszkodzony, napęczniały blat stołu pokryty fornirem  (Przeczytany 282 razy)

Offline Michal.555

• Newbie
  • *
Uszkodzony, napęczniały blat stołu pokryty fornirem
« dnia: Grudzień 30, 2017, 23:49:41 pm »
Witam,

Proszę o poradę dotyczącą naprawy stołu, który wykonany jest z płyty meblowej pokrytej fornirem. Uszkodzenie polega na wybrzuszeniu płyty z fornirem (do gruności około 2mm) w wyniku działania wilgoci. W załączeniu przesyłam 2 zdjęcia na których widać problem. Drugie zdjęcie przedstawia stół po zsunięciu gdzie widać, że dodatkowy ubytek forniru na pionowej płaszczyźnie blatu nie jest problemem, ponieważ nie jest widoczny po zsunięciu stołu.

Poniżej przedstawiam moje przemyślenia dotyczące możliwości usunięcia defektu z prośbą o potwierdzenie rozwinięcie informacji:
a) usunięcie napęczniałego materiału (prawdopodobnie płyty wiórowej) pod fornirem przy pomocy nożyka i uzupełnienie ubytku jakimś klejem (jakim? ), następnie dociśnięcie  forniru przy pomocy ścisku stolarskiego ?
b) czy jest możliwość usunięcia wybrzuszenia bez ingerencji w materiał na przykład przy pomocy żelazka oraz dodatkowej iniekcji kleju do materiału ?

Pozdrawiam
Michał

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Uszkodzony, napęczniały blat stołu pokryty fornirem
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:20:42 am »
Moim zdaniem przytnij albo przystrugaj tę krawędź aby usunąć uszkodzenia i zachodniej brzeg jeszcze raz.
Jak potrzeba to drugą część stołu też tyle samo,  aby po złożeniu ładnie się zchodziły.

Offline kozio

• Hero Member
  • Jeśli się mylę to mnie popraw!
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2017, 08:29:40 am »
To chyba najlepsze rozwiązanie.

Offline Michal.555

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2017, 10:43:07 am »
Dziękuję za szybkie sugestie dotyczące naprawy.
Miałem nadzieję na mniej destrukcyjne działania. Precyzyjne przystruganie krawędzi na takiej długości może się odbyć  tylko przy użyciu  profesjonalnego narzędzia - bardzo ostrego (którego zapewne nie posiadam) aby nie postrzępić forniru, nie mówiąc o konieczności zachowania idealnej liniowości i płaszczyzny po ścięciu aby blaty się zsuwały co według mnie jest jedynie do wykonania przy pomocy ostrej piły.

Uszkodzenie tak jak opisałem według mnie nie jest duże a płat forniru przykrywający blat nie jest uszkodzony stąd nadal mam nadziej że przy zastosowaniu metod renowacyjnych jest możliwość usunięcia defektu innym sposobem - najlepiej metodą zbliżoną do tej co opisałem w pkt. a).  Będę czekał na dalsze propozycje.

Offline kipi

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 31, 2017, 11:54:44 am »
Jakbyś nie znalazł sposobu na naprawę miejscową, to polecam podjechać do pobliskiej hurtowni/składu z płytami meblowymi i za dosłownie kilka złotych przytną Ci na formatówce tak jak będziesz chciał, a za kolejne kilka złotych okleją  :)