Maj 22, 2018, 21:20:41 pm

Autor Wątek: Domino 500 - pytania nowego użytkownika  (Przeczytany 2798 razy)

Offline Dentarg

• Hero Member
Domino 500 - pytania nowego użytkownika
« dnia: Kwiecień 27, 2017, 17:39:34 pm »
Widzę, że na forum sporo osób ma domino. Dziś do mnie dotarł 500 Q-SET. I w związku z tym mam 3 pytania.

1. Czy komuś udało się zarejestrować do gwaracji festoola online? Czy rejestrowaliście się przez dystrybutora i formularz papierowy?
Bo u mnie po rejestracji na stronie brak maila do aktywacji konta :(.

2. Czy Q-SET przychodzi w 1 systainerze czy dodatkowe prowadnice są dorzucane w kartonach?

3. Jakiego ustawienia uzywacie do płyty 18mm? Niestety nie ma predefiniowanej 18. Czy używacie jakiegoś predefiniowanego ustawienia (16 lub 20), czy ręcznie ustawiacie na 9mm przykładnicę?

Qiub

• Gość
Odp: Domino 500 - pytania nowego użytkownika
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2017, 18:45:02 pm »
A nie lepiej zadzwonic do dystrybutora / sprzedawcy?
Jak kupuje u kolesia to i wypelni papiery i zarejestruje produkt, za gotowke da upusty, wytlumaczy i pokaze katalogi. Nawet jak czegos nie ma to sciagnie na sklep. Maja ciagle asortyment wiec idzie zabrac do lapy i pomacac. Polowa sprzedajacych ma nawet sprzety do testow. Nie wszystkie ale zawsze idzie dogadac sie zeby cos sciagli z dystrybucji. W  najgorszym wypadku sprzedawcy handlujacy festoolem zawsze dadza ci numer kontaktowy do klienta z festoola ktory przyjedzie i ci zaprezentuje produkt i tez wyjasni co i jak.

Ludzie kupuja sprzety w roznych konfiguracjach i roznie doposazone. Ceny tez sa rozne u roznych sprzedawcow w zaleznosci od ich upustow i konfiguracji.

Kupuj lokalnie tyle moge Ci doradzic. Na jezdzenie stracisz 100 na paliwo a zyskac mozesz wieksza kase

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2017, 21:10:36 pm »
Domino kupowałem stacjonarnie , więc handlowiec przesłał papiery . Seta otrzymałem w systenerze razem z maszyną 1 szt. , a płytę frezuję na 16 lub 20 . Jak mam więcej czasu to się bawię w ustawianie na 9mm  ;)

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2017, 00:17:48 am »
Ustawienie bajecznie proste.
Najpierw frezujesz przykładając do jednej powierzchni, potem w tym samym miejscu frezujesz przykladajac do powierzchni drugiej.
Jak frez wchodzi idealnie w poprzedni otwór to jest wycentrowany. Jak nie, to korekta i ponownie.

Offline Johny Mnemonic

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2017, 22:54:49 pm »
To ja zapytam inaczej !
W czym system Domino przewyższa/jest lepszy etc etc zwykłą lamelownicę ?
Jakie są jego "+" w zastosowaniach amatorskich w stosunku do zwykłych lamel ?
Czy jest łatwiej, prościej , taniej, połączenia bardziej trwałe WTF ?

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2017, 23:24:46 pm »
Odpowiem Ci jako posiadacz lameli i obu domino 500 i 700 . Na początek , nie ma co porównywać lameli do domino . Są to dwie maszyny do całkiem innego zastosowania . Zastosowanie obu maszyn znajdziesz przy składaniu korpusów szafek , szuflad , małych klejonek . I na tym ich podobieństwo się kończy . Domino ma tą przewagę ,że można je stosować do połączeń  , gdzie przy spajaniu dwóch elementów potrzebne jest zastosowanie czopa i wpustu . Są to prace dość ciężkie do wykonania ze względu na precyzję i czas , którego po prostu brakuję . Za pomocą domina wykonujesz tą czynność i szybciej i precyzyjniej . Dla przykładu , w weekend zajmowałem się składaniem 4 komód , które podstawy miały wykonane z klejonki bukowej . Dwie z nich stelaże miały łączone za pomocą domino 500 z kołkami 10x 50, które w zupełności wystarczą . Natomiast w dwóch pozostałych stelaże były łączone dominem 700 za pomocą podwójnych kołków 14x140 . Stelaż musiał być solidnie połączony , ponieważ "dźwiga" na sobie ciężar komody o wymiarach 1800x900x500 z dwunastoma szufladami zamontowanymi na tandemach . Materiał wraz z prowadnicami swoje waży .  We dwóch komodę w całości złożoną z zamontowanymi szufladami nie daliśmy rady zdjąć ze stołu montażowego , więc swoje waży . Ze względu na ciężar mebla konieczne było by połączenie na czop i gniazdo . A przy pomocy domino w jeden dzień byłem w stanie wykonać na gotowo 4 szt. stelaży . Na fajrant pozostało tylko zaolejowanie mateiału i po temacie . Dodatkowo używam ich do łączenia stelaży stołów , stopni schodów z podstopnicą , wszelkich ram i innych konstrukcji , gdzie potrzebne jest solidne połączenie .
Na pewno ktoś powie , że jest to przerost formy nad treścią , aby na dwie maszyny wraz z osprzętem wydawać około 8k , ale te narzędzia na siebie zarabiają i zaoszczędzają czas .

Offline Sizar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2017, 23:54:55 pm »
Odpowiadając na pytania Dentarg, akurat kupowałem ten sam SET wysyłkowo od zaufanego dystrybutora, tak więc podzielę się swoimi doświadczeniami:

1. Dostałem paczkę z Domino wraz z papierami oraz kopertą żeby odesłać podpisana gwarancję, tak aby mogli mi zarejestrować sprzęt, ale założyłem konto i zarejestrowałem sam online, z tym że link aktywacyjny dostałem dopiero następnego dnia od rejestracji konta.

2. Ja dostałem prowadnice w osobnych kartonach.

3. Dla grubości płyt/materiałów, których nie ma w ustawieniach po prostu wybieram najbliższą fabryczną grubość i po zaznaczeniu na materiale linii frezowania przykładam stopę zawsze do tej samej płaszczyzny, na której narysowałem linie, wtedy niezależnie od grubości materiału połączenie się zlicuje.

Dodam jeszcze tylko, że wykonując połączenie warto jest ustawiać szerokość frezowania zgodnie z zaleceniami w instrukcji, mianowicie w pierwszym elemencie łączonym frezuje na ciasno (pierwsze ustawienie), a w drugim elemencie trochę luźniej  (drugie ustawienie). Pozwala to na korektę połączenia w momencie klejenia, gdy robiłem na ciasno obustronnie, niestety idealnie mi nie wychodziło...

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 04, 2017, 07:48:33 am »
I znów się zgodzę z Przemkiem co do zastosowania obu maszyn. Mam lamelownicę ale do większości moich drewnianych projektów się nie nadaje. Zachorowałem na Domino i może już niebawem ;)
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Andriu

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2017, 07:54:23 am »
Specu a myślisz o 500  czy 700 ?

Qiub

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2017, 07:55:16 am »
Lamelka do zwyklych cienkich wiorow.
Do grubych wiorow 500
Do cienkiego drewna 500
Do drewna czy wiora od 40mm mozna stosowac 700, duze obciazenia, duze kolki, mocne konstrukcje

Jak jest roznica w mojej opisowce bo nie wszyscy zrozumia.

Lamelka dojedziesz jak masz nawet 1mm do scianki. Lamelka jest cienka wiec w 10mm sie zmiescisz a sam robilem eksperyment i udawalo sie mnie w zaleznosci od zastasowanego frezu i lamelki na materiale 6mm zrobic lamelki i to sie trzymalo.

500 zrobisz to czego 700 nie zrobisz... np malymi kolkami w 12 czy 15mm bez problemu. Nie czarujmy sie ze kolek pod domino przenesie kilkanascie razy wiecej niz lamelka. Pod 500 nie zrobisz duzych otworow z uwagi na przeznaczenie sprzetu. To jest do wiora, to jest do drewna... ale nie do masywnego, ciezkiego lozka wazacego 300kg z baldachimem i innymi dupcami gdzize trzeba nie raz zastosowac kolki 14cm po dlugosci ;D

700 sila razy gwalt. Na tym zrobic od powiedzmy 30 mm na grubosci scianki do duzych belek konstrukcyjnych... jak wspomnialem ma kolki 14cm po dlugosci... mozna duzo wiecej niz 500.
Jest ciezka, jest masywna, jest duza. Przy swojej masie jest wygodna bo przeciez ciezar i tak na materiale spoczywa.
Ograniczeniem jej jest to ze nie zalozysz malych frezow ;D po kolka np 6mm

Czemu uwazam ze domino glownie do drewna?
Bo wiekszosc tych co robi na wiorze robi cienkie scianki i tam lepiej sie sprawdza zwykla lamelka. Przy 8mm sciany na meble jak widzialem to masakra. Oczywiscie taka szafka nadaje sie tylko na to zeby stala a nie pod ciezary no ale kto co lubi.

Czemu warto posiadac lepsza lamelke od gowna z marketu?
Bo w takich gownianych frezarkach pod lezki wysiadaja silniki, telepie sie to jak paralityk, dokladnosc to jest ale przez pierwszych 50 frezow, jedynym plusem jest to ze jest tania.
Ja osobiscie polecam jednak oryginalne lamello.

Czemu warto jest miec i 500 i 700?
Jesli robisz w drewnie predzej czy pozniej przychodzi czas ze potrzebujesz kolka wiekszego i za cholere z 500 tematu nie przeskoczysz.
Z kolei maja sama 700 nadejdzie dzien ze bedziesz mial klejonke o grubosci 10mm i juz bedzie lipa :D

Czemu wogole warto miec domino skoro kolki mozesz sam sobie docinac z metrowek po piniadzach a otwory wiercic wkretarka juz kupiona?
1. Szybkosc - znaczysz kreski po obu stronach i jedziesz. 50 otworow w czasie 10 na wiertarce
2. Precyzja - zrobisz 50 otworow w materiale w czasie gdzie normalnie zrobisz ledwo 10 na wiertarce pod kolka... precyzja duzo wieksza. Wchodzi na ciasno, idealnie sie pokrywa. Nie uzerasz sie z faktem ze kolek nie pasuje bo za malo nawierciles, nie musisz dbac o glebokosc i szerokosc bo to robi maszyna za Ciebie.
3. Jakosc  nie chce sie mnie juz opisywac... ;D

Bieraj 500 jesli masz watlpiwosci, jak nadejdzie dzien robienia czegos wiekszego kupisz 700.

Jakby bylo jakies bardzo tanie, bardzo dobre i bardzo wytrzymale polaczenie to pewnie wszyscy by na tym robili. Sa moze i lepsze rozwiazania, moze nawet te rozwiazania sa szybsze, dokladniejsze i wytrzymalsze... pytanie czy Cie na nie stac ?

Offline Andriu

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2017, 08:55:23 am »
ja się rozglądałem za  wiertarką poziomą ale   jak zobaczyłem  domino  w  podobnej cenie  to wybieram domino .

Offline Dentarg

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2017, 11:55:07 am »
Co do rejestracji to po prostu trzeba być cierpliwym. Myślałem, ze to automat zakłada te konta, ale chyba jednak ktoś to z palca wpisuje, więc mail z aktywacją konta przyszedł dopiero dziś (po 7 dniach:)). Sprzęt zarejestrowany, jest cert na gwarancję all-inclusive.

Chwilę popracowałem dominem, jest świetne, co każdy wie. Tylko trzeba uważać na ten "wirujący" na dole element, bo czasem chce się tam złapać ręką. IMHO powinna być tam jakaś osłona.

Precyzja pracy fajna. 700 być może kiedyś też kupię, bo tak jak pisał Qiub każda ma swoje zastosowania. Ale po zakupie 500, otworzyło się wiele możliwości robienia fajnych projektów, które wcześniej ze względu na ograniczenia czasowe były poza moim zasięgiem. Chyba do kołków szybko nie powrócę, chociaż zanim kupiłem domino, to zrobiłem sobie zapas kołków wolfcratowych (są naprawde dobrej jakości) - po kilkaset z każdego rozmiaru :).

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2017, 20:58:38 pm »
Dodam jeszcze tylko, że wykonując połączenie warto jest ustawiać szerokość frezowania zgodnie z zaleceniami w instrukcji, mianowicie w pierwszym elemencie łączonym frezuje na ciasno (pierwsze ustawienie), a w drugim elemencie trochę luźniej  (drugie ustawienie). Pozwala to na korektę połączenia w momencie klejenia,
Jest tylko jedno ale.
Jeśli w pierwszym elemencie wykonasz kilka otworów do klejenia (przy pomocy ogranicznika dystansowego) na ścisło, a w drugim bedziesz wykonywał otwory na luźno, to nie bedzie pasować. Po prostu odległości będą coraz bardziej przesuwane. Sprawdź to sobie w praktyce.

Offline arturs

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2017, 22:33:41 pm »
a tego domina to są jakieś wersje? bo wchodzę na allegro i widzę że jest na kup teraz domino festool df 500-q za 1999 i opisane jako nowy.. co jest nie tak?

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2017, 22:47:18 pm »
ogólnie są dwie wersje , 500 i 700 . Różnica w cenie wynika z zawartości systemu . Taki golas to koszt około 2k. Jest wersja plus - to maszyna w systenerze . Występuje także  wersja set - wersja z prowadnicami , dostawkami i najważniejsze frezami . Trzeba dokładnie sprawdzić co wchodzi w skład zestawu , bo czasem tanio nie znaczy dobrze .