Grudzień 15, 2019, 04:02:32 am

Autor Wątek: Frezarka i frezy  (Przeczytany 695 razy)

Offline Martinos

• Newbie
  • *
Frezarka i frezy
« dnia: Lipiec 19, 2019, 00:28:52 am »
Witam, mam prośbę o pomoc w wyborze frezarki górnowrzecionowej i frezów
Nie wiem jaka moc powinna być do obróbki twardego drewna typu dąb czy 1650w wystarczy czy może dobrze jakby miała 2100
Czy powinna mieć mocowanie 12mm czy wystarczy mniejsze, szukam czegoś porządnego ale nie najdroższego max ~1600pln
Chciałbym robić ładne, równe otwory jak Pantorouter typu gniazdo ale nie na wylot w twardym drewnie na głębokość 3-4cm ale o długości powiedzmy 60-120cm i różnych szerokościach od 1cm do 3cm
Potrzebuje także zrobić w blacie gr 4cm otwór także typu fasolkę na wylot który będzie miał ok 1m długości i szerokość poniżej 1cm.
Jaką do tego powinienem kupić frezarkę i frezy? żeby to ładnie i szybko szło, pomożecie?

Offline Martinos

• Newbie
  • *
Odp: Frezarka i frezy
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 21, 2019, 13:38:18 pm »
Wiem że w poprzednim poście nie napisałem żadnego modelu, za co przepraszam
Przejrzałem trochę tych frezarek, tylko czy ktoś doradzi co do tej mocy? Jaką powinienem mieć na celowniku?

Patrzyłem na firmę Makita model 1801FX lub 2301FCX
1801FX - ma mniejszą moc 1650W i jest solidna i trochę tańsza. Ale nie wiem czy to wystarczy do takich frezów w twardym drewnie.
2301FCX - wykracza poza mój budżet ale widzę po filmach na YT że jest używana przez profesjonalistów.
Czytałem też sporo o Hitachi 12VE, ceno super, łagodny start, duża moc ale na forum ktoś pisał że nie ma porządnego odciągu do niej i brak w niej oświetlenia, chociaż nie wiem czy jest ono mi tak niezbędne, czy jest to duże ułatwienie bo nie miałem okazji pobawić się takim urządzeniem.

Może ktoś jednak podpowie jakiś inny model, może tańszy, który posiada solidną stopę oraz solidną prowadnicę równoległą i ma głębokość frezowania powyżej 40mm?

Poczytałem też trochę o frezach i nie bardzo mogę znaleźć frez który ma np. 8mm szerokości roboczej i długość ponad 40mm, żeby zrobić ładny cienki otwór w blacie z dębu
pytanie czy taki frez nie wyrwie mi materiału pod spodem? Może są jakieś inne frezy albo powinienem robić to na dwa razy z obu stron blatu?

Offline Rafalski

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 22, 2019, 12:07:30 pm »
Na takie długie gniazda i tak potrzeba użyć prowadnicy i wtedy tylko przesuwasz maszynę wzdłuż. Do tego podświetlenie nie jest takie potrzebne.
Co do odciągu, to sam musisz zdecydować, na ile jest ci potrzebny.
O Hitachi ja coś pisałem, bo ją mam. Tej przystawki do odciągu nie kupowałem, bo nie potrzebuje i też nie jest tania. Poza tym trzeba ją przymocować dwoma śrubami. W mojej starej Metabo OF 10 jest do dużo lepiej zrobione poprzez zintegrowany mimośród.
Oryginalna prowadnica równoległa do Hitachi jest wprawdzie solidna, ale brakuje jej wszelkiej możliwości nastawiania. Kiedyś miałem okazje tanio kupić prowadnice do Makity i po zmianie prętów świetnie pasuje.

Takie głębokie gniazda wykonuje się raczej na dwa razy, a nie całą głębokość na raz. Sam frez i maszyna dałyby może radę, ale problem jest z wiórami, które trudno wyssać z takiej głębokości. Więc taki otwór na 8mm zrobisz każdym frezem palcowym o średnicy 8mm. Jeżeli krawędzie po frezowaniu nie będą wystarczająco ładne, to można wypróbować frez ze skośnymi ostrzami.

Z tymi frezarkami to jest tak, że dopiero po półrocznej pracy na jakiejś tam wie się, jaką by się chciało. A po jakimś tam czasie, tak czy tak ma się dwie frezezarki. Dlatego jeżeli ktoś nie wie jaką ma kupić to często mówie żeby kupić coś niedrogiego, na tym trochę popracować i wyprecyzować wymagania. Ta pierwsza niech sobie zostanie i zawsze się jeszcze przyda, a przy kupnie tej drugiej nie będzie już wątpliwości. W takim wypadku zwróciłbym uwagę na taką Wuber, tylko nigdzie nie udało mi się znaleźć zdjęcia zacisku, a od tego uzależniałbym, czy może tak, czy nie.

Jeszcze jedno do tej Hitachi: tam nie ma pokrętła, którym można nastawiać głębokość. Trzeba pracować z ogranicznikiem. Jeżeli ci to nie przeszkadza, to bierz.

Offline jasiop

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2019, 07:22:35 am »
a może Triton ?

« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2019, 07:32:17 am wysłana przez jasiop »
Jasio P - Rzeszów