Kwiecień 24, 2019, 12:05:01 pm

Autor Wątek: Konstrukcja wiaty / problem  (Przeczytany 358 razy)

Offline morafi

• Newbie
  • *
Konstrukcja wiaty / problem
« dnia: Luty 09, 2019, 17:07:12 pm »
Witam wszystkich,

Mam problem natury technicznej i prosiłbym o sugestie, porady jak z tego wybrnąć.
Temat niby prosty, znany ale po zagłębieniu, okazuje się, że to już nie jest takie proste. O co dokładnie chodzi? o połączenia ciesielskie!!  żeby było to zrobione zgodnie ze sztuka i estetycznie wizualnie ( bez użycia blach na łączeniach, kątowników itp) Na dzień dzisiejszy mam problem, żeby znaleźć wykonawce na przydomową wiatę, która to, jest częścią konstrukcji dachu. 
Tak ma to wyglądać:

wymiary głównych belek:

Nazewnictwo konstrukcji:

Architekt zaprojektował, że główne belki: B1 - w jednolitym kawałku, natomiast S1 (parter) i S2, S3 są jako odrębne belki. Po rozmowie z 1 cieślą zasugerował żeby te belki (S1+S2, S1+S3) były w jednolitym kawałku tzn, żeby belka szła od gruntu po płatew.  Pytanie tylko które rozwiązanie jest lepsze. I najważniejsze - jaki rodzaj czopów miedzy belkami S1 - B1 - S2,S3?
Może ktoś z szanownych kolegów spotkał się już z taką wiatą i doradzi jak technicznie to wykonać,
jakie konkretnie połączenia zastosować?

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Konstrukcja wiaty / problem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2019, 07:50:09 am »
Moim zdaniem architekt ma rację.
Jeśli by wilgoć zaatakowała połączenie, to jeśli belki poziome będą miały czopy, to mogą szybciej przegnić i podłoga się zarwie.

Offline arturs

• Hero Member
Odp: Konstrukcja wiaty / problem
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2019, 23:27:15 pm »
architekt ma rację.. obciążenie będzie zupełnie inaczej przenoszone na te poziome belki.. taka długa pionowa przy tych przekrojach może się skręcić (bo u nas będą wciskać że drewno suche).. u mnie na 3m słupek 16x16 skręciło o około 30°.. połączeń nie rozpiszę bo się aż tak nie znam ale cośtam ze studiów z mechaniki i "wytrzymki" pamiętam.. niby branża inna ale grawitacja jest jedna :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk