Lipiec 20, 2018, 23:39:57 pm

Autor Wątek: Skrzypiąca podłoga  (Przeczytany 278 razy)

Offline BlackJack15

• Hero Member
Skrzypiąca podłoga
« dnia: Lipiec 10, 2018, 11:13:39 am »
Witam.

Sprawa tego typu - drewniana podłoga która miejscami bardzo skrzypi - jak to można poprawić.
Opcja by ją zdjąć, poprawić i położyć na nowo odpada ze względu na to że na ścianach jest boazeria i nie ma możliwości by ją ruszyć (ani boazerii ani podłogi). Czy pomysł by zrobić w podłodze kilka dziur i wpuścić tam trochę piany ma w ogóle jakiś sens (czytałem że tak można zrobić) - jeśli tak to jaka ta piana by musiała być, jak dużo jej dać, jakie jest ryzyko wypchnięcia podłogi?. Wolę dopytać niż zrobić sobie jakieś akuku :) Chodzi o to by wyeliminować piszczenie tylko w dwóch miejscach, reszta podłogi jest znośna. Podłoga nie jest duża bo to korytarz między pokojami - około 5m długości i 1,5m szerokości. A może są jakieś inne sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Skrzypiąca podłoga
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2018, 02:30:28 am »
Pierwsze pytanie to co skrzypi?
Może to byc tarcie deski o deskę,  poluzowany gwóżdź dociskający deskę albo legar na którym jest położona podłoga.

Offline BlackJack15

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2018, 08:42:21 am »
A żebym ja ci to wiedział :) deska o deskę to chyba nie bo są chyba na wpust - zresztą podłoga była jakiś czas temu cyklinowana i lakierowana i nie widać żadnych przerw między deskami. Może być gwóźdź albo legar - i co dalej z tym?

Online komseba

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 11, 2018, 09:55:51 am »
Niestety, żeby spróbować rozwiązać problem musisz znaleźć przyczynę.
Pióro mogło się rozerwać i stąd skrzypienie.
Czy przed cyklinowaniem podłoga też skrzypiała? Czy możesz ustalić gdzie i co ile masz legary?
Naciskaj deski które hałasują i spróbuj ustalić problem.

Offline BlackJack15

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2018, 12:00:50 pm »
Tak, podłoga skrzypi od bardzo dawna, ustalić gdzie są legary to raczej chyba niemożliwe - może jedynie na zasadzie gdzie podłoga będzie się bardziej a gdzie mniej uginać jak będę po niej skakał bo innego sposobu nie widzę. Ogólnie są dwa obszary - powiedzmy że takie okręgi o średnicy jeden około o 0,4m drugi może 0.6m na który jak się wchodzi do skrzypi a dość często się chodzi. Pióro raczej chyba jest całe bo nie widać ruchu desek (lakier jest cały i nie widać szczelin) tylko całego miejsca.

Online Neron

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2018, 23:22:43 pm »
Jest specjalniy klej. Wiercisz mały otwór i wstrzykujesz. Działa pod klepkę, nie wiem czy da radę z deskami.

Offline BlackJack15

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2018, 07:15:01 am »
Zakładając że deski są na legarach i między deskami a betonem jest około 10cm to raczej taki klej nie jest do tego.

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 12, 2018, 08:21:45 am »
Mozesz spróbować pianką.
Ale pamiętaj o założeniu rozpór pomiędzy podlogą i sufitem zeby ci podlogi nie podniosło.

Offline zarekl

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2018, 11:04:10 am »
Do podklejania parkietów stosuje się kleje poliuretanowe do drewna.
Klej jest w postaci gęstego płynu (w kolorze i konsystencji płynnego miodu), który przez wywiercone otwory np. fi3mm wciska się strzykawką. W czasie aktywacji / wiązania klej pieni się i wypełnia wolne przestrzenie. Jeśli deski są na legarach to trzeba by klejenie wykonać w miejscu podparcia. Deski podłogowe zazwyczaj zaczynają skrzypieć po obluzowaniu się gwoździ. Myślę że warto spróbować podkleić.

Szukając jak naprawia się odspojony parkiet natrafiłem na to:
https://www.dremex.eu/pl/product/57-podklejanie-parkietow-renowacja-podlog

Są tam zdjęcia i można się domyśleć jak to wygląda w praktyce.

Offline BlackJack15

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 12, 2018, 12:14:13 pm »
Ale pamiętaj o założeniu rozpór pomiędzy podlogą i sufitem zeby ci podlogi nie podniosło.
Czy piana niskoprężna (bo czytając różne artykuły to wydaje mi się że taka jest tutaj wskazana) jest w stanie podnieść podłogę (jak duża to może być siła) - boję się by to faktycznie nie wystąpiło ale skąd ja ci teraz mam takie podpory skombinować - nie no może się jakaś kantówka taka długa gdzieś tam znajdzie.

Deski podłogowe zazwyczaj zaczynają skrzypieć po obluzowaniu się gwoździ.
Tylko jak te legary zlokalizować, podłoga szeroka na około 1,5m czyli pewnie po jednym legarze po boku i jeden na środku ale czy na pewno.

Offline zarekl

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 12, 2018, 13:10:16 pm »
Jeśli chcesz się zapierać to poszukaj stempli budowlanych. Nie wiem czy przy kleju poliuretanowym będzie to konieczne. Zawsze można kleić na raty, zagęszczając siatkę, wtedy klej nie będzie miał okazji dźwignąć całej podłogi na raz.

Co do lokalizacji gwoździ to można magnesem neodymowym próbować, albo wykrywaczem metalu. Niektóre lokalizatory kabli potrafią też wykrywać metalowe przedmioty.

Legarów może być 4 na rozpiętości 1,5m, zależy jak gruba bądź chuda jest deska.