Kwiecień 28, 2024, 00:34:09 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Rizer

Strony: 1 ... 44 45 [46]
676
Strugi / Odp: Bukowy strug- przywracanie do łask
« dnia: Październik 03, 2014, 20:11:44 pm »
Witam. Ja też niedawno odnowiłem 2 strugi: kątnik i zwyczajny taki jak wcześniej w tym wątku. Odnawianie starych zapomnianych narzędzi to bardzo przyjemna praca a najlepsze jest jak widzimy gdy pięknie działają :)

677
Środki naturalne / Odp: Oleje i woski
« dnia: Wrzesień 29, 2014, 20:05:22 pm »
Oto są zapowiedziane zdjęcia. 5 warstw oleju rzepakowego kuchennego nanoszonego pędzlem z jednej strony na sosnową niesuszoną(gdy ją kupiłem była wilgotna i leżała prawie na ziemi potem leżała około dwa tygodnie w warsztacie) kantówkę 4 na 6 cm. Nie oszczędzałem zbytnio na to oleju bo w końcu jest tani. Wszedł na 1,5cm na środku (najmniejsza wartość) i troszkę ponad 2 cm na krańcach. Średnio wszedł na jakieś 1,75cm.

678
Środki naturalne / Odp: Oleje i woski
« dnia: Wrzesień 17, 2014, 20:36:33 pm »
Za niedługo wstawię jakąś fotkę ale raczej pod koniec przyszłego tygodnia bo teraz to nie mam czasu.

679
Przedstaw się na Domidrewno / Odp: Cześć
« dnia: Wrzesień 17, 2014, 00:08:12 am »
To pochodzi od niemieckiego wie heißt er - wieheißter - i spolszczone wichajster. Zwrot wie heißt er oznacza: jak to się nazywa.  ;D

680
Przedstaw się na Domidrewno / Odp: Cześć
« dnia: Wrzesień 16, 2014, 22:49:08 pm »
Kiedrzyn. A jeśli o wichajster chodzi to np: jakaś półeczka, ozdobnik do kuchni, usprawnienie warsztatu(najlepiej go posprzątać- najefektywniejsze usprawnianie ;D) itd...

681
Środki naturalne / Odp: Oleje i woski
« dnia: Wrzesień 16, 2014, 22:40:50 pm »
Te 1,5-2 cm wnikło w deski grubości 4cm. Na drewnie niesuszonym zrobiłem tylko test, a na blat użyłem wysuszonego we własnym zakresie. Tak właściwie to już są kantówki - 4 na 6 cm. Myślę, że jeśli chodzi o wilgoć zamkniętą w drewnie to znaczących zmian w trwałości nie będzie. Kiedyś zaimpregnowałem olejem(specjalnym do drewna) deski niesuszone na klatki dla królików i tak po roku nic nadspodziewanego się z nimi nie dzieje. Mam tu jeszcze taki cytat nijakiego elkrakerso  z innego forum:

 ,,Domowe sposoby na zaimpregnowanie surowego drewna które z powodzeniem stosuję w terrarium. Drewno (jakiekolwiek) leży kilka lat w wilgotności bliskiej 100% (ponad 90%) na mokrym podłożu (lub wręcz w nim częściowo zakopane) bez śladów grzyba, próchnienia etc więc może się i w nożydełkowaniu przyda ;P
Normalnie drewno nijak nie zabezpieczone w takich warunkach pleśnieje mi już po kilku dniach i nadaje się do wywalenia.

1. Drewno można standardowo pokryć woskiem na grubo a po jego zastygnięciu np nad świeczką rozpuszczamy wosk nagrzewając drewno (tak że wosk wrze na jego powierzchni), można w piekarniku czy mikrofali, po takim zabiegu wosk bez żadnej polerki wsiąka w gorące drewno zaś jego nadmiar spływa. Po takim zabiegu drewienko wygląda praktycznie tak samo jak przedtem z tym że nie pleśnieje we wcześniej wymienionych warunkach.

2. To wygotowanie drewna w solance przez jakieś 40min. Potem wyjmujemy, myjemy i suszymy. Po wyschnięciu wyjdzie sól, standard, wtedy znów myjemy (np szczoteczką) i po dwóch takich zabiegach na drewnie nie wychodzi już sól a całe jest bardzo wytrzymałe na wilgoć i gnicie.

Można stosować oba sposoby równocześnie (najpierw 2 potem 1). Mi jeden kawałek drewna leży już pięć lat w terrarium gdzie praktycznie do połowy jest mokry, ani grzybka ani nie próchnieje. Pewnie nie napisałem niczego odkrywczego ale a nóż się może komuś przyda."

682
Środki naturalne / Odp: Umywaleczka
« dnia: Wrzesień 15, 2014, 20:46:25 pm »
Mam takie pytanko: Ile kosztuje m2 tynku glinianego w porównaniu np: z cementowo-wapiennym?

683
Przedstaw się na Domidrewno / Cześć
« dnia: Wrzesień 15, 2014, 20:44:01 pm »
Jestem Maciej z Częstochowy. Kręci mnie stolarstwo konstrukcyjne ale lubię podłubać przy jakimś mebelku czy innym wichajstrze. Na codzień wykonuje jakieś tam drobne prace warsztatowe, a co jakiś czas jakieś konstrukcje gospodarcze rzecz jasna z drewna. Chociaż nadal korci mnie żeby zbudować małą kuźnię i pobawić się w kowala ;D.

684
Środki naturalne / Odp: Oleje i woski
« dnia: Wrzesień 15, 2014, 20:36:18 pm »
Z tego co widzę  i czuję to olej nie zjęczał. Ciekawe czy olej wsiąknięty w drewno w ogóle jęłczeje? Obiektem takiego zabezpieczania mogą być takie drobne mebelki typu stolik ogrodowy, ławka itd... oraz wszelkiego rodzaju konsztrukcje gospodarcze np: klatki dla królików, drewutnie, gołębniki, osłony czy daszki na coś itd...

PS: Użyłem oleju rzepakowego z biedronki :) i wszedł po tych 5 warstwach na jakieś 1,5 -2 cm w sosnowe deski niesuszone także całkiem przyjemnie wyszło.

685
Środki naturalne / Odp: Umywaleczka
« dnia: Wrzesień 14, 2014, 16:37:52 pm »
Jeśli chodzi o tynki gliniane to polecam zapoznać się z tematem domów w technologii Straw Bale.

686
Środki naturalne / Odp: Oleje i woski
« dnia: Wrzesień 14, 2014, 16:34:06 pm »
Co do olejowania to zaolejowałem tak 5 warstwami oleju rzepakowego(ostatnie dwie warstwy schły po 1 dzień na warstwę) blat stolika ogrodowego, który albo jest na dworze bez względu na pogodę albo w szklarni gdzie jest parno i ciepło no i jest chowany na zimę pod dach. Egzystuje sobie radośnie już tak z rok i nic się z blatem nie dzieje. Jeśli chodzi o odcień drewna to po olejowaniu zrobił się bardzie żółty co dodało mu uroku(tylko trzeba uważać żeby przy olejowaniu nie zostały plamy oleju na drewnie bo w tych miejscach będzie ciemniejsze). A co do woskowania to zrobiłem parę testów i wnioski z moich obserwacji są takie:
-Podgrzewać tylko źródłem ciepła, które nie emituje dymu bo się drewno okopci, i trzeba strugać(chociaż z drugiej strony jak by tak trochę poćwiczyć można by zrobić ładne wzorki :) ).
-Wosk opornie wtapia się na sękach i trzeba je podgrzewać dłużej.
-Jeśli wosk już nie wsiąka to należy go zetrzeć ścierką.
No to teraz czekam na efekty impregnacyjne tego woskowania.


687
Środki naturalne / Oleje i woski
« dnia: Wrzesień 14, 2014, 11:39:04 am »
Witam. Mam takie dwa pytanka:
1.Czy można olejować drewno jakimś tam zwykłym olejem spożywczym?
2.Spotkałem się z takim sposobem woskowania: nacieranie świecą stołową drewna i podgrzewanie całości suszarką żeby wosk wtopił się w drewno. Czy to działa?

Strony: 1 ... 44 45 [46]