Marzec 28, 2024, 09:36:11 am

Autor Wątek: Mała tokarka  (Przeczytany 3889 razy)

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Mała tokarka
« dnia: Kwiecień 27, 2020, 22:21:21 pm »
Witam
Czasem ale tak na prawdę sporadycznie przydała by mi się tokarka. Mała do małych rzeczy,nie droga do 1000zł. Znalazłem kilka modeli.
Holzmann D300F
BASS POLSKA TOKARKA BP-4779
Holzstar DB 450
Pierwsza i ostatnia są do siebie podobne.
Używaliście,macie,mozecie coś powiedzieć na temat tych modeli? Dadzą sobie rade z twardym drewnem i małymi elementami?
Pozdrawiam

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała tokarka
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2020, 08:55:07 am »
Stałem się posiadaczem tokaprki Proxxon Hobby-MAT Variant z 1987r. Tokarka działa ale w sposób dość niebezpieczny bo po wlozeniu wtyczki do sieci,włącznik i wyłącznik nie działa. Maszyna jest ciężka i stabilna. Mozna na niej toczyć dość dlugie elementy 800 mm i małe wiec pod tym względem mi odpowiada. Całkowity koszt to 830 zł. Za tolarkę zapłaciłem 450zł,prawie drugie tyle to koszty podróży.
Potrzebuje Waszej pomocy w wymianie wyłączników, dobrze dłut,noży. Mocowanie elementu obrabianego? Element mocuje się miedzy kły i to wszystko? Jak na początek ustawiać prędkość, kiedy prędkość ma znsczenie,zależy od drewna czy kształtu a może srednicy?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 09:02:17 am wysłana przez mario78 »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała tokarka
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2020, 12:46:40 pm »
Rozkreciłem obudowę zeby dostać sie do przycisków, okazało sie ze jest coś prawdopodobnie ominięte,zrobione na krótko.  Z włacznikami czy bez maszyna i tak sie zsłącza bo wpieciu do sieci. Jakie dłuta, noze kupic do toczenia?

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała tokarka
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2020, 20:27:52 pm »
Po angielsku czyasz?

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Mała tokarka
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2020, 21:50:18 pm »
Tak troszkę. Co do załączania się maszyny to problem nie leżał w przepięciu kabli,czy uszkodzonym wyłącznikiem a styczniku. Stycznik był zablokowany gwozdzikami zeby był cały czas załączony a co dziwne nie jest uszkodzony,działa poprawnie. Wyjąłem gwozdie i mozna normalnie włączyć i wyłączyć tokarkę.Przycisk stop nie był uszkodzony a nie kompletny, dorobiłem coś na szybko. Muszę zrobić jeszcze solidną podstawę do tokarki.Lirorober,jesli pytasz czy czytam po angielsku i chciałeś coś wysłać,pokazać to będę  wdzièczny.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 21:58:24 pm wysłana przez mario78 »

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7537
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Mała tokarka
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2020, 22:31:13 pm »
tutaj jest koalnia informacji.

https://turnawoodbowl.com/

Ta podstawa na której stoi tokarka wygląda mało stabilnie. musi być bardzo stabilna i mocna.

Obroty.
Jak masz świerzo założyny element o dużej średnicy to przy dużych obrotach wpadnie w wibracje i to już jest niebezpeczne. Jest niewyważony. Istnieje ryzyko że wypadnie z zaczepu i wtedy to juz niebezpieczna sytuacja.

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Mała tokarka
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2020, 13:02:37 pm »
https://turnawoodbowl.com/
Dużo informacji jest na tej stronie dla początkujących, przyda się nawet dla osób które ogólnie zaczynają pracę w drewnie