Kwiecień 18, 2024, 04:51:02 am

Autor Wątek: Pracujące drewno  (Przeczytany 2832 razy)

Offline maciej1981

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Pracujące drewno
« dnia: Czerwiec 06, 2020, 00:33:11 am »
Witam,

Szukam tu i tam informacji, ale nie natrafiłem nigdzie, mianowicie zacząłem przygodę ze stolikami dębowymi plus kaniony z żywicy epoksydowej i zastanawia mnie jaką tolerancję "pracy" blatu można zaakceptować? zrobiłem 2 blaty, jeden 40x70cm drugi około 50x110cm (nieregularna krawędź) zalane epidianem deco z deco K, wyrównane za pomocą planera i frezarki, sprawdzane i były równiutkie. Z racji problemów i prób zabezpieczenia powierzchni (wiele prób lakierowania ;D , olejowosku ) nie sprawdzałem w międzyczasie czy się coś nie porobiło, i gdy skończyłem i sprawdziłem, tj. po około 2 miesiącach, okazuje się, że blaty zrobiły się wklęsłe wzdłuż kanionu, kładąc poziomicę w poprzek stolika na środku jest około 2 mm różnicy. Czy to jest ok, czy gdzieś muszę zacząć szukać przyczyny? Dodam, że drewno kupowałem suszone w tartaku i obrabiane, zalewane i poźniejsze zabiegi wykonywane były w miarę stabilnych warunkach temperaturowych.


Offline zarekl

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 310
    • Zobacz profil
Odp: Pracujące drewno
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 06, 2020, 07:40:20 am »
Stronę, którą zalałeś żywicą odizolowales od świata zewnętrznego. Drewno cały czas chłonie lub oddaje wilgoć. W twoim przypadku miałeś suche drewno, które z jednej strony zaczęło wchłaniać wilgoć z otoczenia. Z tej też strony wydluzylo się, a całość zadziałała jak bimetal i wygięła się. Jak wilgotność otoczenia spadnie i drewno odda spowrotem wilgoć to się wyprostuje.

Offline Lirorobert

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7549
    • Zobacz profil
    • Lirorobert
Odp: Pracujące drewno
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 06, 2020, 20:05:36 pm »
A jsk jest blat podparty podstawą?

Offline maciej1981

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Odp: Pracujące drewno
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 06, 2020, 23:57:09 pm »
Dzięki za odpowiedź, deski po wyrównaniu i wyszlifowaniu zaimpregnowałem z obu stron żywicą, po wyschnięciu wsadziłem do formy i zalałem kanion, potem nadmiar żywicy zebrałem frezarką z obu stron wracając do surowego drewna (żywica została w kanionie i szczelinach), później szlifowanie i tak jak pisałem różnego rodzaju próby pokrycia - skończyło się na olejowosku Osmo, za każdym razem nakładany naprzemiennie z dwóch stron. Zdaję sobie sprawę, że drewno pracuje, tylko jestem ciekaw czy to się mieści w jakieś normie, czy może taka odchyłka na takich niedużych blatach jednak nie powinna być i można tego uniknąć (jeżeli tak to jak  ;D)
Nogi montowałem po stwierdzeniu tejże krzywizny, są to stalowe nogi z profilu 20x60cm, w jednym przypadku cała ramka, w drugim wycięty górny profil co by go nie było widać przez kanion - wypuszone 5 cm na przykręcenie. Dokręcone dość mocno aczkolwiek bez przesady  ;)