Marzec 28, 2024, 09:07:25 am

Autor Wątek: ściernica,szlifowanie,czyszczenie włókninami ściernymi.  (Przeczytany 5683 razy)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
ściernica,szlifowanie,czyszczenie włókninami ściernymi.
« dnia: Styczeń 12, 2020, 10:14:44 am »
Pewnie znacie ten materiał  :  włókniana ścierna
https://allegro.pl/oferta/wloknina-scierna-czerwona-drobnoziarnista-na-metry-8319487391
Jest tego trochę,różne gradacje itp.

Jako że zajmuje się powiedzmy zawodowo --choć nie z wykształcenia - rzemiosłem, raczej metaloplastyka a ostatnio w połączeniu z bursztynem, muszę kombinować nieraz różne dziwne wynalazki -zamienniki bo oryginały  są drogie albo nie ma takich jak potrzebuję.

 Kiedy mam do  wypolerowania ,ale najpierw do zeszlifowania wierzchnią warstwę zwietrzałego bursztynu - no to przy jednej sztuce można się bawić papierem ściernym na mokro… ale jak zaczynamy operować jednostkami  ptt wiadro bursztynu:) no to już inna bajka. Wykombinowałem  podlinkowaną wyżej włókninę ścierną , najpierw robiłem próby z kupioną u mnie w mieście  ciętą na arkusze

 https://allegro.pl/oferta/app-wloknina-scierna-czerwona-p320-drobna-1x-7646902489?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MmVkM2I3OTUtMjExMC00NmE0LTllOTYtMGU2NzU1M2Y2N2JkAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c60b4c37-655b-403a-ae07-ff73dfb546e9 

Idealna do moich zastosowań jest taka  w kolorze musztardy ale nie mogę jej namierzyć, nie tych chodzi o ziarno ale o jej zbitość ,twardość  ale inne również jakoś dają  się używać.
Pomysł banalny- włóknina   na metry o szerokości pasa 10 cm, odcinamy  długośc 10 cm, mamy kwadrat, mniej więcej w środku robimy otwór- wystarczy przebić śrubokrętem-nie usuwać materiału - Śruba- 2 podkładki i 2 nakrętki i na wiertarkę.
Początkowo  wycinałem koła z tego materiału ale teraz dałem sobie spokój, bezsensownie marnować materiał, chwila moment i koło zrobione a trochę zwietrzeliny tym nadmiarem włókniny da się już usunąć.

Miałem do usunięcia ostatnio korę -zaschniętą- na ładnym drewnie, powierzchnia bardzo nierówna- drewna- i usuwanie nożem skończyło by się poranieniem materiału i ścięciem wystających elementów  a i tak kora w zagłębieniach by została.

Włóknina sprawdziła się znakomicie ( oczywiście najpierw była usuwana kora toporkiem i nożem +  dłutami- ale tylko do granicy gdzie chwila moment byłoby drewno , wyszło idealnie .

Na upartego jakbym wziął do ręki włókninę drobną i jak papierem ściernym -całą dłonią przeszlifował to moje drewno to było by gotowe do olejowania czy pokostowania ,taką gładkość da się uzyskać ale ten kawałek jaki obrabiałem to bardzo pokręcone słoje i nie  ciągnęło się, nie łupało , tak czy inaczej do usuwania kory, bez uszkadzania drewna teki materiał jest idealny. Tyle moich podpowiedzi  ,choć tak się odwdzięczę za  pomoc w tematach o jakie pytałem.


Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: ściernica,szlifowanie,czyszczenie włókninami ściernymi.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2020, 13:14:05 pm »
Stosuję ten  sposób już nie pamiętam od  kiedy . Tak samo mam zrobione tarcze z pasów skóry ponacinanej na końcach . Tak samo robie sobie idealne "koty " z papieru ściernego - z tym że ścierniwo jest nie na papierze ale na materiale . Daje to ten plus że końcówki ( ponacinane  na paski  szer ok 8mm ) nie urywają się . Najlepiej mieć różne gradacje krążków .Odkupiłem końcówki serii papieru w hurtowni ,która klei pasy szlifierskie bo sprzedawali taniej . :)

Offline kuń

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
Odp: ściernica,szlifowanie,czyszczenie włókninami ściernymi.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2020, 21:34:21 pm »
no widzisz a ja dopiero to odkryłem :)   dobrze wiedzieć ten patent z papierem poprubuje. Tek koty ścierne na płótnie to robisz z ilu krążków? albo jaka grubośc?

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5688
    • Zobacz profil
Odp: ściernica,szlifowanie,czyszczenie włókninami ściernymi.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2020, 07:50:43 am »
Ile  wejdzie   na  oś  , czym grubsze  tym  lepsze

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: ściernica,szlifowanie,czyszczenie włókninami ściernymi.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2020, 08:53:51 am »
może wrzucicie parę zdjęć jak wygląda efekt końcowy zwłaszcza te koty mnie ciekawią