Marzec 29, 2024, 15:14:02 pm

Autor Wątek: Toksyczność żywicy epoksydowej.  (Przeczytany 3380 razy)

Offline kuba.

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Toksyczność żywicy epoksydowej.
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 12:23:57 pm »
Witam, od pewnego czasu zastanawiam się nad jakimś projektem z żywicą epoksydową. Zacząłem trochę czytać w google i obudził się we mnie niepokój. Mianowicie natknąłem się na wiele artykułów, wątków na temat jej toksyczności. Oczywiście czytałem o tym, że żywice zawierają certyfikaty (zatem utwardzacz pewnie też) które przypisują bezpieczeństwo użytkowania w pełni utwardzonej żywicy. Chciałbym się dowiedzieć jakie są granice zastosowania żywicy epoksydowej? Widzę mnóstwo stołów wykonanych przy użyciu tego materiału (a jeśli stoły to i żywność )i wiele innych przedmiotów. Np. deska do krojenia, czy nie jest to przekroczenie już jakieś granicy użytkowania? Najbardziej zastanawiają mnie lampki z żywicy. Czy źródło światła które jest umieszczone wewnątrz, nagrzewając się, nie będzie powodowało wytwarzania się oparów? Czy po prostu trzeba zastosować źródło światłą które nie emituje ciepła? A jeśli rzeczywiście bezpieczna po pełnym utwardzeniu czy nie jest tak, że pełny proces utwardzenia w zalecanych warunkach trwa bardzo długo (>miesiąc)?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2021, 12:26:25 pm wysłana przez kuba. »

Offline tayjkt

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 325
    • Zobacz profil
Odp: Toksyczność żywicy epoksydowej.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2021, 10:16:10 am »
w stanie płynnym zawsze będzie szkodliwa, jeśli jest oznaczona do kontaktu z żywnością to po utwardzeniu będzie można używać jej z żywnością.
Co do oświetlenia to teraz trzeba iść w eko i używać oświetlenia ledowego które nie nagrzewa się tak jak zwykłe żarówki

Offline Koala

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
Odp: Toksyczność żywicy epoksydowej.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2021, 18:15:33 pm »
Tak gdzieś koło miesiąca. Po 1-2 tygodniach od zalania można obrabiać po 3 polerować.