Maj 15, 2024, 00:25:39 am

Autor Wątek: Przełożenie drzwi  (Przeczytany 3285 razy)

Offline na_forum

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 345
    • Zobacz profil
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2018, 05:56:58 am »
Zrobione, ale było trochę rzeźbienia.
Dwa pytania:
1. po pomiarach na, sucho wołżyłem drzwi, pooznaczałem gdzie trzeba dłutować/ wiercić pod zawiasy i zabrałem się za robotę. Biorąć poprawke na minimalne odchylenia, poszerzyłem lekko otwory, ale i tak drzwi się nie zamykały. Powód: Zawiasy były zbytnio po zewnętrznej. Musiałem je przesuwać o 2 (?) mm ku środkowi drzwi. Skoro przyłożenie drzwi nie jest miarodajne to jak w przysłości to obliczać?
2. Powtórzę wcześniejsze pytanie. Jak, nie mając piły wibracyjnej, można wyciągnąć zawiasy z futryny?

Dzięki

sherwood

  • Gość
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 07, 2018, 07:10:00 am »

2. Powtórzę wcześniejsze pytanie. Jak, nie mając piły wibracyjnej, można wyciągnąć zawiasy z futryny?



Przebijasz wybijakiem gwoździe-trzpienie na wylot. Powstają otwory z drugiej strony łatwe do zamaskowania ale nie niszczysz gniazda zawiasu.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 07, 2018, 07:35:19 am »
Biorąć poprawke na minimalne odchylenia, poszerzyłem lekko otwory, ale i tak drzwi się nie zamykały. Powód: Zawiasy były zbytnio po zewnętrznej. Musiałem je przesuwać o 2 (?) mm ku środkowi drzwi.

Nauka kosztuje.
Zawiasy się nie przesuwa ( będzie wtedy luźna w otworze)  tylko odpowiednio przegina  we właściwą  stronę  jej  pióro.

Pierwsze  słyszę o wyjmowaniu  zawias za pomocą piły ,to nie  realne . Niżej kolega pisał - przebijasz  sztyfty w głąb futryny i zawiasę szczypcami wyciągniesz.

p.karwacki

  • Gość
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 07, 2018, 08:25:13 am »
Tak na marginesie
Tomku, ten zawias, czy ta zawiasa?
Nie jest to co prawda forum językowe, ale często spotykam obie wersje. Która jest poprawna?

[regulamin!!!]


Offline na_forum

  • Sr. Member
  • ****
  • Wiadomości: 345
    • Zobacz profil
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 07, 2018, 19:04:04 pm »
Biorąć poprawke na minimalne odchylenia, poszerzyłem lekko otwory, ale i tak drzwi się nie zamykały. Powód: Zawiasy były zbytnio po zewnętrznej. Musiałem je przesuwać o 2 (?) mm ku środkowi drzwi.

Nauka kosztuje.
Zawiasy się nie przesuwa ( będzie wtedy luźna w otworze)  tylko odpowiednio przegina  we właściwą  stronę  jej  pióro.

Pierwsze  słyszę o wyjmowaniu  zawias za pomocą piły ,to nie  realne . Niżej kolega pisał - przebijasz  sztyfty w głąb futryny i zawiasę szczypcami wyciągniesz.

Za pomocą ostrza wibracyjnego przeciąłem gwoździe (wsadzając ostrze w szparę pomiędzy zawiasem a futryną.
Sztyftów/ gwoździ nie dało rady wbić głębiej bo musiałbym je wbijać z 5 cm a i tak główka by się zatrzymała na otworze zawiasu. Dodatkowo gwożdzie były  długie na grubość futryny, a w beton/ cegłę byłoby je trudno wbić.

Offline tomekz

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 5693
    • Zobacz profil
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 07, 2018, 20:03:00 pm »
Sztyftów/ gwoździ nie dało rady wbić głębiej bo musiałbym je wbijać z 5 cm a i tak

nie  5 cm tylko tyle ile zachodzi  wręg na  futrynę  czyli ok. 15mm ( przy drzwiach falsowanych)

jeśli gwoździe miały  główkę ( do przebijania zawias  są specjalne gwoździe bez główki i z właściwą ich średnicą odpowiadającą otworom w zawiasach)  to  należy je podważyć i wyciągnąć .
Ja stosowałem zazwyczaj wkręty z łbem soczewkowym   do tych prac ,co ułatwiało  znacznie  wymianę zawiasy

Offline robson

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1655
    • Zobacz profil
Odp: Przełożenie drzwi
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 07, 2018, 20:47:09 pm »
Tak czytam i się zastanawiam nie łatwiej było Ci te drzwi wyjąc z ościeżnicą  i obrócić o 180 stopni ?