Marzec 29, 2024, 07:46:55 am

Autor Wątek: Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam  (Przeczytany 3249 razy)

Offline Przemek78

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam
« dnia: Czerwiec 23, 2022, 11:06:09 am »
Witam,
świeży użytkownik jak widać, doświadczenia z drewnem jakieś tam mam od 30 lat, ale to głównie jak jeszcze ojciec dłubał szkielety pod meble tapicerowane. Z wiedzą bardziej fachową i specjalistyczną niestety kiepsko u mnie, a zapragnąłem odświeżyć sobie schody.
Schody mają 12 lat, o ile dobrze pamiętam - dębowe. Niestety nie dbałem o powłokę lakierniczą i miejscami już się poprzeciarała, do tego po czasie zaczyna już się tam zabarwiać na szaro, pewnie brud wnika.
Tak więc, mając z tą materią po raz pierwszy w życiu do czynienia, listwy narożne zdemontowałem, z duszą na ramieniu również słupki, tralki i poręcze - z duszą na ramieniu, ponieważ nie wiedziałem, czy to poklejone wszystko, czy tylko kołki i wkręty (na szczęście okazało się, że ta druga opcja).
Zakupiłem szlifiereczkę Einhell te-os 1320, papiery od P60 do P240 oraz lakier HartzLack Super Strong HS półmat.

I teraz sedno tematu:
Chciałbym usunąć starą powłokę lakierniczą i:
- opcja A - zabejcować delikatnie bejcą spirytusową, żeby nadać całości lekko szarawy kolor, następnie położyć lakier
- opcja B - zabejcować i polakierować tylko stopnie, poręcze bez bejcowania (dlaczego, wyjaśniam poniżej)
- opcja C - położyć tylko lakier bez bejcowania

Pierwotnie chciałem opcję A, żeby jakoś coś zmienić w domu, tym bardziej, że ściany będą prawie białe, ale problem mam z usunięciem lakieru i tutaj prośba do doświadczonych kolegów o wskazówki:
1. Ze stopni i podstopni wiadomo, najprościej i jakoś to szlifierką ogarnę, potem naniosę 2, 3 warstwy lakieru
2. Problem mam głównie z poręczami, w przekroju są takie jak na zdjęciu i nie wiem, jak z nich sprawnie i dokładnie usunąć lakier? Czytam, że są środki chemiczne typu Ramsol, można opalarką ale na zdrowy rozsądek, to chyba tylko mechanicznie papierem, a to mordęga.


3. Ewentualnie, tylko zmatowić lakier na nich i nanieść 2, 3 warstwy tego HertzLack.
4. W przypadku zastosowania punktu 3, odpada niestety bejcowanie, choć w sumie i tutaj do końca nie jestem pewien, czy tego chcę, głównie dlatego, że ciężko mi będzie sprawdzić efekt (nie mam żadnej próbki, chyba, że testy na listwach narożnych, które chcę zastąpić czymś innym.
5. No i jeszcze jedno, trochę banalne pytanie: jak sprawdzić, że już lakier został usunięty? ;)
Zacząłem próby na jednym stopniu i nie wiem, czy już szlifuję drewno czy to jeszcze lakier. Pomyślałem, że mogę spryskiwać wodą i jeśli będzie wsiąkała, to wiadomo, że lakieru już nie ma, ale może są bardziej kompetentne metody?

Tyle z pytań, na początek, bo jak znam życie, to pewnie jeszcze coś wyskoczy po drodze.

O, właśnie sobie przypomniałem, na spoczniku mam dużą szczelinę między dechami, taki klin o długości prawie 2m i szerokości od 5mm do 1mm. Myślałem, żeby go zaszpachlować np. Tikurillą ale potem wyczytałem, że można też budżetowo zmieszać pył pozyskany ze szlifowania z wikolem. Stąd też pytanie, czy to zadowalające rozwiązanie? Domyślam się, że najlepiej byłoby wkleić ten klin, ale to trochę więcej zachodu, musiałbym poszukać skolarza, pozawracać mu dupę itd.

Się rozpisałem trochę, ale chciałem w miarę klarownie to opisać.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2022, 11:31:42 am »
Witaj
Na początek,ciężko będzie Ci zakupioną szlifierką szlifować lakier. Narzędzie do wykończenia,narożników i drewna bez lakieru. Kolejna sprawa papier,60 ok 240 jest za drobny,120-150 to max. Pod bejcę trzeba usunąć cały lakier bo będą smugi,plamy.Dalej podpowiedzą koledzy bardziej doświadczeni ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2022, 11:33:51 am wysłana przez mario78 »

Offline Przemek78

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2022, 18:19:29 pm »
mario78 dzięki za wskazówki.

Wiem, że to gówniane narzędzie, mam też jakąś tego typu, tyle, że to nawet takie yato nie jest:

i to jest chyba jeszcze gorsze.

Tą trójkątną wybrałem właśnie z myślą o dojściu do narożników i dlatego, że jest w miarę poręczna. Ponieważ w sumie nie napisałem, ale zdemontowane mam wszystko oprócz stopni, podstopni i spocznika - tego wszystkiego nie odrywałem.
Papier kupiłem od P60 do P240 stopniowany co 20. Zresztą po pierwszej próbie już wiem, że zacząć to muszę od 60'ki a kończyć najwyżej 180.
Z tą bejcą też już mnie wszyscy uświadamiają i już wiem, że w moim przypadku to nie wyjdzie, więc bejcę odpuszczam.
Przed chwilą jeszcze się przyglądałem wczorajszej przymiarce szlifowania. Co prawda stopień nie doszlifowany jeszcze dokładnie, ale pomoczyłem go i wydaje się, że to cały czas jeszcze lakier.

Także dodaję opcję D - szlifowanie w celach wyrównania powierzchni i usunięcia najbardziej widocznych ubytków/przebarwień, miejscowo nawet niekoniecznie do gołego drewna. Następnie położenie warstw lakieru.
Chodzi mi jeszcze taka trochę karkołomna myśl po głowie, czy na przykład sam ten lakier można by zabarwić, żeby był szary-transparentny?
A może nie kombinować i są takie gotowce?
Tego HartzLack'a mam z Allegro i jeszcze tydzień na zwrot w sumie.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2022, 07:38:40 am »
Obie szlifierki są oscylacyjne,nadają się do wykończenia powierzchni. Ja mojej używam jak poprzednia  szlifierka zostawi "sprężynki". Są gotowe środki już z kolorem,tyle że nanoszenia wymaga wprawy moim zdaniem,jeśli miejscami nałożysz więcej to bardziej pokryje kolorem. Wracając do papieru 180 za drobny. 150 jak już tak bardzo chcesz najdrobniejszy zostaw.
Pozdrawiam

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2022, 19:53:22 pm »
Odpowiadając na pytanie,czym czyścić schody. Więc ja bym nie próbował tego robić szlifierką oscylacyjna. Zapewne nie masz luźnych 2-3 tyś zł na szlifierkę przekładniową. Kiedyś miałem ,mam do dziś tylko jako jedyną szlifierkę Bosch GEX 125-1 AE,jestem z niej bardzo zadowolony choć teraz używam jej do wykończenia powierzchni razem z oscylacyjną. Boschem bym próbował wyczyścić schody,papieru poszło by sporo. Zupełnie inna praca jest szlifierką typu Rotex,tylko wspomniana cena niestety. Wysyłam Ci dwa linki,obejrzyj.
Pozdrawiam
https://m.youtube.com/watch?v=hL18cCBHnME
https://m.youtube.com/watch?v=IS8DotNlMFQ

Offline Przemek78

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Odp: Schody - jak usunąć lakier, jak polakierować i inne takie tam
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2022, 12:01:22 pm »
Na innym z forów polecono mi jeszcze skrobak Bahco - zamówiłem do wyboru 650 i 665, ale ten z rączką odeślę, za 40zł sam sobie dorobię, jeśli będzie potrzeba, a tą kwotę to rzeczywiście na ostrze można przeznaczyć.
Wtedy najpierw zebrałbym lakier i wstępnie wyrównał powierzchnię skrobakiem, a tym maleństwem (szlifierką) zrobię szlif na gotowo.
No i wychodzi, że chyba lepiej nie kombinować nawet z barwnym lakierem, żeby sobie nie narobić kłopotu - zresztą, najpierw trzeba zrobić jedno, o malowaniu pomyślę w międzyczasie.