Marzec 29, 2024, 06:05:01 am

Autor Wątek: Prośba o pomoc w doborze szerokośći frontów kuchennych  (Przeczytany 2675 razy)

Offline BananaMuffin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Prośba o pomoc w doborze szerokośći frontów kuchennych
« dnia: Luty 21, 2023, 21:57:26 pm »
Cześć,

Po wykonaniu korpusów szafek kuchennych przyszedł czas na fronty. Nie bardzo jednak wiem jaką szerokość dobrać do szafek narożnych. Oraz jak najlepiej zamontować, ale to w przypadku dolnej szafki.

Górna szafka (w załączniku) jest diagonalna. Jaki kąt zawiasów powinienem wybrać do takiego frontu?

Dolna szafka (w załączniku) to "L"-ka.  Czy lepiej do takiej szafki montować dwa niezależne od siebie fronty, tzn. każdy mocowany osobno do korpusu, każdy można otworzyć niezależnie od drugiego?  Czy może lepiej wybrać niezależne mocowanie a zależne od siebie otwieranie, co prawdopodobnie da mniejszą szczelinę między frontami? Rozumiem, że tu "standardowy" kąt otwierania się zawiasów.
Czy może jeden front mocowany do korpusu, a drugi mocowany do pierwszego? Jakie zawiasy wybrać do takiego montażu frontu? Jak trudny będzie taki montaż?

Korpusy oczywiście na płycie 18 mm. Fronty też, jeżeli ma to znaczenie.

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o pomoc w doborze szerokośći frontów kuchennych
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2023, 21:33:49 pm »
Cześć
Górny front 335-4=331mm. Zawias kątowy 30° lub 45°
Dolny narożnik od wymiaru korpusu -22 lub 24mm. Nie pamiętam tak dawno robiłem takie narożniki. Zawias pierwszy mocowany do korpusu nakładany 165°. Drugi miedzy dwoma frontami zawias uzupełniający,równoległy 135°.
Tak mi się wydaje, czy mam rację? Ktoś wie?
Pozdrawiam

Offline BananaMuffin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o pomoc w doborze szerokośći frontów kuchennych
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2023, 20:35:08 pm »
Dzięki za odpowiedź.

Zerknąłem na zawiasy do frontów dolnych, które zaproponowałeś. Wygląda to dość skompilowanie i przyznam, że trochę się obawiam tego, czy dam radę je zamontować  :-\.
Czy jako alternatywę do tego typu montażu dwóch frontów w dolnej szafce można zastosować "normalne" zawiasy 110° (jak do górnych szafek) do jednego i drugiego frontu i mieć niezależnie otwierane drzwi szafki? 

W każdym razie, czy wymiary frontów dla szafki dolnej będą takie same, niezależnie od tego jak je zamontuję? Czyli od wymiaru korpusu: 316 - 22 (lub 24) mm, co daje 294 (lub 292) mm? Chciałbym już złożyć zamówienie na fronty, a o sposobie montażu zdecyduję jak fronty przyjadą. Będę miał przynajmniej trochę czasu by się oswoić z zaproponowanym sposobem montażu  ;).
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2023, 20:42:08 pm wysłana przez BananaMuffin »

Offline mario78

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1763
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o pomoc w doborze szerokośći frontów kuchennych
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2023, 00:34:56 am »
Dolne fronty liczysz 316 mm ale na rysunku wygląda jakby front nie dochodził od brzegu do krawędzi  korpusu,jest tam szpara grubości frontu? Wygląda jakby trzeba było do 316mm dodać 18mm i wtedy odjąć 22 mm (24mm) co daje 312mm. Możesz zamontować zawiasy nakładane 110° ale wtedy dostęp do szafki będzie dość mocno ograniczony. Zawiasy o których pisałem wcześniej nie są skomplikowane w montażu,jeśli zrobiłeś korpusy,poradzisz sobie z regulacja. Wiercenia na puszkę są takie same. Jeśli masz możliwość fotnij próbne fronty z płyty beż obrzeża o podanych wyżej wymiarach i zrob próbę z zawiasami. Do obu opcji w dolnym narożniku potrzebujesz front nawiercony na dwie puszki.
« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2023, 00:39:32 am wysłana przez mario78 »

Offline BananaMuffin

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o pomoc w doborze szerokośći frontów kuchennych
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2023, 17:31:25 pm »
Załączyłem wymiary na innym rzucie. Teraz powinno być bardziej czytelnie (w górnej szafce widać, że jeden bok i plecy mają złe wymiary, ale w rzeczywistości wszystko jest ok  ;)).
316 mm jest od zewnątrz korpusu (czyli razem z bokiem). Bez to 298 mm.
Czyli 316 - 22 (lub 24) mm? I to niezależnie od wybranego wariantu?

Słuszna uwaga z ograniczony dostępem przy zawiasach 110°. Czyli w wariancie z niezależnymi frontami najlepiej byłoby zastosować zawiasy np: 165°.
Dobry pomysł z próbnymi frontami. Trochę krucho u mnie z czasem, może uda mi się coś wykombinować.

Korpusy i zwykłe zawiasy, dzięki szablonom stolarskim jakoś ogarniam ;D. Łączonych frontów zawiasami jeszcze nie przerabiałem i nie rozpoznawałem, stąd moje obawy. Będę musiał zrobić objazd lokalnych sklepów meblowych, by lepiej się temu rozwiązaniu przyjrzeć :).