Maszyny stolarskie > Odciąg

Odciąg trocin FM 300 - opróżnianie worka z trocin

(1/2) > >>

majsterklepka:
Witam. Zakupiłem odciąg trocin FM 300 firmy Stiler /to samo co Cormak, tylko trochę tańszy/. Zmontowałem całość i doszedłem do wniosku, że opróżnianie worka z trocin jest dość kłopotliwe. Za każdym razem trzeba worek odpinać, wynieść go, wysypać zawartość w miejsce do tego celu przeznaczone, lub przesypać wióry do worka na odpady, lub inny pojemnik. Przeglądałem tutaj na Forum tematy związane z odciągami, ale nic takiego nie znalazłem. Pomyslałem, że można byłoby worek do wiórów rozciąć na dole, przeszyć i wciągnąć tam grubszy mocny sznurek. Tak jak przeszywa się majtki, ażeby wciągnąć tam gumkę. W takiej sytuacji nie trzeba byłoby worka zdejmować, tylko podłożyć worek foliowy na odpady, worek z wiórami rozsznurować i opróznic go do podłozonego worka foliowego.
Proszę kolegów Forumowiczów o wypowiedzenie sie w tej kwestii. A może ktoś ma lepsze rozwiazanie?

zarekl:
Ja ściągam i wysypuje, ale jak już jesteśmy przy ulepszeniach to poszukałbym grubego zamka błyskawicznego, takiego co by się nie zapchał trocinami. Może coś w tym stylu:
https://allegro.pl/zamek-blyskawiczny-kostkowy-gruby-90-cm-czarny-i7539737703.html

majsterklepka:
Dziekuję za podpowiedź. Takie rozwiązanie też brałem pod uwagę / mam odkurzacz ogrodowy i worek zamontowany do niego jest wyposażony właśnie w zamek błyskawiczny/, ale doszedłem do wniosku, że zamek chyba nie wytrzymał by takiego obciążenia, a poza tym te zamki plastikowe są dość awaryjne. Poza tym prawdopodobnie zapychałby sie trocinami.

zarekl:
O wytrzymałość bym się nie bał. Jeśli filtr jest regularnie czyszczony to właściwie odciąg się nie "nadyma" w czasie pracy.
Co do zapychania się to zrobiłbym od środka zakładkę z materiału za którą schowany byłby suwak. Tego nie wiem na pewno, ale wydaje mi się, że taki gruby suwak schowany za zakładką materiałową nie powinien się zapychać. Bedzie on na dnie worka, na które spadają trociny i wióry a nie są tam wdmuchiwane.
Trzeba by zrobić test.

majsterklepka:
Pomysł Kolegi Zareki jest godny uwagi, ale nie chciałem kombinować z zamkiem. Pozostałem przy swoim rozwiązaniu, ale musiałem wprowadzić pewną poprawkę. Otóż okazało się, że nie można zaciągnąć sznurka do "zera", ponieważ materiał z którego jest wykonany worek jest dość gruby, a poza tym grubość została podwojona poprzez wykonanie tunelu w który jest wprowadzony sznurek. Wykonałem więc z drewna cos w rodzaju grzyba. Kapelusz tego grzyba znajduje się w worku, a noga grzyba wystaje na zewnątrz worka i wokół niej zaciskam sznurek. Zdaje to doskonale egzamin.
Serdecznie dziekuję Koledze Zareki za próbę pomożenia mi w przedmiotowej sprawie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej