Grudzień 12, 2019, 17:07:54 pm

Autor Wątek: Zapotrzebowanie mocy  (Przeczytany 318 razy)

Offline tuxcnc

• Newbie
  • *
Zapotrzebowanie mocy
« dnia: Październik 12, 2019, 19:33:55 pm »
Witam.
Pytanie kieruję WYŁĄCZNIE do praktyków, proszę nie odsyłać mnie do teorii i nie przedstawiać wzorów, bo te już widziałem i wynika z nich, że najpierw powinienem zbudować własną elektrownię, a dopiero później pilarkę ...
Chodzi konkretnie o to, jakiej mocy silnik muszę zastosować do pilarki, która ma tarczą widiową o średnicy 500mm ciąć drewno na głębokość 150mm ?
Silnik trójfazowy typu jamnik, obroty 2850/min, cięcie za jednym przejściem i tego zmienić się nie da.
Maszyna ma służyć do domowego użytku, nie musi być ekstremalnie wydajna, no ale też żeby nie zasnąć przy robocie ...
No i przede wszystkim żeby tarcza nie stawała dęba i nie wywalało bezpieczników ...
Wiem, że maszyny produkcyjne mają moce rzędu dziesiątków kilowatów, ale to nie wchodzi w grę, i raczej nie z powodu wysokiej ceny takiego silnika, ale najzwyczajniej moja instalacja elektryczna na to nie pozwala.
Z drugiej strony są produkowane pilarki hobbystyczne, które przy mocy 2 kW mają tarcze ponad 300mm, maksymalną głębokość cięcia 80mm i jakoś sobie one radzą ...
Czy silnik 4 kW da radę ?
Czy jednak lepiej dopłacić i kupić 7,5 kW ?

Offline Norberto

• Full Member
Odp: Zapotrzebowanie mocy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2019, 20:31:05 pm »
Spokojnie wystarczy 4kW. Ja mam silnik 5kW i tarczę 700mm, rozcinam na niej kłody, nierzadko o wysokości ponad piłę....

Offline tuxcnc

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2019, 21:16:39 pm »
Dzięki za odpowiedź.
Czy możesz powiedzieć coś więcej ?
Jaka tarcza, ile zębów, jakie drewno tniesz, świeże czy suszone, jaka jest szybkość cięcia ?
Bardzo  mi zależy na takich informacjach, bo silniki które wchodzą w grę oprócz różnych mocy mają też różne rozmiary, więc po zbudowaniu maszyny ciężko będzie cokolwiek zmienić.

Offline Norberto

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2019, 09:35:41 am »
Nie wiem do czego potrzebujesz pilarki, ale z tego co piszesz że do ok 150mm głębokości cięcia to żadne obciążenie maszyny. Ja piszę o samoróbce, która ma silnik 5kW, niestety nie wiem jakie obroty itd. bo tabliczka jest mocno sfatygowana i tylko moc jeszcze mogłem kiedyś podejrzeć. Jeśli chodzi o cięcie to jest wydajne, powiedziałbym nawet że za bardzo, bo ze wzg. na to że sam korzystam z piły to muszę podawać materiał wolno aby nie zklinować piły, kłody nie zawsze są równiutkie i lubi je "obracać" w rękach. Tarcze mam albo uniwersalną jeśli przecieram "przy okazji" na szybko jakiś element, a jak planuję grubszą robotę to zakładam tarczę do cięcia wzdłużnego. Najczęściej przecieram świeże drewno bo mam las po dziadkach i pozyskuję sosnę, świerka, brzozę czy modrzew. Głównie na opał. ale przy okazji wybieram coś na materiał. Najpierw z kłody wycinam belki, a po sezonowaniu (po roku, dwóch) przecieram już suche na deski, łaty itp. Dlaczego po sezonowaniu? Głównie dlatego że materiał jest dużo lżejszy, bo przyznaję że kłody kosztują mnie dużo wysiłku i trudu, ale na belkę jakoś daję radę, poza tym suche nie oblepiają tak tarczy czy blatu. Nie wiem jaka masz wprawę w pracy takimi maszynami, ale jeśli niewielką to nie polecam przecieraniu kłód bo to ciężka i bardzo niebezpieczna robota.
PS ale się rozpisałem, mam nadzieję że choć trochę Ci pomogłem.
A jeśli by Ci nie pasowały obroty to spokojnie, zawsze możesz je zwiększyć/zmniejszyć na tym samym silniku, zakładająć odpowiednio mniejszą lub większą szajbę
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2019, 09:41:09 am wysłana przez Norberto »

Offline tuxcnc

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2019, 10:14:24 am »
Dzięki za odpowiedź.
Maszyna ma być podobna do przedstawionej na poniższym filmie.
To nie jest żadna reklama, nie mam nic wspólnego z producentem, nie mam pojęcia jaka jest jakość i użyteczność tego modelu, film umieszczam wyłącznie w celach poglądowych.
W porównaniu do przedstawionego rozwiązania będą dość istotne różnice.
Zastosuję silniki typu jamnik, które mają niskie korpusy ale krótkie osie, więc obrabiana kłoda  musi się mieścić pomiędzy korpusami silników.
Skutek jest taki, że średnice tarcz i rozstaw silników trzeba ustalić na etapie projektowania, a później nie da się ich zmienić.
Dlatego pytałem o zapotrzebowanie mocy, bo silniki będą dwa, a nie mogę sobie na to pozwolić, żeby mi wywalało bezpieczniki przed licznikiem.
Maszyna będzie miała posuwy sterowane komputerowo.
Budżet jest zasadniczo nieograniczony, bo to hobby nie interes, ale powinienem się zmieścić w pięciu tysiącach, czyli relatywnie tanio.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje i sugestie.

Klo

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2019, 11:08:28 am »
Ja poza konkursem. ;)
Trak nieźle pracuje, ale żeby tak nie było żadnych osłon przed i za tarczami piłującymi?  :o :o :o  Ten gość co odbiera deski, to niezły kamikadze.
Wystarczyłoby zamontować paski z gumy zbrojonej gr. 10 mm.

Offline tuxcnc

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2019, 12:08:27 pm »
Na pomysł takiej maszyny wpadłem zupełnie niezależnie, dopiero później dowiedziałem się że ktoś już to zrobił, ale w końcu nie jest to jakoś szczególnie odkrywcze.
Co do maszyny przedstawionej na filmie, to brak osłon nie jest jedyną wadą, raczej traktować ją trzeba jako dowód na słuszność idei niż za wzór do naśladowania.
Moim zdaniem najbardziej skasztanione jest torowisko, bo tam jest rura spawana do profila zimnogiętego, co z zasady proste być nie może, ani wyprostować się nie da.
Poza tym, nie podoba mi się głębokość cięcia. Jeśli zakładam maksymalny wymiar ciętej belki na 350x350mm, to maszyna musi mieć możliwość przecięcia jej na pół, czyli ponad tarczą musi być prześwit 350mm szeroko i 175mm wysoko.
A do tego za tarczami powinien iść jakiś klin, z powodów oczywistych.
Pomijając satysfakcję z własnoręcznej budowy, to można mieć coś dużo lepszego za 1/4 ceny, więc warto spróbować ...

Klo

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2019, 12:35:06 pm »
Widzę, że nie jesteś laikiem. :)
Będę trzymał kciuki, aby udało się tobie zbudować trak tarczowy.
A w sprawach elektrycznych pisz do Amigogr. Elektryk i praktyk. Na pewno nie odmówi porady.

Offline Norberto

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 13, 2019, 15:22:39 pm »
A to takie masz plany.. a nie myślałeś o budowie traku taśmowego? Moim zdaniem lepiej w takiej formie, kiedyś zrobiłem na "szybko" trak z wykorzystaniem prowadnicy i łańcucha od piły motorowej. dziś bym zrobił taśmowy