Lipiec 23, 2018, 12:01:54 pm

Autor Wątek: Czym połączyć, te "sztachety"? Kołki czy lamelki?  (Przeczytany 2869 razy)

Offline MebLeszek

• Full Member
    • Meble na wymiar Leszek Lech
Odp: Czym połączyć, te "sztachety"? Kołki czy lamelki?
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 02, 2017, 15:08:49 pm »
Post pod postem bo wiadomo edytować nie mogę.
Zrobiłem pierwsze próby. Ponieważ miałem tarczkę 3mm to jej użyłem ale niestety... za ciasno - lamelki wbijałem młotkiem i to tak ledwo dało radę. Płyta napuchła także wiadomo tarczka za małą. Kupiłem 4mm bo i Lamelki 4mm ale według mnie niestety jest za luźno...  :( Płyty można skręcić jedną względem drugiej... no i gdzie ta precyzja? może klej wypełni luzy ale trzeba to ustabilizować na jakiś czas ściskami i to ustawiając płyty względem siebie. Spodziewałem się efektu podobnego do kołków, że nasadzam i jest stabilne a nie lata lewo prawo i na boki...

Teraz poradźcie mi czy zeszlifować odrobinę zęby tarczki czy kupować 3,5mm za kolejne 75zeta? bo w zasadzie tarczki 4mm do niczego nie potrzebuję, a bynajmniej narazie nie widzę gdzie taka by mogła się przydać.?

Mowa o tarczkach jak w załączniku.

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 02, 2017, 16:16:49 pm »

4mm ale według mnie niestety jest za luźno...  :( Płyty można skręcić jedną względem drugiej... no i gdzie ta precyzja? może klej wypełni luzy ale trzeba to ustabilizować na jakiś czas ściskami i to ustawiając płyty względem siebie. Spodziewałem się efektu podobnego do kołków, że nasadzam i jest stabilne a nie lata lewo prawo i na boki...

Tak działa lamelownica i akurat ja uważam to za zaletę. To, że trzeba ścisków jest według mnie naturalne. Jak po ściśnięciu ustalisz odpowiednią pozycję to tak już zostanie. Zarówno lamelka jak i mdf pod wpływem kleju spuchnie zaciskając połączenie.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 02, 2017, 16:48:12 pm »
czy zeszlifować odrobinę zęby tarczki
Ja bym tak zrobił  ,po sprawdzeniu innych producentów  lamelek i właściwej ich  suchości - leżą wszystkie w tym samym  suchym  miejscu

Offline MebLeszek

• Full Member
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 02, 2017, 23:42:00 pm »
Tak działa lamelownica i akurat ja uważam to za zaletę. To, że trzeba ścisków jest według mnie naturalne. Jak po ściśnięciu ustalisz odpowiednią pozycję to tak już zostanie. Zarówno lamelka jak i mdf pod wpływem kleju spuchnie zaciskając połączenie.

To, że będzie można ustalać pozycję wzdłuż lamelki i zastosować ściski to się spodziewałem i uznałem to o tyle za zaletę, że zawsze można zlicować płyty korpusu i dopiero np. konfirmant, ale chybotanie się w poprzek lamelki i co za tym idzie problem by płyty łączone czołowo zachowały jedną płaszczyznę to uważam za wadę. Analogicznie przy łączeniu płyt pod kątem prostym, że ustali mi płytę w idealnej pozycji od krawędzi.

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 03, 2017, 00:01:28 am »
I tu właśnie pojawia się problem co dla kogo jest "luzem". Lamelka wchodzi w rowek gładko bez użycia młotka i bez większej nawet siły. Ale chybotanie na boki to już z deczka za duży luz.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Qiub

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 03, 2017, 00:15:24 am »
u mnie oryginalne lamello wchodzi na wcisk, trzeba uzyc z deczka sily paluchem, normalne po pinadziach wchodza tez na wcisk ale trzeba kciukiem dopchnac, po fermie jest luz na jednych a tym bardziej na drugich ;D

ogolnie grubosc freza ma znaczenie, najlepiej kupowac u jednego dostawcy bo wtedy wiadomo ze bierze od jednego producenta/dostawcy i wymiar gra.

Offline MebLeszek

• Full Member
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 03, 2017, 02:08:04 am »
czyli może się okazać, że jak przeszlifuje odrobinę ząbki i będzie gitara z tymi lamelkami to może być do bani z innymi... :/ no to zostawię te 4mm w spokoju i jadę kupić 3,5 bo może 4ka się kiedyś przyda ;)
Dzięki za zobrazowanie co i jak z tymi lamelkami. :)

Offline MebLeszek

• Full Member
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 04, 2017, 15:53:12 pm »
Nie szlifowałem tarczki. Wpadłem na pomysł, że z jednej strony między nasadę trzpienia a tarczkę wsadzę kawałek kartki papieru złożonej 2 razy. Skręciłem nakrętką no i powstało minimalne bicie tarczki... teraz mam idelnie 3,5mm a lamelki wchodzą z lekkim oporem. Bardzo fajnie stabilizuje się taka płyta i przy okazji wychodzi super dokładne połączenie. Dzięki za pomoc.

Qiub

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 05, 2017, 00:41:21 am »
Takie patenty Ci odradzam, lepiej kupic dobrego wymiarowego trzpienia. Lepiej zeby wchodzilo pod kciukiem niz zeby latalo!
Lamelka ma czesciowo pozycjonowac w pionie i w poziomie, ciezko wytlumaczyc sens uzywania lamelek.  To po prostu mniej wkurzajacy kolek :D

Duzo ludzi robi na lamelkach bo sa tanie, urzadzenia nawet oryginalne lamella to koszt ponizej domino festa, lamelki kupisz za grosze w porownaniu z kolkami domino i czy systemami innymi.

Ogolnie nawet z gownianego sprzetu bedziesz zadowolony, jesli jednak kiedys przyjdzie czas a przyjdzie ;D to polecam lamello. Zanim kupilem lamello porownaywalem z makita, metabo i innymi... diabel tkwi w szczegolach. W duzej ilosci szczegolow. Zdaje sobie ze koszt duzy ale naprawde jak porownam jakiegos tam yato, ferma czy nawet makite to praca na lamello to przyjemnosc.

Moze w miedzyczasie spadnie domino ktore dla mnie do drewna to rewelacja i za cholere go nie zamienie, warto jednak pamietac ze i domino ma swoje wady... w sumie jedna - CENA. Podobnie jest z lamello. Jednak lamello ma invisa a to naprawde w cholere ciekawy patent i musze przyznac ze funkcjonalny.

Mozna zrobic stol, rame, itp. i nie bedzie widac polaczen. Bez kleju i paprania! Super sprawa ale i dobrze kosztuje.

Predzej czy pozniej dojdziesz do momentu w zaleznosci ile i co bedziesz robil ze bedziesz cos musial wybrac a co nie wybierzesz bedzie zle ;D jak odlozysz co kasy to polecam domino 500. Sam zobaczysz o czym pisze z tym "zle" ;D

Pozdrawiam i zycze udanego uzytkowania, metrow zrobionych oraz satysfakcji z wyboru wstepnego maszynki!

Have a lot of fun!!!!!!!!!!!

Offline MebLeszek

• Full Member
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 22, 2017, 23:06:46 pm »
osłona zamontowana i wygląda super. klient zadowolony. Dziękuję za pomoc!!!