Marzec 29, 2024, 00:17:12 am

Autor Wątek: Toczona misa.  (Przeczytany 3621 razy)

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Toczona misa.
« dnia: Sierpień 24, 2013, 23:43:42 pm »
Chciałem wam pokazać misę którą właśnie skończyłem robić :D.Misa jest zrobiona z orzecha włoskiego pokrytego olejem lnianym.Zwykle kryję wszystko olejem mineralnym ale mam w planie trzymać w niej jedzenie.Z większego kawałka gałęzi odciąłem klocek który mi odpowiadał wstępnie go przetoczyłem i stoczyłem koniec aby móc go złapać w szczęki.Po wybraniu środka stoczyłem go z zewnątrz aby miał w przybliżeniu taki kształt jaki chcę. Środek wyszlifowałem papierem na gąbce i pokryłem olejem.Na zewnątrz przy górnej krawędzi zrobiłem mały rowek w który wkleiłem miedziany drut.Jakby kogoś interesowało coś więcej o tego typu wstawkach to napiszę.Drut zeszlifowałem aby zrównał się z  powierzchnią pojemnika i całość przejechałem papierem 240.Przecinakiem przygotowałem otwór do odcięcia miski od "odpadu". Spód miski wyrównałem dłutem(tam gdzie było cięte było lekko wypukłe). Całość ostatecznie posmarowałem olejem i koniec.Teraz sobie dosycha zasypana trocinami.Wilgotność przed obróbką to około 25% a po 20%(nie zrobiłem miski jednego dnia ze względu na wyjazd zacząłem w czwartek a skończyłem dzisiaj).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2013, 23:46:56 pm wysłana przez Morświn »

Offline valdi

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
    • Zobacz profil
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2013, 02:33:20 am »
bardzo ładna praca

Offline JarekO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 2278
  • Centrum dowodzenia
    • Zobacz profil
    • Domidrewno.pl
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2013, 12:35:16 pm »
Bardzo ładnie wygląda, ciekaw jestem jak będzie się zachowywać w czasie dosychania?
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2013, 13:43:39 pm »
Dzięki za opinie.Co do dosychania różnie bywa nieraz jak powoli się dosusza nic nie pęknie a jak zapomni się o rzeczy i zostawi w zimę np w domu gdzie różnica temperatur jest rzędu 20 kilku stopni to raczej pęknie.Przy mokrych rzeczach robię tak że jak jest to pojemnik z pokrywką to go zamykam i owijam w parę warstw gazet lub wkładam do trocin jak nie ma pokrywki to tylko trocinki.Zwykle działa :D.A i przy pojemnikach z pokrywką które były mokre trzeba się liczyć z tym że pokrywka szybciej schnie i trzeba później delikatnie doszlifować rant i ten wpust co wchodzi w pojemnik.

Offline studio tata

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1189
    • Zobacz profil
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2013, 22:19:34 pm »
fajna miska , jestem ciekaw jak sie wybiera material ze srodka misy ?

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:37:16 pm »
Bierze się tą podpórkę pod dłuto która nam służy do opierania dłuta przy normalnym toczeniu (normalnym mam na myśli z kłem na końcu i zabierakiem na początku) i ustawia tak aby można było dojechać do środku i końca przedmiotu im głębiej tym bliżej przesuwamy podpórkę (do środka przedmiotu ). Trochę pogmatwałem ale zdjęcie powinno pomóc ;D.

Offline _Kamil_

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2013, 09:39:34 am »
Świetna robota :)

Offline amigorg

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 7495
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Zobacz profil
    • Maszyny i projekty
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2013, 09:47:10 am »
Witaj
Opisz technikę wprasowania pierścienia miedzianego w ścianki misy. Pokaż jakich dłut używasz do wybierania materiału z wnętrza misy. Świetna robota :)

Offline Morświn

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1877
    • Zobacz profil
Odp: Toczona misa.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 26, 2013, 12:02:39 pm »
Ogólnie to drut stosunkowo łatwo umieścić w drewnie.Ale wszystko wychodzi w praniu.Na początku bierzemy drut ze ściągniętą izolacją prostujemy na rurce musi myć prościutki bo inaczej wszystkie nierówności będzie widać. Jakimś dłutkiem(ja używam skośnego bo ważny jest szpic) robimy rowek pod drut im głębszy tym lepszy ale nie ma co przeginać najlepiej zrobić taki aby wchodziło pół grubości drutu.Bo po zeszlifowaniu pasek miedzi będzie szerszy.No i zaczynają się schody, bierzemy początek drutu i kropelką lub innym klejem tego typu (polecam pattexa) wklejamy go w ten rowek.Na początku ściskamy ściskiem i czekamy aż wyschnie jak klej już suchy to możemy wkleić do końca przy czym na końcu znowu trzeba użyć ściska.No i to w sumie szlifujemy ale to jest najgorsze bo jak szlifujemy za szybko to drut się nagrzewa za bardzo i przez to klej puszcza a jak klej puszcza to boli : :'(. Już parę razy dostałem po łapach tak że ślady tygodniami były.Sposobem jest chłodzenie wodą ale można też po prostu robić długie przerwy.Dłutka używam różne najczęściej półokrągłego 8mm i płaskiego 10mm ale też takiego zaokrąglonego na końcu (samoróbka) i okrągłego na końcu wklęsłego najlepsze do robienia wewnątrz to moim zdaniem wrzeciono i dłutka z wymiennymi płytkami takie jakie ma narex lub coś takiego:http://www.do-drewna.pl/sklep/index.php?products=product&prod_id=2474Może kiedyś zrobię filmik ogólnie o toczeniu i różnych technikach jakich używam ale na razie kamera nie ta i szkoła się zaczyna :( więc prędzej coś w zimę skombinuję.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2013, 12:05:57 pm wysłana przez Morświn »