Marzec 29, 2024, 12:44:05 pm

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Szymon

Strony: [1] 2 3 4
1
Strugi / Odp: Shoulder plane
« dnia: Grudzień 01, 2018, 21:45:16 pm »
Dzięki za odp :)
Mam zamiar wykonać balustradę na taras. Rama ma być łączona na ucios z czopem krytym.
Chciałbym tym strugiem precyzyjnie obrabiać połączenie.
Wcześniej gdy robiłem zadaszenie, słupy osadzałem w belce na czop prosty nieprzelotowy. Wykonałem to frezarka i własnie brakowało mi narzędzia by móc dopracować czop albo powierzchnię dookoła czopu.
Za veritasem przemawia cena, jest jednak trochę tańszy.

2
Strugi / Shoulder plane
« dnia: Grudzień 01, 2018, 21:17:43 pm »
Cześć wszystkim
idą święta w związku z tym chciałbym kupić sobie strug typu shoulder plane pod choinkę :), waham się pomiędzy lie nielsenem a veritasem. Z racji, że nie są to małe pieniądze będę wdzięczny za pomoc.
Który z tych strugów będzie lepszym wyborem? Mam świadomość, że trudne pytanie, ale może ktoś miał okazję pracować obydwoma i ma porównanie. Czy jeśli wybiorę największy rozmiar 32 mm będę też mógł obrabiać mniejsze elementy w miarę komfortowy sposób.
dzięki za odpowiedź
Szymon

 

3
Pilarki / Prośba o pomoc przy regeneracji Remmy DMMA 350
« dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:28:13 pm »
Cześć wszystkim,
kupiłem używana piłę REMA DMMA 350. Piła stała ostatni roku w stolarni i nie była używana więc właściciel postanowił się jej pozbyć. Silnik piły działa jednak mam problemy z pokrętłami wygląda na to, że w owej stolarni wysokość oraz pochylenia kąta nie było zmieniane od dawna.
Pokrętła pracują stosunkowo ciężko i w nie pełnym zakresie. Mam zamiar wyczyścić śruby trapezowa i zobaczy na ile to pomoże. Po oględzinach nasunęło mi się kilka pytań, może któryś z kolegów pomoże.
1) Pod blatem piły jest ukryte coś na wzór cylindra. Domyślam, że jest to element który odpowiada za stabilizację ruchu w pionie, oraz że jest to ciasno pasowany walec w walcu który służy za prowadzenie. Czy mam rację ? czy może konstrukcja i przeznaczenie tego elementy jest inne
2) Czy ktoś próbował wsadzić większa tarczę niż 350, wygląda na to że wnęka ma tyle miejsca żeby zmieścić tarczę 400. Oczywiście wtedy nie ma szans żeby całkowicie schować tarczę ale pytam w kontekście cięcia wyższych elementów.
3) Brakuje mi w tej pile jakiegoś przyzwoitego kątomierza nastawnego, może ktoś wie gdzie taki
kupić
4) Przykładnica od strony tarczy ma tylko 600 mm zakresu roboczego, czy ktoś próbował wymienić ten wałek prowadzący na dłuższy, żeby owy zakres zwiększyć?

5) W momencie obniżania piły dochodzi do sytuacji że mocowanie śruby wysokości zaczyna trzeć od śrubę pochylenia, czy komuś przydarzyło się coś podobnego ?

Mam zamiar przywrócić piłę do pełnej świetności, więc będę wdzięczny za każdą uwagę.
Wątek na tym forum odnoście regeneracji piły już przeczytałem ale nie rozwiało to moich wszystkich wątpliwości dlatego pytam.
Szymon

4
Strugi / Miłość od pierwszego przeciągnięcia. Warto dopłacić do LN ?
« dnia: Wrzesień 19, 2018, 21:19:18 pm »
Cześć,
udało mi się upolować 4 używane wiekowe strugi recorda i stanleya. Są to moje pierwsze strugi w życiu. Jakie było moje zdziwienie odnośnie możliwości owych narzędzi, zakochałem się od pierwszego przeciągnięcia. Marzy mi się w miarę możliwości sukcesywnie powiększać strugową rodzinę. Z pewnością będę chciał kupić jakiś strug o niskim kącie natarcie, wręgownik, mały kątniki.

Chciałbym się dowiedzieć od osób które procowały na LN i Veritasie czy faktycznie warto dopłacić do Lie Nielsena, czy może różnica w cenie nie przekłada się na różnicę w jakości.
Moim celem jest nabycie takich strugów które będę służyć pokoleniom. Dlatego rozważam te dwie marki. Oczywiście nie skreślam chińskich wyrobów typu Quangsheng  czy Dictum.

Będę wdzięczny za kadzą pomoc, bo obecnie trwa walka między sercem i rozumem
Szymon

5
Sklepy branżowe / Zakupy w Dictum - Rabat
« dnia: Wrzesień 18, 2018, 11:23:53 am »
Cześć wszystkim,
Na Dremie udało mi "upolować" kupon rabatowy do Dictum, który zorganizował Jarek. Trzeba przyznać, ze 15 % to jest sporty rabat. Jakoś przy takiej zniżce przyjemniej się kupuję  ;)
Czy te osoby które korzystają częściej z tego sklepu mogą się wypowiedzieć jakie są realne szanse na uzyskanie podobnego lub jakiegokolwiek innego rabatu w przyszłości. Czy Dictum robi jakieś akcje promocyjna typu happy hour.
Marzy mi się jeszcze kilka narzędzi od nich więc kombinuje żeby było taniej, a możliwe, że gdy będzie się wiedzieć na co zwrócić uwagę uda się kupić produkt po niższej cenie.
No i podziękowania dla Jarka za kupony.
pozdrawiam

6
Krok po kroku (realizacje własne) / Balustrada na taras
« dnia: Wrzesień 14, 2018, 22:14:44 pm »
Witam,
plan na zimę jest taki, żeby wykonać 8 przęseł balustrady na taras z modrzewia w myśl koncepcji w złączniku. Ramę chcę połączyć na złącze uciosowe z krytym czopem, belki wewnątrz (90x50) na czop kryty, natomiast poprzeczki(belka 60x40) na małe domino. Przy okazji projektowania nasunęło mi się kilka pytań:
1) Czy małe dominio, kołek 10x50 - 2 szt na kantówkę 60x40 będą wystarczające do tego typu aplikacji
2) Najbardziej skomplikowanym wydaje się połączenie na ucios z krytym czopem. Gniazdo wykonam dłutem. Może ktoś ma jakieś patenty, żeby utrzymać równą szerokość gniazda na całej jego długość.
Czop chcę wykonać ukośnicą z ogranicznikiem głębokości cięcia a następnie doczyścić dłutem lub strugiem blokowym. To co mnie najbardziej frapuje to fakt, że przy cięciu ukośnicą pod kątem 45 zdarza mi się, że dwa elementy nie zawsze schodzą się idealnie. W związku z tym mam taki plan, żeby wykonać cięcie z minimalnym zapasem a następnie dopieścić je strugiem kątnikiem.
Czy jest to sensowny pomysł ? oraz jaki strug polecacie, jaki model i jakiej firmy. Jest pretekst żeby go kupić więc chciałbym nabyć coś sensownego co posłuży mi długo.
Oczywiście będę wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie.
Pozdrawiam

7
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Lampa tarasowa kokos
« dnia: Lipiec 15, 2018, 21:48:16 pm »
Myślę, że tak około 250-300 mm wysokości o około 250 mm szerokości (średnica okręgu)  w najszerszym miejscu.

8
Krok po kroku (realizacje własne) / Lampa tarasowa kokos
« dnia: Lipiec 15, 2018, 21:11:05 pm »
Cześć,
wymyśliłem sobie taką lampę jak w załączniku. Inspiracją jest kokos, to co na siwo będzie wykonane z blachy i pomalowane proszkowo. Wypełnienie ma stanowić drewno. W związku z tym mam kilka pytań.
1) Jaki będzie najlepszy gatunek drewna żeby w miarę łatwo się to obrabiało i usłojenie nie było zbyt nudne
2) Jakich narzędzi użyć by nadać krzywiznę?

Wstępnie myślałem, żeby na klocku nanieś linie, zgrubnie zebrać piłą i dłutami a następnie wykończyć szlifierką. A może jest jakiś rodzaj struga, który ułatwi zadanie, jakiś ośnik czy coś innego?
Piły taśmowej nie posiadam.
Jeśli ktoś miał okazję robić coś podobnego będę wdzięczny za radę.

9
Pilarki / Jaki budżet na pilarkę formatową
« dnia: Lipiec 10, 2018, 21:49:54 pm »
Cześć,
powoli zbliża się czas spełnienia kolejnego marzenia jakim jest zakup nie za duże pilarki formatowej do profesjonalnego użytku amatorskiego. Czy koledzy są w stanie podpowiedzieć jaki budżet należałby przyszykować by kupić coś sensownego, bardzo mile widziany konkretny mode i dystrybutor. Mam dużo chęci by rozwija się w drewnie. Zależy mi na tym, żeby piła miał regulowana wysokość i pochylenie tarczy oraz możliwe jak najdokładniejszą przykładnicę a jakby jeszcze był wózek do bajka. Nie musi to być nowy sprzęt.
Dodam, że piły stołowe produkcji dewalta, metabo czy bosch to urządzenia, które nie do końca mnie przekonują, chciałbym coś lepszego :) pytanie ile martwych króli należy przygotować :P
Będę bardzo wdzięczny, za każdą opinię.
Szymon

10
Półka ma mieć głębokość 20 cm, jedno ramię około 60 cm drugie około 40 cm. Co do materiału, sam nie wiem. Z racji, że owa pólka ma być malowana na biało i żeby ograniczyć koszty raczej nie planuje użyć litego drewna. Myślałem o wykonaniu stelażu z kantówek sosnowych i obłożeniu ich sklejką. Sklejkę 10 mm mam a myślę, że jak półka będzie miała 50 - 60 mm wysokości będzie ok. Czy to w ogólne jest dobry pomyśl? Co innego można by zastosować, żeby nie generować kosztów. Drewno klejone z racji swojej ceny odpada.

11
Cześć wszystkim,
znajomi poprosili mnie o wykonanie półki narożnej do swoje kuchni. Półka ma być tuż nad płytkami które kończą się na wysokości 150 cm na ziemią. Idealne pasuje do tego rozwiązanie z niewidocznym mocowaniem. Z racji, że półka ma kształt litery L a mi marzy się zacięcie dwóch części pod kątem 45 st tak żeby lepiej to wyglądało chciałbym się dowiedzieć czy ktoś zna jakiś patent lub rozwiązanie systemowe, żeby taką półkę w niewidoczny sposób zamontować.
Alternatywnie jeśli ta koncepcja upadnie, wykonam dwa prostokąty i zamontuje je na standardowe mocowanie w postaci pręta. Jakie mocowanie polecacie (model, marka) i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu takiej półki.
Póki co nic takiej nie robiłem ale kiedyś musi być ten pierwszy raz :)
Pozdrawiam

12
Zainspirowany tym co napisał Kwita, zrobiłem taką regulowaną nóżkę jak na zdjęciu. Może nie wygląda najpiękniej ale jest zdecydowanie mocniejsza niż nóżka plastikowa.
Podparłem nią szafkę, szczeliny się wyrównały, nóżki nie widać więc jest ok. Teraz pozostaje mi tylko dokładnie wyregulować fronty. I mieć nadzieję, że problem korozji mnie ominie. Jeśli jednak się pojawi trzeb będzie użyć lepszych farb :P.
A wszystkim którzy będą robić coś podobnego zalecam zastosować więcej wieszaków. ;D.
Dzięki Kwita za cenną radę.

13
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Balustrada na tarasie
« dnia: Marzec 16, 2018, 19:51:15 pm »
Sprawdziłem, frez ma średnice 16 mm

14
Dzięki:)
Najpierw pokryłem drewno jedną warstwa protektora Osmo nr 4006. A następnie dwa razy olejem woskiem twardym również Osmo nr 3032.

A tak z innej beczki, ma zgłębiarkę do cięcia czy jeśli kupiłbym mała strugarkę Dewalta, Metabo czy coś tej klasy to jestem w stanie zrobić dobrej jakości klejonkę. Oczywiście pomijam kwestie ścisków bo to jest do zorganizowania. ? Bo akurat chciałbym móc niezależnie kleić sobie drewno.

15
Klejonkę kupiłem, grubość 20 mm. Nie mam możliwości wykonać jej samemu, brak strugarki :(. Niestety klejona nie była idealnie prosta, niby nie dużo ale widać jak się patrzy od boku. Dlatego napisałem, że sie boję dębu bo bez strugarki nie jestem w stanie nic wyrównać jeśli kupię krzywą deskę.
Fronty mocowałem na regulatora frontów od Bluma.

Strony: [1] 2 3 4