Marzec 21, 2019, 06:43:07 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - Szymon

Strony: [1] 2
1
Strugi / Shoulder plane
« dnia: Grudzień 01, 2018, 21:17:43 pm »
Cześć wszystkim
idą święta w związku z tym chciałbym kupić sobie strug typu shoulder plane pod choinkę :), waham się pomiędzy lie nielsenem a veritasem. Z racji, że nie są to małe pieniądze będę wdzięczny za pomoc.
Który z tych strugów będzie lepszym wyborem? Mam świadomość, że trudne pytanie, ale może ktoś miał okazję pracować obydwoma i ma porównanie. Czy jeśli wybiorę największy rozmiar 32 mm będę też mógł obrabiać mniejsze elementy w miarę komfortowy sposób.
dzięki za odpowiedź
Szymon

 

2
Pilarki / Prośba o pomoc przy regeneracji Remmy DMMA 350
« dnia: Wrzesień 23, 2018, 22:28:13 pm »
Cześć wszystkim,
kupiłem używana piłę REMA DMMA 350. Piła stała ostatni roku w stolarni i nie była używana więc właściciel postanowił się jej pozbyć. Silnik piły działa jednak mam problemy z pokrętłami wygląda na to, że w owej stolarni wysokość oraz pochylenia kąta nie było zmieniane od dawna.
Pokrętła pracują stosunkowo ciężko i w nie pełnym zakresie. Mam zamiar wyczyścić śruby trapezowa i zobaczy na ile to pomoże. Po oględzinach nasunęło mi się kilka pytań, może któryś z kolegów pomoże.
1) Pod blatem piły jest ukryte coś na wzór cylindra. Domyślam, że jest to element który odpowiada za stabilizację ruchu w pionie, oraz że jest to ciasno pasowany walec w walcu który służy za prowadzenie. Czy mam rację ? czy może konstrukcja i przeznaczenie tego elementy jest inne
2) Czy ktoś próbował wsadzić większa tarczę niż 350, wygląda na to że wnęka ma tyle miejsca żeby zmieścić tarczę 400. Oczywiście wtedy nie ma szans żeby całkowicie schować tarczę ale pytam w kontekście cięcia wyższych elementów.
3) Brakuje mi w tej pile jakiegoś przyzwoitego kątomierza nastawnego, może ktoś wie gdzie taki
kupić
4) Przykładnica od strony tarczy ma tylko 600 mm zakresu roboczego, czy ktoś próbował wymienić ten wałek prowadzący na dłuższy, żeby owy zakres zwiększyć?

5) W momencie obniżania piły dochodzi do sytuacji że mocowanie śruby wysokości zaczyna trzeć od śrubę pochylenia, czy komuś przydarzyło się coś podobnego ?

Mam zamiar przywrócić piłę do pełnej świetności, więc będę wdzięczny za każdą uwagę.
Wątek na tym forum odnoście regeneracji piły już przeczytałem ale nie rozwiało to moich wszystkich wątpliwości dlatego pytam.
Szymon

3
Strugi / Miłość od pierwszego przeciągnięcia. Warto dopłacić do LN ?
« dnia: Wrzesień 19, 2018, 21:19:18 pm »
Cześć,
udało mi się upolować 4 używane wiekowe strugi recorda i stanleya. Są to moje pierwsze strugi w życiu. Jakie było moje zdziwienie odnośnie możliwości owych narzędzi, zakochałem się od pierwszego przeciągnięcia. Marzy mi się w miarę możliwości sukcesywnie powiększać strugową rodzinę. Z pewnością będę chciał kupić jakiś strug o niskim kącie natarcie, wręgownik, mały kątniki.

Chciałbym się dowiedzieć od osób które procowały na LN i Veritasie czy faktycznie warto dopłacić do Lie Nielsena, czy może różnica w cenie nie przekłada się na różnicę w jakości.
Moim celem jest nabycie takich strugów które będę służyć pokoleniom. Dlatego rozważam te dwie marki. Oczywiście nie skreślam chińskich wyrobów typu Quangsheng  czy Dictum.

Będę wdzięczny za kadzą pomoc, bo obecnie trwa walka między sercem i rozumem
Szymon

4
Sklepy branżowe / Zakupy w Dictum - Rabat
« dnia: Wrzesień 18, 2018, 11:23:53 am »
Cześć wszystkim,
Na Dremie udało mi "upolować" kupon rabatowy do Dictum, który zorganizował Jarek. Trzeba przyznać, ze 15 % to jest sporty rabat. Jakoś przy takiej zniżce przyjemniej się kupuję  ;)
Czy te osoby które korzystają częściej z tego sklepu mogą się wypowiedzieć jakie są realne szanse na uzyskanie podobnego lub jakiegokolwiek innego rabatu w przyszłości. Czy Dictum robi jakieś akcje promocyjna typu happy hour.
Marzy mi się jeszcze kilka narzędzi od nich więc kombinuje żeby było taniej, a możliwe, że gdy będzie się wiedzieć na co zwrócić uwagę uda się kupić produkt po niższej cenie.
No i podziękowania dla Jarka za kupony.
pozdrawiam

5
Krok po kroku (realizacje własne) / Balustrada na taras
« dnia: Wrzesień 14, 2018, 22:14:44 pm »
Witam,
plan na zimę jest taki, żeby wykonać 8 przęseł balustrady na taras z modrzewia w myśl koncepcji w złączniku. Ramę chcę połączyć na złącze uciosowe z krytym czopem, belki wewnątrz (90x50) na czop kryty, natomiast poprzeczki(belka 60x40) na małe domino. Przy okazji projektowania nasunęło mi się kilka pytań:
1) Czy małe dominio, kołek 10x50 - 2 szt na kantówkę 60x40 będą wystarczające do tego typu aplikacji
2) Najbardziej skomplikowanym wydaje się połączenie na ucios z krytym czopem. Gniazdo wykonam dłutem. Może ktoś ma jakieś patenty, żeby utrzymać równą szerokość gniazda na całej jego długość.
Czop chcę wykonać ukośnicą z ogranicznikiem głębokości cięcia a następnie doczyścić dłutem lub strugiem blokowym. To co mnie najbardziej frapuje to fakt, że przy cięciu ukośnicą pod kątem 45 zdarza mi się, że dwa elementy nie zawsze schodzą się idealnie. W związku z tym mam taki plan, żeby wykonać cięcie z minimalnym zapasem a następnie dopieścić je strugiem kątnikiem.
Czy jest to sensowny pomysł ? oraz jaki strug polecacie, jaki model i jakiej firmy. Jest pretekst żeby go kupić więc chciałbym nabyć coś sensownego co posłuży mi długo.
Oczywiście będę wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie.
Pozdrawiam

6
Krok po kroku (realizacje własne) / Lampa tarasowa kokos
« dnia: Lipiec 15, 2018, 21:11:05 pm »
Cześć,
wymyśliłem sobie taką lampę jak w załączniku. Inspiracją jest kokos, to co na siwo będzie wykonane z blachy i pomalowane proszkowo. Wypełnienie ma stanowić drewno. W związku z tym mam kilka pytań.
1) Jaki będzie najlepszy gatunek drewna żeby w miarę łatwo się to obrabiało i usłojenie nie było zbyt nudne
2) Jakich narzędzi użyć by nadać krzywiznę?

Wstępnie myślałem, żeby na klocku nanieś linie, zgrubnie zebrać piłą i dłutami a następnie wykończyć szlifierką. A może jest jakiś rodzaj struga, który ułatwi zadanie, jakiś ośnik czy coś innego?
Piły taśmowej nie posiadam.
Jeśli ktoś miał okazję robić coś podobnego będę wdzięczny za radę.

7
Pilarki / Jaki budżet na pilarkę formatową
« dnia: Lipiec 10, 2018, 21:49:54 pm »
Cześć,
powoli zbliża się czas spełnienia kolejnego marzenia jakim jest zakup nie za duże pilarki formatowej do profesjonalnego użytku amatorskiego. Czy koledzy są w stanie podpowiedzieć jaki budżet należałby przyszykować by kupić coś sensownego, bardzo mile widziany konkretny mode i dystrybutor. Mam dużo chęci by rozwija się w drewnie. Zależy mi na tym, żeby piła miał regulowana wysokość i pochylenie tarczy oraz możliwe jak najdokładniejszą przykładnicę a jakby jeszcze był wózek do bajka. Nie musi to być nowy sprzęt.
Dodam, że piły stołowe produkcji dewalta, metabo czy bosch to urządzenia, które nie do końca mnie przekonują, chciałbym coś lepszego :) pytanie ile martwych króli należy przygotować :P
Będę bardzo wdzięczny, za każdą opinię.
Szymon

8
Cześć wszystkim,
znajomi poprosili mnie o wykonanie półki narożnej do swoje kuchni. Półka ma być tuż nad płytkami które kończą się na wysokości 150 cm na ziemią. Idealne pasuje do tego rozwiązanie z niewidocznym mocowaniem. Z racji, że półka ma kształt litery L a mi marzy się zacięcie dwóch części pod kątem 45 st tak żeby lepiej to wyglądało chciałbym się dowiedzieć czy ktoś zna jakiś patent lub rozwiązanie systemowe, żeby taką półkę w niewidoczny sposób zamontować.
Alternatywnie jeśli ta koncepcja upadnie, wykonam dwa prostokąty i zamontuje je na standardowe mocowanie w postaci pręta. Jakie mocowanie polecacie (model, marka) i na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu takiej półki.
Póki co nic takiej nie robiłem ale kiedyś musi być ten pierwszy raz :)
Pozdrawiam

9
Krok po kroku (realizacje własne) / Balustrada na tarasie
« dnia: Marzec 15, 2018, 22:43:44 pm »
Witam,
w zeszłym roku rozpocząłem budowę zadaszenia na tarasie. Póki co udało się postawić konstrukcje jak na załączonych zdjęciach T1, T2. W najbliższym czasie planuje pokryć deskami całość i położyć papę lub gont.
Następnie w planach jest balustrada jaki i płotek - zgodnie z dołączonymi pdf. Owe elementy chcę wykonać z modrzewiu, żeby mieć spokój na dłuższy czas. Z racji, że jestem amatorem jeszcze nigdy nie pracowałem z tym gatunkiem drewna. Może koledzy podpowiedzą na co zwrócić uwagę, czy modrzew jest wymagający w obróbce.
Konstrukcję najpierw zabezpieczyłem impregnatem bondex wood preserver a następnie przemalowałem lakierobejcą premium wood design. Czy mogę również tymi preparatami pokryć modrzew, czy lepiej zastosować coś innego?
Szymon

10
Wyrzynarki / Festool carvex 420 czy mafell P1 cc
« dnia: Październik 07, 2017, 10:17:34 am »
Dzień dobry,
noszę się z zamiarem kupna nowej wyrzynarki. Waham się pomiędzy carvex 420 a P1 cc. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał okazję pracować obydwiema maszynami i może podpowiedzieć która byłaby lepszym wyborem. To na czym mi głównie zależy prostopadłość cięcia.
Obecnie mam wyrzynarkę DeWalt DW331K-QS, jest to porządna maszyna ale jeśli chodzi o prostopadłość cięcia to nie jest idealnie. Oczywiście stosuję dobrej jakości brzeszczoty, ale i tak przy grubszych przekrojach jest spory skos. Możliwe, że ja coś robię źle :P
Przeglądałem filmiki, katalogi i nadal mam dylemat. Za Festoolem przemawia cena i chyba bardziej rozbudowany system akcesoriów, za mafellem brak rolki prowadzącej, większa moc, i ten filmik 

pozdrawiam
Szymon

11
Dzień dobry wszystkim,
jestem na etapie projektu szafki łazienkowej która ma zostać zamontowana pod blatem pomiędzy dwoma murkami.
Szafkę chcę wykonać z płyty meblowej 18 mm, oklinowanej na każdej z krawędzi. Formatki zamówie w hurtowni.
Łączenie korpusu na wkręty wurth assy + kołkowanie i klejenie.
Szuflady mają być oparte na prowadnicach blum movento blumotion z tip-on. Korpus szuflady ze sklejki liściastej 15 mm,
dno ze sklejki liściastej 10, front z drewna dębowego klejonego 20 mm, wszystko pomalowane lakierobejcą.
Korpus szuflady łączony na wręgi i klejony + ewentualnie jakieś delikatne wkręty dla spokoju ducha.

Prosiłbym o zerkniecie na szkice które przygotowałem, będe wdzięczny za wszelakie uwagi.
Największy problem to jak zawiesić szafkę, chciałbym uniknąć nożek.
Mogę albo cos wiercić ale to bedzie pan B lub wykąbinowac jakąś ramę, która na zasadzi rozpierania pomiędzy murkami będzie wspornikiem dla szafki.
Czy ktoś kiedyś zastosował taki manewr?

Pytanie do znawców temtu, czy wkręty 4x50 assy będą wystarczające do skręcania korpus?
pozdrawiam
Szymon

12
Krok po kroku (realizacje własne) / Drewniana wyspa na suficie
« dnia: Maj 04, 2015, 21:00:45 pm »
Witam,
szykuje się u mnie mały remont. Jest w planie by w pokoju dziennym wykonać wyspę na suficie, która jednocześnie będzie miejscem na oświetlenie. Zamiast użycia karton-gipsu narodził się pomysł by ową wyspę wykonać z drewna. I tu zaczyna się problem bo mimo iż (tak mi się wydaję),  idea u swych podstaw jest zacna, gdy wejdzie się w szczegóły ginie początkowy optymizm :).
Załączone pliku obrazują  koncepcję wykonania. Na te moment skłaniam się w kierunki klejonki dębowej albo bukowej, uważam, ze gładka faktura będzie bardziej elegancka niż boazeria. Może ktoś ma pomysł czy istnieje jakieś połączenie które umożliwi rozłączny montaż dolnej płyty. Bo nie bardzo mam pomysł jak przykręcić całość do sufity gdy wyspa będzie jednym elementem.
Oczywiście w środku przewiduję wykonać jakąś konstrukcję nośną, pytanie czy gdy będzie ona z sosny nie będzie pracować inaczej niż płyty zewnętrzne.
Narożniki chciałbym podciąć pod kątem 46 st i połączyć tak by była jedna krawędź.
Będę wdzięczny za sugestie, bo póki co nie wiem nawet czy to co wymyśliłem nie jest abstrakcją.
Mam podstawowe narzędzia stolarskie :) ale marzę chociaż częściowo o takim parku maszynowym jaki posiada Jarek XD
Szymon

13
Łączniki / Zestaw do kołkowania
« dnia: Listopad 01, 2014, 20:17:22 pm »
Witam,
czy któryś z kolegów może podpowiedzieć czy istnieje jakaś alternatywa dla zestawu do kołkowania Wolfcraft, mam parę pomysłów i brakuje mi właśnie jakiegoś niedrogiego systemu który pozwoli trwale łączyć (kleić) drewno (na domino mnie nie stać), a jakoś jakość wolfcrat mnie nie przekonuje więc może istnieje lepszy szablon do łączenia na kołków.
Wykorzystując okazję, gdzie szukać przyrządów do wykonywania odwiertów pod zawiasy puszkowe?
Szymon

14
Frezarki / Najlepszy frez do wycinania kształtów w oparciu o szablon
« dnia: Sierpień 14, 2014, 21:49:32 pm »
Dzień dobry,
chciałbym się dowiedzieć jak jest najlepszy frez do wycięcia kształtu w drewnie świerkowym. Sprawa wygląda tak, że chciałbym używając frezarki górnowrzecionowej z pierścieniem do kopiowania w oparciu o wcześniej przygotowany szablon wyciąć kształt (na wylot) w drewnie świerkowym o grubości 60 mm. Kupiłem taki frez http://www.ceneo.pl/19295179 założyłem go i próbnie zacząłem z wolnej ręki wycinać rowek, zagłębienie 20 mm w pierwszym przejeździe,  z racji że zaczęły pojawiać się dziwne trzaski przerwałem frezowanie (może było na głęboko na raz?).
Moje pytanie jest takie czy w waszej opinii ten frez nadaje się to takiego cięcia. Ewentualnie jakiś inny rodzaj frezu byłby lepszy np spiralny.
Drugim zadaniem tego frezu miałoby być wycięcie gniazda pod czop.
Kupując ten frez wziąłem możliwie cienki po to by frezarka nie miała za ciężko może to był błąd?
Oczywiście cała operacja frezowania na wylot miała być przeprowadzona w kilku przejazdach.

pozdrawiam Szymon

15
Pilarki / Metabo KGS315plus
« dnia: Lipiec 12, 2014, 20:54:39 pm »
Witam wszystkich.
Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał okazje pracować na ukośnicy metabo KGS 315 plus i na innych maszynach podobnej klasy tak by móc porównać jakość wykonania, stabilność itp.
Pytam w celach informacyjnych, bo jestem "szczęśliwym" posiadaczem takiej piły, jest to moje pierwsze urządzenie tego typu. Wybierając tę piłę myślałem, że kupuję najlepsze dostępne urządzenie w klasie (oczywiście poza kapexem bo to jest inna liga cenowa i jakościowa).
Mam ją już dłuższy czas ale nie pracowałem na niej zbyt dużo. Ostatnio jednak miałem okazję trochę pociąć i zauważyłem, że laser gubi linie no i kąty nie do końca się zgadzają. (oczywiście można to ustawić i tak, też zrobiłem, zobaczymy co będzie) ale od urządzenia za te pieniądze oczekiwałbym, że fabrycznie wszystko będzie już wyregulowane. A może jestem malkontentem, który ma za duże wymagania.
Na plus mogę stwierdzić, że mocy nie brakuje i jakość cięcia nie jest najgorsza, aczkolwiek układ suwadeł mógłby być bardziej stabilny.
Ciekawi mnie czy ktoś może powiedzieć jak w konfrontacji z metabo wypada makita, dewalt, bosch i tak dalej.
Pytam, bo noszę się z zamiarem kupienia niewielkiej pilarki stołowej, myślałem o metabo ts 254, ale teraz już nie jestem pewien. Mam tak, że preferuje mieć wszystko od jednego producenta, ale teraz jestem w kropce.
Ogólnie żałuję, że nie dozbierałem na kapexa. Dodam że dłubie amatorsko i w sumie dopiero zaczynam
pozdrawiam

Strony: [1] 2