Marzec 25, 2018, 00:19:19 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - orb

Strony: [1]
1
Pilarki / Piła taśmowa 250W vs 350W
« dnia: Styczeń 27, 2018, 15:55:33 pm »
Witam,

Pytam jako laik, ponieważ w temacie pił taśmowych nie mam żadnego doświadczenia. Szukam takiej małej za 450-500 zł dla amatora, głównie do wycinania jakichś zaokrągleń w deskach, płytach wiórowych, cięcia dosyć cienkich tworzyw, czasem wykonania połączenia na czop, itp. - podsumowując nie będą to bardzo grube/twarde materiały. Czy pomiędzy piłami o takiej mocy znamionowej wyczuwalna jest realna różnica?

Na oku mam dwie:
- Titan TTB705BDS (z Anglii, gwarancja tylko 10-dniowa rozruchowa), moc 350W, blat - odlew aluminiowy, opinie na zagranicznych sklepach całkiem niezłe.
- Cormak HBS 200, (z PL, gwarancja 2 lata), moc 250W, blat - odlew aluminiowy, opinii za bardzo nie znalazłem.

Trzecią jest Scheppach HBS20, jednak blat z blachy nie budzi mojego zaufania, dlatego pewnie nie zdecyduje się na nią.

Wiem, że są mocniejsze konstrukcję za większe pieniądze do zastosowań bardziej profesjonalnych, ale piłka nie będzie mi służyła do rozciania grubych dech, tylko prac bardziej modelarskich, jeżeli mogę tak to określić. Ciekawi mnie też co w takich piłach najszybciej wysiada?

2
Kosz na śmieci / Odp: Piła Taśmowa TITAN TTB705BDS
« dnia: Styczeń 26, 2018, 15:30:18 pm »


Titan TTB705BDS ma odlewany blat, zapewne aluminium (?), więc klepanie odpada, to nie blacha. Opisz coś więcej jak już założysz docelową taśmę, czy się sprawdza. Też jestem zainteresowany podobnym wynalazkiem. Myślałem o Cormaku, ale ta z tematu wygląda nieźle.

3
Ta wiertareczka ma 10 mm uchwyt, 6.5 mm to średnica wiercenia w stali.

4
Kosz na śmieci / Odp: Narzędzia z Biedronki :)
« dnia: Styczeń 14, 2018, 09:15:26 am »
Te prowadnice równoległe w tanich wyrzynarkach, to chyba tylko pozostaje przewiercić otwór i używać jako cyrkla. Po co oni to dają, sam nie wiem, skoro sprzęciwo samo z siebie ucieka w któryś bok.

5
Szlifierki / Tryton TMG170K (wiertarko-szlifierka)
« dnia: Styczeń 07, 2018, 11:22:37 am »
Jako, że w tym wątku zamieściłem krótki opis Proxxona FBS240/E, dla porównania zapodam info odnośnie tańszej multiszlifierki z tematu. Może kogoś zainteresuje. Trytona zakupiłem jako uzupełnienie do cięższych/toporniejszych prac, tam gdzie precyzyjnego (bardziej poręcznego) Proxxona po prostu szkoda.Krótka specyfikacja:
Model: TMG170K
Moc pobierana: 170 W
Prędkość obrotowa: 8000 - 35000 / min.
Średnica tulei: 1.6, 2.3, 3.2 mm
Długość przewodu zasilającego: 2 m
Napięcie: 230 V

Cena za jaką nabyłem:
146 zł

Przykładowe inne klony (sądząc po parametrach i obudowach):
- Graphite 59G019 (PL)
- Hilda 170W (zagranica)

Zdjęcia (skopiowałem z portalu, ponieważ zawartość walizki jest identyczna):
https://imgur.com/a/OWEWR

Ogólne wrażenie:
Szlifierka na pierwszy rzut oka wygląda całkiem przyzwoicie, nie wyczuwa się totalnej tandety. Obudowa jest w miarę ogratowana i spasowana, jedynie przy plastikowym gwincie (nakrętka) i wylotach powietrza (guma) są lekkie nadlewy/zadziory. Czarne elementy obudowy (poza nakrętką) pokryte są gumą, całkiem przyjemną w dotyku, która prawdę mówiąc trochę capi "jeszcze inszym chińczykiem" niż do tej pory miałem okazję wąchać. Kabel standardowy, niegumowany. Przycisk blokady wrzeciona z tworzywa. Nakrętka od tulejek - lżejsza i mniej "masywna" niż w Proxxonie FBS240/E. Włącznik - osłonięty przed przypadkowym przełączeniem. Przyciski regulacji obrotów działają sprawnie, ze słyszalnym "klikiem".

Opis ogólny:
Model TMG170K posiada cyfrową regulację obrotów (co 1k), natomiast TMG170 analogową - pokrętłem. Z zewnątrz w zasadzie to je odróżnia, więcej szczegołów nie zauważyłem na aukcjach. TMG170K wyposażono w soft-start, dość sprytny, ponieważ kiedy wyłączy i włączy się ją na max obroty, na wyświetlaczu widoczna jest szybka (ale stopniowa) zmiana skali z "08" do "35". Podsumowując - szlifierka startuje łagodnie na każdym ustawieniu, a te zachowywane/wyświetlane są dopóki sprzęciwko podłączone jest do prądu; po wyjęciu wtyczki z gniazdka następuje wyzerowane prędkości (nie ma pamięci ostatnio używanej).
Silnik pracuje dosyć kulturalnie (trochę głośniej niż w FBS240/E), na luzie bez słyszalnych/wyczuwalnych wahań obrotów. Obudowa w lekki rezonans wchodzi dopiero na 30k+ rpm.
Na minimalnej prędkości (8k) próbowałem zatrzymać metalowy uchwyt palcami, ale dałem sobie spokój. Łatwiej i "przyjemniej" zrobić to z założonym trzpieniem do szlifowania (gumowy bęben), udaje się do około 11k obrotów. Na wyższych "puszcza" tulejka lub po prostu piecze skóra.
Z wylotów powietrza czuć wydzielane ciepło już po krótkim okresie od uruchomienia. Szczotki trochę iskrzą, być może z racji nowości i muszą się ułożyć na komutatorze.

Nawiązując do Proxxona FBS240/E:
Samo wrzeciono w Trytonie na pierwszy rzut oka obraca się centrycznie, luzów na łożyskach nie ma. Natomiast ból sprawia patrzenie na obracający się prosty trzpień zamontowany za pomocą fabrycznych tulejek - widoczne jest bicie i to nie takie małe. Dodam, że do szlifierki wkładałem także tulejkę 3.2 z dołączonego wałka, również ze dwie z zestawu Hitachi i dalej to samo. Próbowałem też nakrętki z węża giętkiego. Tak więc albo wszystkie tuleje są nieprecyzyjnie wykonane albo to jakiś problem z nakrętkami. Gołym okiem trudno ostatecznie stwierdzić co jest przyczyną bicia, ale na prostym trzpieniu widać to na tyle, że przeszkadzało by w precyzyjnej pracy.
Gwint wrzeciona TMG170K to M8x0.75 (skok), więc praktycznie idealnie pasuje nakrętka od Proxxona. Średnica tulejki Trytona w najwęższym miejscu (czyli poniżej "główki") ma 4.85 mm, natomiast ta od Proxxona - 4.75 mm. Tak więc nie ma problemu z włożeniem tulejek z FBS240/E do gniazda TMG170K. Po tym zabiegu trzpienie pracują wyraźnie precyzyjniej. Futro od Proxxona nie pasuje, ponieważ gwint w Trytonie jest za krótki, nawet po odkręceniu plastikowej nakrętki. Dlatego też dokupiłem uchwyt wiertarski pod gwint M8x0.75, producentem jest prawdopodobnie Hilda (opakowanie było zastępcze). Zakres mocowanych narzędzi: 0.5-3.2 mm, koszt ~19 zł. Zamontowane trzpienie na pierwszy rzut oka obracają się idealnie centrycznie, jednak np. milimetrowe wiertło już nie tak bardzo. Podejrzewam, że to kwestia ustawienia wiertła w szczękach, bądź też minimalnego niespasowania szczęk. Sam uchwyt zdaje się być aluminiowy lub wykonany z jakiegoś metalu niemagnetycznego, szczęki i element dociągający (w środku) to prawdopodobnie stal.Uchwyt pasuje nie tylko do Trytona, ale także do Proxxona:


Co więcej, dobrze współpracuje także z wałkiem giętkim Proxxon 110/P, który z racji swojego krótkiego gwintu przystosowanego pod tulejki nie obsługuje w tej wersji oryginalnego futra. Jak widać na drugim zdjęciu po zwojach, zostaje jeszcze sporo luzu:


Akcesoria:
Z akcesoriów przydaje się przykręcana rąsia do precyzyjnej pracy. Wieszak jest taki sobie, trochę wygina się na boki pod wpływem ciężaru szlifierki, chociaż tragedii nie ma. Jednak nie używam go, jak dla mnie jest za niski. Wałka giętkiego jeszcze nie próbowałem, chociaż i tak pewnie będę używał tego z Proxxona, wydaje mi się mniej toporny.

Podsumowując:
Sama szlifierka jest całkiem nieźle wykonana. Podoba mi się softstart, ponieważ w Proxxonie za bardzo go nie uświadczyłem, o ile w ogóle posiada. Tryton startuje naprawdę fajnie, bez zrywu. Gdyby nie wtopa z tulejkami (bądź nakrętkami), które nie są najwyższych lotów, spokojnie dało by się tym sprzęciwkiem pracować zaraz po wyjęciu z walizki. W porównaniu do FSB240/E, Tryton nie ustępuje precyzją wrzeciona, ma też dodatkowe plusy jak przystawka do frezowania, czy bardzo przydatną rąsię do wygodniejszego trzymania. Za tą cenę myślę, że warto i nie jest to typowe stwierdzenie "jak za te pieniądze", gdzie przymyka się na coś oko - mam na myśli egzemplarz, gdzie redukcje są precyzyjne. Jednak w razie czego - zawsze można dokupić zestaw Micromot Proxxona - ich tulejki/nakrętki są jakościowo niezłe, zastrzeżeń nie mam.

6
Hyde Park Domidrewno / Dziurkowanie papieru do szlifierek
« dnia: Grudzień 23, 2017, 16:54:44 pm »
Na początku wspomnę, że to nic odkrywczego, "wykonane" prędko na kolanie. Nawet wkręty krzywo umieściłem, żeby pasowały do reszty. Jednak nie o to tu chodzi. Widziałem na forach, że ludzie pytają jak wykonać równo takie otworki, to mój sposób.

"Dziurkacz - cep", czyli może być kawałek kantówki nacięty pośrodku lub cokolwiek innego + śruba fi 10 mm zaostrzona jak na zdjęciach (kluczowy element, jak w zwykłych dziurkaczach). Otwór fi 10 mm przelotowy, nawiercony tak, żeby odległość pasowała pod stopę szlifierki 125, 150 mm i inne.

Składam 2 papiery do kupy, markerem/ołówkiem odrysowuje otwory z "szablonu" na docelowym, później wkładam papier do "dziurkacza", patrzę w otworek przelotowy, centruję, wkładam śrubę i uderzam gumowym młotkiem w łeb, oczywiście śrubę. Robi się to szybko. Na upartego można i 2 papiery włożyć, bez rysowania. Jakość otworów jak na zdjeciu, z tym, że "biłem" od strony gładkiej, więc z krawędzi odpadło trochę ścierniwa. W drugą stronę pewnie wyszły by lepiej.Zaostrzona śruba:


Efekt, prawy papier (lewy to "szablon" dla porównania):


 

7
Kosz na śmieci / Odp: Poznaj,,chwasty"a może cudowne ziele?
« dnia: Wrzesień 02, 2017, 11:18:03 am »
Różański ma fajna stronkę.
 Poza tym Unia wymusiła, żeby na żadnych ziółkach nie było napisane na co mogą pomagać pod dyktando przemysłu farmaceutycznego, i widać jak silnie po tym weszli w suplementy ziołowe, więc nie ma co utyskiwać na Różańskiego.
Naleweczki ziołowe się przydają.

Strony: [1]