Maj 23, 2019, 09:30:58 am

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - ZdroweFarby

Strony: [1] 2
1
Środki naturalne / Odp: Olejowanie stołu - paskudny zapach po 2 dniach
« dnia: Styczeń 30, 2019, 11:49:02 am »
Mnie kiedyś w podobnej sytuacji pomogło umycie wodą z detergentem (plynem do mycia naczyń).

2
Środki naturalne / Odp: Olejowanie deski dębowej
« dnia: Lipiec 02, 2018, 08:03:37 am »
W kwestii traktowania desek, blatów kuchennych itp. olejami mineralnymi - https://zdrowie.radiozet.pl/Dieta/Dlaczego-powinno-sie-unikac-olejow-mineralnych-w-zywnosci-00000852  Po co się niepotrzebne narażać?

3
Środki naturalne / Odp: Jak wykonać szarość
« dnia: Maj 08, 2018, 19:34:14 pm »
Ja używam zwykle do tego bejcy olejowej lub kolorowego wosku. Czasem obu na raz, jak ma być mocno "przecierane" i "postarzane".
Tu jeden z takich przykładów opisany krok po kroku: https://domoweklimaty.blogspot.com/2017/03/malowane-skrzynki-wolicie-rustykalnie.html

4
Środki naturalne / Odp: zabawki z sosny
« dnia: Maj 08, 2018, 19:27:16 pm »
Robię z sosny zabawki dla dziecka. Chciałbym je jakoś ładnie wykończyć, zabezpieczyć.

Tu przykład zabawek potraktowanych olejobejcą Painteco, naturalnym olejem i kolorowym woskiem (nie wszystkim naraz oczywiście, tylko poszczególne elementy różnymi produktami). Bejca olejowa, olej i wosk przebadane na zgodność z normą  EN 71-3 Bezpieczeństwo zabawek. 

5
Środki naturalne / Odp: zabawki z sosny
« dnia: Maj 08, 2018, 19:12:06 pm »
Berbelek - Super. Bardzo dziękuję za próbę.
Podobno lniany z czasem jeszcze bardziej ściemnieje.

Olejowane deski podłogowe w mocno nasłonecznionym miejscu - różnica po roku od olejowania. Ja akurat ten efekt lubię, bo teraz można takie pociemniałe drewno potraktować kolorowymi olejobejcami albo woskiem i uzyskać ciekawe efekty.

6
Środki naturalne / Odp: Pełne czernienie dębu
« dnia: Luty 18, 2018, 14:45:27 pm »

Póki co stosuję Kapon + tusz kreślarski + osmo schwarz. Sprawdza się pod kątem ostatecznego efektu, niemniej jest za bardzo czasochłonne.


Mógłbyś pokazać jaki efekt to daje?

7
Środki naturalne / Odp: Olejowanie deski dębowej
« dnia: Luty 18, 2018, 14:42:13 pm »
Olej toczony na zimno jest doskonały dla ludzi, a nie dla desek. Dla człowieka olej nieoczyszczany to samo zdrowie, bo oprócz dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera sporo innych substancji. Przechowuje się go w zimnie i bez dostępu światłą, żeby cenne dla nas składniki nie ulegały rozkładowi.
Deska nie stawia tak wysokich wymagań ;)
Dla niej ważne, żeby olej wszedł możliwie jak najgłębiej i żeby mu nic nie przeszkadzało w "wysychaniu" (choć tak naprawdę to on nie tyle schnie, co polimeryzuje i utwardza się w ten sposób). Dlatego rafinowany olej lniany (tłoczony na zimno) będzie lepszy bo żadne cząsteczki białek czy resztki substancji śluzowych nie będą konkurować z cząsteczkami tłuszczów o możliwość wejścia w pory drewna. Pory drewna poza wszystkim mają określone rozmiary i czystemu olejowi lnianemu surowemu znacznie łatwiej się tam wcisnąć niż nawet rafinowanemu ale tzw"gotowanemu" w którym polimeryzacja już została zapoczątkowana.
Oleje malarskie zwykle mają sykatywę (suszkę, osuszacz czyli katalizator procesu "schnięcia). Trująca nie jest, ale można kupić olej bez sykatywy.  Jeśli chcesz olej bez dodatków i dobry do drewna to poszukaj w necie pod hasłem "olej lniany do drewna surowy", na pewno znajdziesz odpowiedni.

8
Hyde Park Domidrewno / Odp: Taras - patyna ?
« dnia: Styczeń 13, 2018, 18:46:25 pm »
Spatynuje się samo od światła. Jak chcesz szybciej to pociągnij olejem z szarym pigmentem.

9
Środki sztuczne - lakiery / Odp: lakierowanie przy ujemnych temperaturach
« dnia: Styczeń 12, 2018, 19:43:28 pm »
Pozycz od kogoś taki rozkłądany pawilonik ogrodowy i jeśli nie ma ścianek przykryj folia lub brezentem. Musisz dogrzać.

10
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Skrzyneczka
« dnia: Styczeń 12, 2018, 19:35:00 pm »
Super. Wstawki dodają uroku! Niby prosty projekt, ale jaki efektowny.

11
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Prosty stolik kawowy
« dnia: Styczeń 12, 2018, 19:29:43 pm »
Szykuje się niezły stoliczek. Rama mi się bardzo podoba.

12
Środki sztuczne - woski / Odp: impregnacja (woskiem?) na zewnątrz
« dnia: Styczeń 12, 2018, 19:21:40 pm »
Zaolejowane drewno można dodatkowo zawoskować. Olej wejdzie w drewno, wosk zabezpieczy powierzchnię. Ja mam na dworze stół z dębowym blatem, który co roku woskuję.  Trzyma się ładnie, pomimo że zimą lezy na nim śnieg itp.


Huśtawki albo płotu co roku woskować chyba nie będziesz?
Może na takie większe elementy lepszy będzie olej z pigmentem (żeby chronił drewno przed UV).


13
Środki naturalne / Odp: olej lniany
« dnia: Styczeń 12, 2018, 19:07:25 pm »
To czysty olej, poddany odpowiedniej opatentowanej obróbce zapewniającej wysoką jakość produktu i doskonałe właściwości konserwujące."

Mamy tu sztandarowy przykład "bełkotu marketingowego" . Dodawanie sykatyw manganowych czyli inaczej mydeł manganowych nigdy nie było i nie jest objęte żadnym patentem.

Łukasz intuicja dobrze Ci podpowiada olej gotowany i pokost to dwa różne środki.
Cenię sobie inwencję Kolegów w sprawie doboru i kompozycji środków do olejowania ale nie bardzo widzę sens gotowania oleju.
Ja ostatnio lekko podgrzewam olej tylko do temperatury około 40- 45 stopni - tak żeby jeszcze w palec nie parzył. Ale to wszystko.

Dodanie sykatywy nie, ale proces wytrącania białek z oleju (bez używania soli metali ciężkich), jego warunki i sprzęt do tego używany jak najbardziej.

Olej "gotowany" jest tylko z nazwy. Tak się to kiedyś tradycyjnie robiło ;)

14
Przedstaw się na Domidrewno / Cześć i czołem
« dnia: Styczeń 12, 2018, 19:02:47 pm »
Witajcie forumowicze.
Od kilku lat staram się popularyzować w Polsce naturalne metody zabezpieczania, barwienia i konserwacji drewna. Na forum zaglądałam od pewnego czasu, wreszcie postanowiłam przestać tylko czytać a zacząć się wypowiadać. Mam nadzieję, że moje dotychczasowe doświadczenie i wiedza przydadzą się fforumowiczom a i ja niejednego się od Was nauczę :)

15
Środki naturalne / Odp: olej lniany
« dnia: Styczeń 12, 2018, 18:56:54 pm »
Dobra a ja mam pytanie z tych po bandzie:
A jakby po prostu kupić olej lniany w sklepie ze "zdrową żywnością" i go przegotować? Oczywiście na kuchence turystycznej i otwartej przestrzeni z gaśnicą przy nodze? ;)
Ktoś próbował?

Mam do poolejowania wielkie łóźko piętrowe i noworodka na chacie więc chciałbym jak najmniej "smrodzić" ;)Ile zaoszczędzisz? Przy podgrzewaniu nasmrodzisz bez dwóch zdań. Na dodatek to co dobre dla człowieka czyli białka, substancje śluzowe itd. które chcemy zachować w oleju do picia wcale nie są dobre dla drewna.  Jak kupisz dobry olej przeznaczony do drewna to będziesz mogł spać na zaolejowanym łóżku jeszcze tego samego dnia.

Strony: [1] 2