Czerwiec 24, 2018, 14:57:05 pm

Autor Wątek: Jak zamontować prowadnice w krzywej szafie  (Przeczytany 1301 razy)

Offline pasterz

• Jr. Member
  • **
Jak zamontować prowadnice w krzywej szafie
« dnia: Luty 04, 2017, 16:10:30 pm »
Witam serdecznie.
Moja cała historia znajduje się tu:

http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/szuflady-pod-schodami/

Nadszedł czas na prowadnice, o takie:

A oto szuflady, do których chce to zamontować:

A to wnęka:

Problem polega na tym, że nic tu nie jest równe poza szufladami 😝😂 a ja jakimś cudem muszę to tak przekręcić, żeby to pomagało a nie utrudniało 😏

Szuflady ze względu na swoją masę własną oraz przyszłą zawartość jeżdżą na czterech kółkach po panelach.

Problem polega na tym, że ani ścianki ani podłoga nie jest równa, chyba 😱

Plan jest taki, że każda szuflada dostanie 3 prowadnice (dwie z wyższej strony i jedna z niższej)

Problem polega na tym, że jeżeli podłoga nie jest równa (występuje spad) z tego co jestem w stanie sobie wyobrazić prowadnice powinny być przymocowane w jednakowej wysokości w ich obu końcach od ziemi, dzięki czemu jeżeli istnieje minimalny spad w stronę wnęki po przykreceniu prowadnicy do szuflady stworze odpowiedni kąt opadu, czy tak? Inna sprawa, czy opad jest na całej długości jednakowy?

Niby tak, ale nie mam pewności, czy miał już ktoś z Was z czymś takim do czynienia? Proszę o rozwijanie moich wątpliwości.

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
Odp: Jak zamontować prowadnice w krzywej szafie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2017, 16:20:47 pm »
To co chcesz uczynić albo się uda albo nie uda. Prowadnice z założenia mają być prosto przykręcone do prostej szafki. Skoro u Ciebie podłoga opada to prowadnice będą się naginać. I tu jest te magiczne 50% szans ;) Choć moim zdaniem akurat te prowadnice szybko się posypią.
Powiedz czemu ma to być na prowadnicach skoro masz kółka ? Na czym Ci zależy ? Wtedy postaramy sie doradzić.

Ps. Zapomniałeś zostawić koszyk w sklepie ;D
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2017, 16:23:59 pm wysłana przez SpecPiotr »
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2017, 16:28:18 pm »
Jeśli nie masz tego samego wymiaru po obu stronach szafy , a na dodatek są odchyły od poziomu to ta zabudowa nie będzie jeździła prawidłowo i prowadnice ulegną zniszczeniu tym bardziej te kulkowe . Jakiś czas temu robiłem podobne dwie zabudowy . Pierwsza z nich była osadzona samodzielnie na prowadnicach kulkowych bez dodatkowych kółek jezdnych dolnych bo wysuwała się z wnęki na 1000mm  i to wystarczyło. Oczywiście prowadnica była z udźwigiem do 300kg . Druga zabudowa była wykonana tylko na kołach jezdnych dolnych ze względu na to ,że wnęka miała 2300mm głębokości i na tyle musiało się to wysuwać . W jednym , jak i drugim przypadku nie były zastosowane  oba systemy jeżdżące naraz. W twoim wypadku jedno co pozostaję , to zrobić to jak w moim drugim przypadku . Zostawić tylko na kółkach przykręconych do dna . Aby zabudowa miała swój tor jazdy,  do podłogi wystarczy przykleić od wewnętrznej strony kółek  paski plexi o gr.6mm na całej długości wysuwanego panelu i po kłopocie. W swojej zabudowie rozwiązałem to w ten sposób i sprawdza się do dzisiaj już od kilku miesięcy  ;)

Offline L4

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2017, 16:29:54 pm »
Jeśli podłoga tylko opada to prowadnice zamontowane pod odpowiednim kątem powinny dać radę. Ale to duże jeśli oczywiście.

Zakładam, że po to są żeby nie było problemu ze zbytnim wysunięciem szafek i ich późniejszym wsunięciem.

Ja bym pewnie z paru odpadów zrobił ogranicznik wysunięcia i jakieś "prowadnice" które po prostu ślizgiem będą naprowadzać szafki do wnęki.

Offline pasterz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2017, 16:31:28 pm »
Chciałbym, żeby szuflady były na prowadnicach, żeby równo wjeżdżamy i wyjeżdżamy nie odbijając przy tym wszystkiego wokół, tylko o to 😁

Dobrze, że widać tylko jeden koszyk 😂😂

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2017, 16:34:41 pm »
Napisałem Ci w poście wyżej , że jeżeli podłoga jest krzywa , to w pewnym momencie ciężar szafy będzie spoczywał tylko na tych prowadnicach , a one są wątpliwej jakości i  tego nie wytrzymają . Zrób tak jak napisałem z tą plexi do podłogi i będzie ok . Kółka zostaną ustabilizowane i będą miały z automatu zachowany tor jazdy .

Offline pasterz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2017, 16:42:21 pm »
Dziękuję przemek77, tak zrobię + coś co ograniczy wysuwanie się szuflady zaraz za przednimi kółkami 😁

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2017, 16:45:27 pm »
Naklej kolejny pasek plexi tylko prostopadle i po kłopocie  ;)

Offline L4

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2017, 16:50:00 pm »
Jeśli cała szafa wyjężdza to ten pasek będzie wtedy już na zewnątrz musiał być.

Możesz zrobić smycz zamocowaną od strony wnęki :-).

Offline pasterz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2017, 16:58:57 pm »
Prostopadły pasek w zupełności da radę, w niczym nie będzie przeszkadzać, że szuflada do końca nie będzie się wysuwać 😁

Teraz wydaje mi się, większy problem, to znaleść kogoś na tej wyspie, kto coś takiego będzie mi umiał przyciąć 😂😂

Offline malysdd

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2017, 23:30:20 pm »
Cześć, mam dla Ciebie zupełnie inną propozycję, sprawdzoną u mnie w domu w łóżku chowanym pod podestem.
Na obudowie z przodu, na dole (przykładowo 10 cm od podłogi) przykręć dwa kółka (po jednym na stronie), tak aby skrzynia ustabilizowała się we wnęce - kółka powinny jeździć po plecach i tej wstawce z przodu. W celu dalszego ustabilizowania tej skrzyni we wnęce przykręć analogicznie 2 kółka z tyłu, ale na skrzynię, tak by jeździły po ściankach wnęki, ale na innej wysokości, tak by w razie czego można było wyjechać skrzynią na zewnątrz, gdyby trzeba było posprzątać. W razie niejasności daj proszę znać, postaram się zrobić jakiś rysunek poglądowy.
J.
P.S.
Prowadnice zdecydowanie sobie odpuść, mam coś podobnego (kółka + prowadnice) na o wiele mniejszych skrzyniach w równych wnękach i nie zdaje to egzaminu, na krzywej podłodze wróżę szybkie zbieranie kulek  :-\

Offline pasterz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2017, 11:02:40 am »
Stało się, jest plexa.

A z tyłu za przednim kółkiem swego rodzaju blokada, żeby szuflada nie wjeżdżała dalej. Dodatkowo blokada ta nie pozwala (blokuje tylne kółko) na wyjechanie za daleko szufladzie, a wszystko to również z plexi.

Dodatkowo proponuję nieco przyciąć front plexi, żeby przednie kółka miały ulatwiony wjazd w prowadnice.