Wrzesień 25, 2018, 03:06:35 am

Autor Wątek: Montaż prowadnic kulkowych do dna  (Przeczytany 2365 razy)

Offline Cornholio

• Newbie
  • *
Montaż prowadnic kulkowych do dna
« dnia: Styczeń 31, 2016, 15:33:27 pm »
Witam,

otóż chciałbym pod szafką zlewozmywakową zrobić "wyjeżdżającą"platformę, na której przewiduję umieścić kosz na śmieci i pewnie upchnąć jeszcze jakieś szpeja.

Z tego między innymi powodu zastanawiam się co sądzicie o wykorzystaniu do tego celu prowadnic kulkowych do większych obciążeń, montowanych do dna platformy, a nie jak zwykle, do boku.

Hm?

Offline tomekz

• Hero Member
Odp: Montaż prowadnic kulkowych do dna
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2016, 15:36:18 pm »
Nie jestem ekspertem , ale to będzie słabe .

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2016, 16:07:02 pm »
Nie rob tego. Prowadnice te sa przystosowane do przenoszenia cierazu gdy sa wlasnie na boki. Sa punkty podparcia itp. Jak zamontujesz je tak jak mowisz to momentalnie wyskocza kulki w najlepszym przypadku.

Ps. Po drugie szybko sie zasyfia. A czemu nie mozesz zamocowac tradycyjnie ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2016, 16:14:01 pm wysłana przez SpecPiotr »
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline Joxer

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2016, 10:14:32 am »
A nie możesz podnieść dna i na podlodze szafki oraz od spodu platformy umiescic dodatkowe plaskie elementy drewniane i dopiero do nich zamontowac te szyny? Wtedy nie bedzie ich z boku szafki (domyslam sie, ze nie masz bokow na platformie) a i szyny beda pracowac zgodnie z ich przeznaczeniem.
Fotografowie mawiają, że "to nie aparat robi zdjęcie" i jestem przekonany, że powiedzenie to można odnieść także do wielu innych dziedzin.

Offline Henry

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2016, 21:31:26 pm »
Zrób jak radzi Joxer - zrobiłem tak "półkę" na ciężką maszynę chowaną w szafie i działa jak trzeba. Możesz też zrobić coś a'la szuflada bez przedniej ścianki to wtedy nie stracisz dużo na wysokości.

Offline amigorg

• Hero Member
  • Nie kupuj tego, co możesz zrobić sam.
    • Maszyny i projekty
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2016, 21:44:48 pm »
co sądzicie o wykorzystaniu do tego celu prowadnic kulkowych do większych obciążeń,
Zrobiłem tak kiedyś pod szufladę w szafce RTV i nie był to dobry pomysł - po wysunięciu ciężar szuflady, w której są DVD i kabelki powoduje lekkie wygięcie prowadnic w dół i nie działa to dobrze.

Offline leśny człowiek

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2016, 09:07:14 am »
Odświeżę temat.
Mam do wykonania szafkę, w której będą w jednym poziomie cztery szuflady. Będą to szuflady bardzo małe – ich głębokość wyniesie 30 cm, szerokość frontów będzie wynosiła 20,5 cm, zaś wysokość frontów 13 cm, w związku z czym przewiduję dla nich małe obciążenia, powiedzmy max 3-4 kg. Ze względu na wymiary potrzebuję po pierwsze znaleźć jak najbardziej ekonomiczne rozwiązanie (kryte prowadnice odpadają), po drugie jak najwięcej wyszarpać w rozmiarach wewnętrznych szuflad, po trzecie chcę prowadnice których nie widać (na większych szufladach prowadnice montowane z boku „gubią się”, na małych zwracają uwagę). Uff, ale naprodukowałem wstępu…
Znalazłem na stronie Accuride artykuł, w którym napisano, że jest to możliwe, z tym że ich nośność spada wtedy do 25% nośności określonej przez producentów dla prowadnic montowanych klasycznie.
http://www.accuride-europe.com/pl/blog/36/jak-wybra263-prowadnic281-do-monta380u-p322askiego-poziomego
W związku czym zakładam, że kupując prowadnicę o podanej nośności 30 kg, mógłbym zaryzykować montaż poziomy szuflad o wadze do 7,5 kg.
Czy ktoś sprawdzał takie rozwiązanie na małych obciążeniach?

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2016, 10:32:29 am »
chcę prowadnice których nie widać

Masz jeszcze możliwość zrobić tradycyjnie   - bez prowadnic .
W kulkowych lubią kulki wyskoczyć jak są poziomo . Ale przy małym obciążeniu może być dobrze.

przemek77

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2016, 16:44:45 pm »
Wolałbym już chyba zrobić , tak jak piszę Tomek , tradycyjnie . Prowadnice te są stworzone do mocowania bocznego i bardzo często nie dają rady ( ulegają awarii)  . Montując je w sposób , do którego nie zostały stworzone , to proszenie się o kłopoty na własne życzenie . Możesz zaryzykować i to stworzyć , tylko na prowadnicach droższych ( nie marketowe ) , ale wtedy będą w cenie bluma krytych .