Kwiecień 20, 2019, 12:24:43 pm

Autor Wątek: Balustrada na taras  (Przeczytany 537 razy)

Offline Szymon

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Balustrada na taras
« dnia: Wrzesień 14, 2018, 22:14:44 pm »
Witam,
plan na zimę jest taki, żeby wykonać 8 przęseł balustrady na taras z modrzewia w myśl koncepcji w złączniku. Ramę chcę połączyć na złącze uciosowe z krytym czopem, belki wewnątrz (90x50) na czop kryty, natomiast poprzeczki(belka 60x40) na małe domino. Przy okazji projektowania nasunęło mi się kilka pytań:
1) Czy małe dominio, kołek 10x50 - 2 szt na kantówkę 60x40 będą wystarczające do tego typu aplikacji
2) Najbardziej skomplikowanym wydaje się połączenie na ucios z krytym czopem. Gniazdo wykonam dłutem. Może ktoś ma jakieś patenty, żeby utrzymać równą szerokość gniazda na całej jego długość.
Czop chcę wykonać ukośnicą z ogranicznikiem głębokości cięcia a następnie doczyścić dłutem lub strugiem blokowym. To co mnie najbardziej frapuje to fakt, że przy cięciu ukośnicą pod kątem 45 zdarza mi się, że dwa elementy nie zawsze schodzą się idealnie. W związku z tym mam taki plan, żeby wykonać cięcie z minimalnym zapasem a następnie dopieścić je strugiem kątnikiem.
Czy jest to sensowny pomysł ? oraz jaki strug polecacie, jaki model i jakiej firmy. Jest pretekst żeby go kupić więc chciałbym nabyć coś sensownego co posłuży mi długo.
Oczywiście będę wdzięczny za wszystkie uwagi i sugestie.
Pozdrawiam
If you have no critics you'll likely have no success - X

Offline zarekl

  • Full Member
  • ***
  • Wiadomości: 153
    • Zobacz profil
Odp: Balustrada na taras
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2018, 23:08:36 pm »
Nie wiem jakie maszyny posiadasz. Ja czopy wycinam piłą, najpierw od stopa podcinam czy to pod kątem prostym czy pod innym z obu stron żeby było symetrycznie i równo, później piłą na wrzecionie frezarki wycinam czopy na grubość z dołu obracając deski i podnosząc piłę aby dopasować do gniazd.

Gniazda wiercę na wiertarce poziomej i poprawiam tylko narożniki dłutem to ściany już mam równoległe i prostopadłe.

Co do cięcia pod kątem 45 stopni to może spróbuj skalibrować sobie piłę, aby rama złożyła się bez szpar, tym bardziej, że chcesz zrobić kilka przęseł. Powinno to zająć mniej czasu niż ręczne struganie.

Osobiście nie używam domina to nie wiem czy jest wystarczająco mocne na balustradę. Swoją balustradę robiłem na czopach.