Listopad 13, 2018, 19:40:25 pm

Autor Wątek: Budowa tarasu - pomoc raczej wymagana :-)  (Przeczytany 4140 razy)

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
Budowa tarasu - pomoc raczej wymagana :-)
« dnia: Sierpień 06, 2017, 19:21:38 pm »
Witam!
Może ktoś z Was budował podobny tras i mi w mojej realizacji pomoże?
Planuję budowę tarasu z desek kompozytowych podpartych na słupach betonowych. Taras będzie miał wymiary 6,1mx4,7m. Część już jest przygotowana, tj. 6,1mx2,3m tarasu betonowego. Koniec planowanego tarasu patrząc od domu będzie na wysokości 0,95m.
Idąc od ziemi będzie tak:
- wywiercony otwór w ziemi średnicy 200mm na głębokość - właśnie jaką?,
- otwory będą od siebie w odległości 560mm,
- w otwór wsadzona na głębokość około 200mm tuba szalunkowa średnicy 200mm,
- ww. zalane betonem i wsadzony pręt gwintowany średnicy 20mm,
- na pręt duża podkładka, 2x nakrętka i przewiercona belka sosnowa 120x120mm, w kierunku domu połączona z istniejącym (małym) tarasem betonowym - w tarasie też zamontowane pręty gwintowane,
- na to legar "plastikowy" i deska tarasowa,
- belki będą poskręcane ze sobą od czoła i pomiędzy sobą deskami grubości około 40mm,
- słupy będą w dwóch rzędach. Wyjdzie ich ponad 20,
I teraz dylematy:
- na jaką głębokość wiercić biorąc pod uwagę, że ziemia jest dość miękka, wymyśliłem sobie 1 metr,
- jaka może być odległość dolnej części belki od góry słupa betonowego?
Poniżej rysunki poglądowe:

krzysiek

• Gość
Odp: Budowa tarasu - pomoc raczej wymagana :-)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2017, 20:40:28 pm »
Głębokość zależy od regionu Polski bo chodzi o "głębokość przemarzania gruntu". Ale generalnie jest to 1,2 m tylko w północno-wschodniej Polsce to 1,4 m. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

JanZ

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2017, 20:58:54 pm »
Generalnie tak się to prezentuje jak na tej grafice http://www.ekspertbudowlany.pl/images/editor/stories/instalacje2010/Strzyzewski_Zamiast-odsniezania-rys1.jpg natomiast jest to oczywiście minimum. Ale z drugiej strony sporo zależy też od gruntu, są grunty bardziej wysadzinowe jak i mniej  ;) w każdym razie jeśli Kolega wleje słupy na tą głębokość jaka wynika z obrazka dla jego lokalizacji to nie powinno być problemów.

sgt_raffie

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2017, 21:27:45 pm »
Tak jak koledzy napisali, teoretyczna głębokość przemarzania jest podana na rysunku.

Wiele zależy od rodzaju gleby. Gleby przepuszczające nie zatrzymują wody która powoduje "wysadzanie". Piszesz,że masz luźną glebę. Popytaj sąsiadów czy ziemia jest wysadzinowa. Może się okazać że nie.

1m przy laniu słupków pod taras to jest naprawdę dużo. W moich rejonach (południe, blisko gór, na granicy 1 i 1,2 m wdg. infografiki) większość ludzi robi na 30-40 cm albo po prostu na bloczkach. To nie jest konstrukcja murowana gdzie jak kawałek dźwignie po całość popęka. Taras spokojnie będzie pracować.

Szalunki tracone - robiąc tak jak piszesz (czyli szalunek tracony tylko w górnej części otworu), powodujesz, że część betonu wylana już poza szalunkiem staję się doskonałym "zaczepem" w glebach wysadzinowych. Beton lany do szalunku (jak dobrze zawibrujesz) będzie gładziutki jak dup..a niemowlaka. Poza szalunkiem będzie będzie już nierówny co pomoże w procesie wysadzania z gleby.

Jeśli chcesz zrobić naprawdę super to dno otworu podkop szpadlem do stożka aby stworzyć stopę. Kolejna rzeczy która zapobiega unoszeniu słupka.

Będziesz zbroił?? Jeśli tak to poszukaj takich specjalnych strzemiączek w formie "spręzyny". Wiążesz tylko żebrówke i jest gotowe, dużo łatwiej niż zabawa z robieniem strzemion.

Nie wierć na 200 jak masz szalunek 200 po nie wywiercisz idealnie i sie nadenerwujesz próbując to ustawić w pionie, zawsze trzeba coś pokombinować. Zrób 220 czy 250.

Tyle teorii i przemyśleń betonowo-budowlanych. Moim zdaniem strzelasz z armaty do muchy :D...ale rozumiem chęć zrobienia "raz a dobrze".

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2017, 21:53:35 pm »
Dziękuję za podpowiedzi. Mieszkam w dolnośląskim więc wychodzi 0,8m.
Zmartwiło mnie jak w ziemię przy tarasie (podsypaną) wsadziłem ręką metrowy gładki pręt.
Stąd to "strzelanie do muchy";-)
Co do zbrojenia to tak, będzie.
A czy te pręty gwintowane to dobry pomysł czy może lepiej dać mocowania w kształcie U?
A jeżeli pręty są ok, to ile mogą wystawać z betonu?
Pewnie im mniej tym lepiej :-)

sgt_raffie

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2017, 22:19:56 pm »
Czyli masz bardzo luźną ziemię. Świerza budowa?? Dom kupiony w stanie "developerskim"?

Jaką masz gwarancję, że po metrze trafisz na grunt "nośny"?? Bo zakładam, że chodzi Ci o to, żeby taras posadowić solidnie i stąd pomysł na słupy. W takiej sytuacji zastanowił bym się nad płytkimi, szerokimi stopami i zagęszczaniem gruntu.

Sory za skupianie się na kwestii "betonowej" ale takie zboczenie zawodowe ostatnio ;).

Osobiście wolał bym robić na kotwach "U" tylko musisz się wtedy przyłożyć do wypoziomowania bo już wysokości nie podregulujesz nakrętką. Pamiętaj o spadku w odpowiednim kierunku (wzdłuż desek).

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 06, 2017, 22:33:49 pm »
Dom budowaliśmy od zera. Na początku budowy "ktoś" się walnął i mam fundamenty 0,5 m za wysoko.
Dlatego część działki za domem jest podsypana ziemią. Leży już tak 6 lat. Pozatym, jak kopali mi wykop pod przewody z glikolem do pompy ciepła, to mi wymieszali ziemię - jest teraz bardzo gliniasta.

sgt_raffie

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 06, 2017, 22:51:17 pm »
Aaa..pytałem bo często się ostatnio spotykam z sytuacją, gdzie w "pogoni za terminem" nie zagęszcza się ziemi z wykopów, rozprowadzonej dookoła domu. I potem faktycznie wchodzi pręt 1m "z ręki".

Nic tam, może jakiś praktyk się jeszcze pojawi i podpowie coś więcej.

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2017, 10:03:00 am »
Popytaj sąsiadów czy ziemia jest wysadzinowa. Może się okazać że nie

Sąsiedzi nie znają takiego pojęcia  ;D

Mógłbym zrobić rzadziej słupy i krótsze, na to legary, na to kontrlegary, na to łaty pcv i na koniec deska kompozytowa.
Ale biorąc pod uwagę zalecenia producenta deski co do odległości legarów/kontrlegarów oraz "słabą" glebę, postanowiłem, że słupów będzie więcej więc nacisk się bardziej rozłoży po całości. Na słupy pręt gwintowany, łata pcv i deska tarasowa.
Biorąc pod uwagę, że będę docinał deski wzmacniające\usztywniające konstrukcję pomiędzy legary oraz pod kątem same deski tarasowe muszę kupić ukośnicę.
Niestety budżet na to mam ograniczony więc do wyboru mam:
http://allegro.pl/einhell-kgs210-dual-pila-ukosna-ukosnica-sciski-i6725762903.html?fromVariant=6725762903
lub
https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/warsztat-i-organizacja/narzedzia-stolowe/pilarki/ukosowe/pilarka-ukosowa-macallister-1500-w-210-mm.html#product
Miał ktoś do czynienia z tymi urządzeniami? Podoba mi się Einhell, ponieważ ma laser, niby poprawioną konstrukcję. Ładny też ma kolor  ;D

sgt_raffie

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 08, 2017, 10:20:54 am »
Jedz do Casto i pomacaj. Einhella tutaj raczej nikt Ci nie poleci bo wiekszosc osob miala jakies "jazdy" z ta marka.
Nie licz na jakas wybitna precyzje przy tych ukosnicach.
Zastanow sie czy nie lepiej kupic dobra pilarke reczna i dorobic katownik umozliwiajacy ciecie pod katem prostym (albo kup speed-square).
W tym budzecie kupisz juz w miare dobra pilarke reczna sieciowa a jej uniwersalnosc jest duzo wieksza niz ukosnicy.

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 08, 2017, 11:13:27 am »
Dzięki.
Modernizuję swoją pilarkę stołową - dodaję do niej kątomierz, więc teoretycznie mógłbym ciąć na niej. Ale jest małe ale: maksymalna wysokość cięcia wynosi 29mm.
Cięcia na dwa razy jeszcze nie próbowałem ale może faktycznie warto.

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2017, 13:48:32 pm »
Jeszcze jedno ważne pytanie na jutrzejszą pracę:
- beton B15 - 270 kg cementu, 800 kg piasku i 1400 kg żwiru, 270 l wody - takie znalazłem proporcje.
Dostawca piasku i żwiru zaproponował mi dwa warianty piasek + żwir 2-8mm lub piasek + żwir 8-16mm - który wybrać?
Dodatkowo zaproponował wcześniejsze zmieszanie piasku i żwiru - proszę o podpowiedź co wybrać.

sgt_raffie

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 08, 2017, 14:52:18 pm »
Nie mieszal bym. Duzo to pracy nie ulatwi i jak sie okaze, ze wymieszane proporcje "troche nie takie" to sie bedziesz w kopciuszka bawil albo kombinowal.
Co do frakcji zwiru, przy takiej produkcji, nie przejmowal bym sie zbytnio..kup taki jakim bedzie Ci wygodniej robic (ja wole grubszy).

Nie walcz z masami skladnikow. 1 lopata cementu, 2 lopaty piachu, 1 lopata zwiru. Kiedys mi tak stary majster podpowiedzial i wielokrotnie sprawdzilem. Wychodzi swietnie.

Offline stachmiesz

• Hero Member
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 08, 2017, 22:13:24 pm »
Powiem Ci tyle, że robiąc taras zabrałem na działkę ukośnice. A koniec końców prawie wszystko robiłem zagłębiarką.

Offline MagicMarcus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2017, 12:17:27 pm »
Powiem Ci tyle, że robiąc taras zabrałem na działkę ukośnice. A koniec końców prawie wszystko robiłem zagłębiarką.
Zagłębiarki też jeszcze nie mam ;-) Ale próbowałem ciąć deskę 50mm na dwa razy na mojej pile stołowej, z zastosowaniem ogranicznika długości i wychodzi dobrze.