Styczeń 19, 2018, 02:54:21 am

Autor Wątek: Kobyłki  (Przeczytany 783 razy)

Offline tobaniak

• Sr. Member
  • Pozdrawiam Tomek
Kobyłki
« dnia: Październik 30, 2017, 12:13:43 pm »
Przyszła pora zrobić nowe kobyłki warsztatowe i tu będę dokumentował swoje zmagania   ;)

Trzy podstawowe wymagania:
-Muszą się składać
-Muszą mieć regulację wysokości
-Muszą być solidne

Pochwalę się moimi dotychczasowymi kobyłkami(wyglądają już marnie ale zwoje przeszły :)

Dodatkową funkcją jest to że można taką kobyłkę położyć jak na drugim zdjęciu i po położeniu blatu mamy solidny stół

Nie nalazłem lepszego pomysłu w necie i chyba zrobię podobne tylko solidniejsze .
Zmieniłbym system regulacji wysokości. Teraz to się odbywa tak że łańcuszek zahacza się o różne oczka w ten sposób regulując wysokość całości .

Ma ktoś pomysł jak to zrobić lepiej ?  Regulacja ma być prosta i solidna

Za najlepsze pomysły przewidziane są nagrody  ;D
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2017, 12:16:10 pm wysłana przez tobaniak »

Pozdrawiam Tomek

Offline L4

• Hero Member
Odp: Kobyłki
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2017, 12:19:40 pm »
Do regulacji możesz dać taką listwę z zacięciami jak np leżaki mają.

Offline pkvv

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2017, 12:31:54 pm »
Do regulacji możesz dać taką listwę z zacięciami jak np leżaki mają.
Mogę się mylić ale wydaje mi się, że wysokość reguluje łańcuchem.

Offline tobaniak

• Sr. Member
  • Pozdrawiam Tomek
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2017, 13:54:47 pm »
No właśnie tego łańcuszka chcę się pozbyć
Pozdrawiam Tomek

Offline tobaniak

• Sr. Member
  • Pozdrawiam Tomek
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:15:59 am »
Dopiero teraz znalazłem czas na skończenie kobyłek.
Nie wymyśliłem nic mądrzejszego niż łańcuch .
W stosunku do starych zwiększyłem przekroje i zmieniłem trochę wymiary .
Regulacja wysokości w pozycji "normalnej" od ok 30cm do ok 95cm.
Kobyłki mają 60cm szerokości , można je położyć jak na zdjęciu drugim i przykręcić do niej np  blat tworząc stolik lub ew belki wzmacniając całość.
Po złożeniu mają wymiar 100x60x14

Pozdrawiam Tomek

Offline MChObi

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2018, 10:27:31 am »
Łatwo , szybko i praktycznie

Offline wiech50

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2018, 22:28:25 pm »
Ciekawa konstrukcja i elegancko wykonane. Czy w pozycji normalnej, jak położysz na wierzchu np. płytę wiórową, to jest to na tyle sztywne, że można docinać deski, kantówki lub dłutować?
Jakie masz przekroje elementów i po co są te cienkie deski pod belkami? Ja mam zrobione składane na zawiasie, takie zwykłe, w kształcie litery A. I żeby położyć coś na wierzchu muszę rozkładać 2 szt. Jak kupiłem frezarkę i dorobiłem blacik, to kładę właśnie na kobyłkach.
Może pomyślę i zrobię podobne, bo moje również są stare i do tego trochę cienkie.
Wiesiek

Offline kozio

• Hero Member
  • Jeśli się mylę to mnie popraw!
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2018, 06:32:18 am »
A gdzie jest przepraszam to krok po kroku?
Fajna rzecz ;)

Offline tobaniak

• Sr. Member
  • Pozdrawiam Tomek
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2018, 08:39:03 am »
A gdzie jest przepraszam to krok po kroku?
Fajna rzecz ;)

Pierwszym krokiem była decyzja o wykonaniu a drugim wykonanie  :P

Ciekawa konstrukcja i elegancko wykonane. Czy w pozycji normalnej, jak położysz na wierzchu np. płytę wiórową, to jest to na tyle sztywne, że można docinać deski, kantówki lub dłutować?
Jakie masz przekroje elementów i po co są te cienkie deski pod belkami? Ja mam zrobione składane na zawiasie, takie zwykłe, w kształcie litery A. I żeby położyć coś na wierzchu muszę rozkładać 2 szt. Jak kupiłem frezarkę i dorobiłem blacik, to kładę właśnie na kobyłkach.
Może pomyślę i zrobię podobne, bo moje również są stare i do tego trochę cienkie.

Żeby zrobić z tego stabilny stolik to można użyć tych gwintów które są na bokach.Przykręcić nimi  dwie dodatkowe poziome belki /deski i do nich dopiero blat .
Stare kobyłki niedługo po zrobieniu zaczęły się kiwać w jednej płaszczyźnie i te deseczki usztywniły całość.W nowych wstawiłem je od razu.
Nogi są z kantówki 5x4 a poprzeczki z 5x8 - można na tym spokojnie stanąć .Ale nie wiem czy nie są za lekkie to prac typu dłutowanie itp

Pozdrawiam Tomek