Kwiecień 22, 2018, 02:58:24 am

Autor Wątek: Łóżeczko do synka  (Przeczytany 1208 razy)

Offline grzechu83

• Full Member
Łóżeczko do synka
« dnia: Listopad 27, 2017, 22:53:30 pm »
Czołem Panie i Panowie!
Jako że synek rośnie i nie chce spać już w "drabiniastym" łóżeczku, postanowiłem zmajstrować mu nowe. Z racji tego, że pokój jest mały (211cm szerokości i łóżeczko stoi i będzie stało w poprzek) a musi być koło niego przejście, wymyśliłem, że nowe będzie miało wymiar starego - 120cm x 60cm - i wykorzystam obecny materac. Materiał, jaki planuje wykorzystać, to sosna, nogi 45x45mm, deski 1200x25mm. Przygotowałem sobie wstępny projekt w sketchupie bazujący na rozwiązaniach "komercyjnych". Wezgłowia planuję skleić (po 2 kołki 8x40 na każdą stronę poprzecznej deski), a deski wzdłużne z wezgłowiami (nie jestem pewien, czy obydwa się tak nazywa) będą montowane na połączenie mimośrodowe fi 25mm (http://g-s.com.pl/zlacze-ecm-25mm-do-lozka-polaczenie-mimosrodowe.html) i dodatkowo po jednym kołku (8x40) z góry i z dołu mimośrodu dla stabilizacji (wklejone tylko z jednej strony). Generalnie łóżko musi być demontowalne. Listwy stelaża wymyśliłem 50x10mm; może cienkie, ale czy pod dziecko 14kg+ trzeba coś więcej? Ewentualnie, może zrobić je ze sklejki 10mm?
Materac ma tylko 70mm grubości, więc dobrałem ustawienie stelaża tak, żeby materac był schowany 30mm, a 40mm wystawał ponad deskę.
Jako że będzie to pierwszy mebel, jaki zrobię, nie wiem, czy to co wymyśliłem, będzie stabilne i zwyczajnie "nie pierdyknie". Stąd prośba o poradę. Ewentualnie, czy można by wykorzystać materiał w rozmiarze 40x40mm nogi i 1200x20mm deski - jest bardziej dostępny.
Drugie moje pytanie dotyczy kleju. Mam Rakoll Express 25D (ten raczej do twardego drewna) i Soudal 66A, czy się nada, czy lepiej zaopatrzyć się w coś innego?
Z racji tego, że z drewnem bawię się tylko w soboty, dzieląc jeszcze czas na inne obowiązki, to pracę planuję rozpocząć za kilka tygodni, więc mam jeszcze trochę czasu na dogranie wszystkiego.
Później będę miał jeszcze pytanie o wykończenie, ale na to przyjdzie czas.

Z góry dzięki za pomoc.

Offline meridox

• Hero Member
Odp: Łóżeczko do synka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2017, 23:13:43 pm »
a ile syn ma lat? bo mam fajny projekcik na łóżko dla młodego człowieka do małego pokoju ale wymaga wchodzenia po drabinie, plusem jest że pod łóżkiem ma miejsce na zabawki i zabawę nimi więc oszczędność miejsca jest i zabawki nie są porozrzucane po całym pokoju
Twój cyrk, Twoje małpy. Mój garaż, moje zasady :)

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2017, 23:22:57 pm »
Syn ma 2,5 roku i pewno byłby zachwycony, ale pod wieloma względami taka realizacja to po prostu "za dużo" i muszę zostać przy czymś prostszym i łatwiejszym w manewrowaniu.

Offline m_kola

• bez SB
  • Hero Member
  • *
  • .
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2017, 07:41:36 am »
Z własnego doświadczenia wiem, że łóżka o długości 1,6m bym nie zrobił. Mój najmłodszy takie ma (jeszcze po najstarszym) i to jest dramat jak przychodzi po mnie w nocy i mam spać z nogami na oparciu albo poza łóżkiem :)
Jeśli chodzi o mały pokój to pomyśl może o łóżku na antresoli? Pod spodem jakieś biureczko czy czy kącik do zabawy plus szafki.
Ja córce robiłem takie łóżko. Wprawdzie jest trochę starsza ale wystarczyłoby dorobić "drzwiczki" :)
Mój młody najnowszy syn (też 2,5 roku) wchodzi tam bez problemu. Niestety ;)
#aa0022

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2017, 08:33:35 am »
Nie doczytałeś, że łóżko będzie na 120, nie na 160 i musi stać w poprzek pokoju i to nie przy ścianie, a na środku. Ja się do niego nie wybieram :)

Offline m_kola

• bez SB
  • Hero Member
  • *
  • .
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2017, 08:52:47 am »
Fakt, mocno nie doczytałem :)
To, że się nie wybierasz nie znaczy, że Cię tam nie będzie :D
Ja się co noc nie wybieram..
No w każdym razie współcz... znaczy powodzenia :D
#aa0022

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2017, 11:28:41 am »
U mnie to wygląda inaczej... "tata... trochę pójdę spać do dużego, a potem tu wrócę" ;)

Ale wracając do tematu - grubość materiału? połączenia? klej? ktoś, coś?..

Offline m_kola

• bez SB
  • Hero Member
  • *
  • .
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2017, 11:42:44 am »
OK, moim zdaniem nogi są za cienkie. Ja bym dał jakieś 70x70. I wizualnie lepsze (to kwestia gustu) i wytrzymalsze i stabilniejsze.
Co do połączeń to ja jestem fanem niewidocznych czyli klejenia ale skoro u Ciebie musi być demontowalne to może do tej górnej poprzeczki dać takie łączenie:

a do ramy takie?

albo to samo co wyżej?
Na pewno 10mm grubość stelaża pod materac będzie za mała. Dzieciaki skaczą po łóżkach (opieram się o własne obserwacje), rodzicom też zdarzy się tam usiąść więc to nie wytrzyma (ja robiłem chyba 25mm). Tak samo gęstość wg mnie tych żeber powinna być większa (ja robiłem z odstępem 15mm). Raz, że będzie wygodniej (nie będzie czuć przerw przez materac) a dwa, że mocniejsze bo siła się rozłoży.
#aa0022

Offline mily68

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2017, 13:44:25 pm »
Grzechu zobacz tu http://forum.domidrewno.pl/realizacje-widzow-domidrewno/lozeczko-dla-dziecka-918/msg76050/#msg76050
może coś zgapisz do swojego projektu.
Dziś dałbym trochę masywniejszą ramę i "podwozie" choć to co jest działa jak należy.

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2017, 20:18:59 pm »
Wzorowałem się trochę na tym - http://www.lukdom.pl/index.php/oferta/lozka/dla-najmlodszych/dla-dziecka-oliwia - stąd grubości elementów. Nie ma tam tylko nic o montażu i szczegółów stelażu.
@m_kola, myślałem o takich połączeniach, ale trochę boję się, że "coś mi się przesunie o 1mm" przy wierceniu i potem będzie luz :) a co do nóg, to zaskoczyłeś mnie tym 70x70... przeglądałem kilka podobnych wątków i np amigorg robiąc łóżko piętrowe dla dzieci robił nogi 50x80 i deski 1400x35, a było to i piętrowe i większe, więc konstrukcja musi być stabilniejsza
@mily68, dzięki za linka. Wydaje mi się jednak, że to zupełnie inny typ projektu. Ale to już drugi głos, że za słabe to przemyślałem...

Offline look_as

• Full Member
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2017, 21:18:43 pm »
 Okucie bym sugerował takie. Bardzo solidne. Robiłem na takich ramę łóżka piętrowego. Jak się solidnie dokręci to nie ma mowy o luzach :)

Offline marnyk

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 28, 2017, 22:26:13 pm »
Nie wiem czy się opłaca Ci robić stelaż, w Ikei gotowy kosztuje 35 zł wymiar 70x140 cm.

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2017, 07:06:22 am »
Te kupne najtańsze stelarze to bym sobie darował. Przy rozlożeniu siły są ok ale wystarczy niewielki punktowy nacisk i łamie się jak zapałka.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2017, 23:41:41 pm »
Korzystając z przerwy świątecznej udało mi się wystartować. W sobotę kupiłem materiał, a dziś zacząłem go obrabiać. Zmieniłem też nieco projekt - łóżko będzie pod materac 140x70, nogi 5x5 a dechy 12x3.
Jako że w składzie nie mieli desek na wymiar, wziąłem 25x3 i zacząłem od rozcięcia ich wzdłuż, a potem podocinałem wszystko na odpowiednie długości. Następny etap do wiercenie - najpierw 35mm pod złącza Moon line, potem wzdłuż, przelotowe dla prętów gwintowanych, kolejne pod kołki do sklejenia wezgłowi i dodatkowe w deskach pod bolce naprowadzające. Otwory wzdłuż zacząłem wiercić wiertarką stołową, ale ustawianie deski trwało wieki, więc po jednej próbie przeszedłem na prostsze rozwiązanie i działało idealnie. Na dzisiaj tyle, jutro ciąg dalszy...

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2017, 23:45:47 pm »
...i jeszcze kilka fotek.

Przy okazji pytanie. Przypomniałem sobie, że mam listwy ze stelaża ze swojego łóżka i myślałem, czy by ich nie wykorzystać. Trzeba by je delikatnie przyciąć. Zastanawiam się tylko, bo stelaże dla dzieci, jakie widziałem, są płaskie, a te listwy - wygięte. Różnica w wysokości między końcami a środkiem to 5mm. Czy będzie to odczuwalne dla dziecka?