Wrzesień 22, 2018, 01:23:44 am

Autor Wątek: Łóżko z płtyty 18mm  (Przeczytany 398 razy)

Offline woody1

• Newbie
  • *
Łóżko z płtyty 18mm
« dnia: Marzec 21, 2018, 13:29:26 pm »
Mam do zrobienia łóżko - wymiar ok 2000x900mm.
Chcę to zrobić z płyty laminowanej 18mm. Łóżko ma mieć szuflady pod materacem. Jeśli chodzi o łączenie ramy wykorzystam
okucia metalowe dedykowane do łóżek.
Mam jednak pytanie o mocowanie stelaża (zamierzam stelaż kupić). Czy robić wewnątrz ramę z drewna (jakieś bukowe kantówki 30x30) czy może skleić podobny wymiar z płyty i mocować do ramy.

Jakieś porady? z góry dziękuję.

Offline SpecPiotr

• Hero Member
    • Stolarnia Speca
Odp: Łóżko z płtyty 18mm
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 21, 2018, 13:35:18 pm »
Ramy łóżka jak już robię to zawsze pogrubiane płyty czyli 36mm. A ci do stelaża. Dokręcana płyta zapewne by wytrzymała bo ciężar się rozkłada ale jednak czułem się pewniej jak dokręciłem drewnianą kantówkę.
Samo sie nie zrobi ale mogłoby sie samo wnosić.

Offline woody1

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2018, 13:41:00 pm »
Zastanawiałem się nad tym pogrubieniem (nawet wewnątrz redukując koszty mógłbym zastosować surową płytę), bo z tego co widzę większość ram robi się z 22, a ona jest średnio dostępna dla „zwykłych śmiertelników”.
Co do pogrubienia – kleić kontaktem czy wystarczy skręcać?  W sumie jeśli nie kantówka to pewnie też pogrubiona płyta do mocowania stelaża w środku, prawda?

Offline szmar

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 21, 2018, 15:28:14 pm »
Płyta meblowa to nie najlepszy materiał na łóżko jeszcze z szufladami. Ile i jakiej szerokości i wysokości mają być te szuflady i wysuwane z jednego boku czy z tyłu i przodu. Bo jak z dłuższego to nawet przy drewnie (dobrej klasy) musi być podpórka (na  2 metrach ) i dodatkowo poprzeczka (łącznik) na szerokości bo się rozejdzie w środku.

Offline piotrbiber

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 21, 2018, 20:07:05 pm »
Hej. Rbiłem dwa łóżka z płyty, jedno 180 x 200 cm, drugie 120 x 200 cm. Wśrodek dałem dwie kantówki 4x4cm przykręcane do płyty po długości i w poprzek deski 2x9 cm jako stelarz pod materac. Na kursie w Garbatce koleś z którym mieliśmy zajęcia z płyty polecał stosowanie sklejki. Jak dasz 2x12mm sklejkę klejoną jako stelaż to można spać w 10 osób.