Czerwiec 21, 2018, 14:03:59 pm

Autor Wątek: Półka na ścianie łukowej  (Przeczytany 1298 razy)

Offline Xeo

• Jr. Member
  • **
Półka na ścianie łukowej
« dnia: Styczeń 09, 2018, 09:07:16 am »
Cześć wszystkim,

Mam do Was pytanie.
Moja LP zażyczyła półki że schowanymi mocowaniami w nietypowym miejscu, a mianowicie we wnęce w której jedna ze ścian jest łukowa.
Teraz się zastanawiam w jaki sposób przenieść wymiar łuku ściany aby całość była w miarę spasowana?

Kupiłem dedykowane mocowania oraz materiał - parapet sosnowy grubości 30mm. Całość będzie pomalowane pędzlem na biało.

Offline Przemek

• Sr. Member
Odp: Półka na ścianie łukowej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2018, 09:14:24 am »
szablon z kartonu?
Pozdrowienia
Przemek

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2018, 09:36:32 am »
dokładnie .
Tam gdzie wytnie sie nie dokładnie , przyklejasz  taśmę papierową dosuwając kantem do ściany :)

Offline Xeo

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 09, 2018, 16:55:39 pm »
Tylko jak złapać wymiar do takiego szablonu? Drogą prób i błędów?
Myślałem aby od przeciwleglej ściany co np cm łapać wymiar ale do tego potrzebny był by dalmierz laserowy aby dokładny wymiar złapać. Nie posiadam a koszty nie współmierne do wykonania 4 półek.
Chodzi mi po głowie jeszcze jeden pomysł, który wieczorem przetestuję - linka, punkty do pomiaru na ścianie łukowej + 2 po przeciwnej. Później 2 punkty na ścianie przeciwleglej. Punkty przecięcia okręgów o wcześniej złapanych długościach powinny dać mi punkty pod obrys łuku jeśli się nie mylę.
Nic innego nie przychodzi mi do głowy niestety.

Offline MrReset

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2018, 17:04:47 pm »
Jak w załączniku - cyrkiel czy też kawał listwy z obsadzonym na końcu ołówkiem - odwzorujesz każdą nierówność

Offline Xeo

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2018, 17:09:21 pm »
Na to nie wpadłem. Dzisiaj pomierze aby cyrkiel wykonać i będziemy testować :)

JanZ

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2018, 20:33:32 pm »
Tylko jak złapać wymiar do takiego szablonu? Drogą prób i błędów?

Złap wymiar cięciwy i odległości prostopadłej do niej w połowie, z tych 2 możesz wyznaczyć promień okręgu ;) http://matematyka.pisz.pl/forum/173329.html

Offline cumbajszpil

• Nagroda :)
  • Sr. Member
  • *
  • Volenti non fit iniuria
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2018, 21:47:43 pm »
Dlaczego chcecie to robic matematycznie?
Wytnij z grubsza ksztalt pełnego łuku z tektury, potem obrysuj cyrklem od ściany. Obrysownany ksztalt będzzie odwzorowaniem łuku ściany.
Reszta to juź wykreślanie na stole. I robota z drewnem.

JanZ

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2018, 22:28:45 pm »
Wytnij z grubsza ksztalt pełnego łuku z tektury, potem obrysuj cyrklem od ściany. Obrysownany ksztalt będzzie odwzorowaniem łuku ściany.
Będzie odwzorowaniem kształtu krzywizny ale będzie ona miała inny promień(mniejszy od wyjściowego od średnicę rozwarcia cyrkla). Potem przyłoży do ściany i nie będzie pasować. Jeśli zrobimy to tak jak na grafice powyżej z listwą ozdobną.

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2018, 23:03:20 pm »
Potem przyłoży do ściany i nie będzie pasować.

No nie będzie pasować ,ale minimalnie
Dostawiasz wycięty szablon do ściany i opierając ołówek stolarski o ścianę rysujesz na dokładnie . To wszystko zajmie mniej czasu niż ta cała matematyka
A po prawdzie to ważne by łuk mebelka dolegał na końcach do ściany a co w środku promienia to nie istotne ,bo i tak najlepiej robić potem z cyrkla.

kozio

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2018, 06:29:14 am »
Ja zamiast kartonów używam zwykłe hdf-ki bo nie traci kształtu podczas transportu. Jeśli półka będzie malowana to sposobów mocowań będziesz miał sporo ;)

Offline cumbajszpil

• Nagroda :)
  • Sr. Member
  • *
  • Volenti non fit iniuria
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2018, 07:29:31 am »
Będzie odwzorowaniem kształtu krzywizny ale będzie ona miała inny promień(mniejszy od wyjściowego od średnicę rozwarcia cyrkla). Potem przyłoży do ściany i nie będzie pasować. Jeśli zrobimy to tak jak na grafice powyżej z listwą ozdobną.
potem podejdzie do stolu, doklei tekturę i obrysuje po narysowanej linii promieniem cyrkla i bedzie git. Nietrudno sobie to wyobrazić ;)

Offline tobaniak

• Sr. Member
  • Pozdrawiam Tomek
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2018, 08:17:51 am »
Jak cyrkiel będzie trzymał w jednym kierunku tak jak na obrazku to będzie +-pasował.
Natomiast jak cyrkiel będzie ustawiał w lini między środkiem łuku a ścianą to wiadomo że promień wyjdzie o tyle mniejszy co rozstaw cyrkla
Pozdrawiam Tomek

orkan

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2018, 13:49:28 pm »
Najszybciej i najdokładniej z Pitagorasem. JanZ ma rację-jeżeli łuk jest okręgiem, a nie wycinkiem elipsy.

Offline leeching

• Full Member
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2018, 14:34:50 pm »
Od lat korzystam z prostej metody:

sztywny kijek, na którego końcu trzymam ołówek w jednym miejscu. Do ściany dostawiasz odpowiednio dużą kartkę. I lecisz kijkiem (strona bez ołówka) wzdłuż zagięcia, krzywizny, łuku itd. Ważne żeby zachować kąt w stosunku do kartki i ściany. Drugi koniec z kijem odrysowuje kształt na kartce. W ten sposób, przy odrobinie wprawy, odrysujesz każdy najmniejszy detal.