Sierpień 20, 2018, 22:42:17 pm

Autor Wątek: Prosty stolik kawowy  (Przeczytany 1859 razy)

Offline Lechu

• Sr. Member
Odp: Prosty stolik kawowy
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2018, 23:59:22 pm »
Następnie zabrałem się za malowanie blatu. Tutaj ostatecznie postanowiłem wykorzystać resztki wosku Osmo w kolorze Orzech, który znalazłem na strychu. To pozostałość jeszcze po remoncie domu, kiedy użyłem tego wosku do malowania schodów. Tego samego wosku użyłem również do pomalowania blatu stołu w kuchni/salonie, więc przynajmniej stolik kawowy powinien się dopasować.

Niestety czas robi swoje, i wydawało mi się że wosk jest gęstszy niż kiedyś. Być może kwestia odparowania części 'bazy' przez te lata. Trochę musiałem się namęczyć z aplikacją aby wyszło równomiernie

Już pierwsza warstwa całkiem nieźle wybarwiła i w miarę zamaskowała siniznę. Natomiast poniżej efekt po dwukrotnym malowaniu w odstępie 24h. Kolor praktycznie niewiele ściemniał w stosunku do pierwszej warstwy. To co bardziej mniej martwi to plamy na środku blatu, jakby ktoś tłustymi palcami dotknął. Nie wiem skąd te plamy. Pamiętam natomiast że jak robiłem sosnowy blat na stół kuchenny to również coś takiego mi wyszło.

Dodatkowo w 2 rogach blatu widać odbarwienia w wyniku pozostałości kleju. Mimo tego że wydawało mi się, że dobrze wyszłifowałem blat przed malowaniem to musiały zostać resztki kleju które weszły głębiej w drewno. Generalnie patent z dwoma poprzeczkami których użyłem w trakcie klejenia  aby zabezpieczyć blat przed paczeniem nie był chyba dobrym pomysłem.
Następnym razem zastosuję może poprzeczkę jedynie od spodu którą punktowo złapię ściskami do blatu. W ten sposób uniknę przyklejenia się górnej belki do widocznej strony blatu.

Pozostało mi pobejcowanie podstawy raz jeszcze, następnie zabezpieczenie obu części stolika czymś bezbarwnym (Najpewniej będzie to jakiś twardy wosk) i na koniec połączenie w jakiś sposób blatu z podstawą.

mily68

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 12, 2018, 17:18:00 pm »
Trzeba było poprzeczki okleić taśmą pakową. Ja rozsmarowuję klej pędzelkiem silikonowym. "Klej najlepiej trzyma gdy go ni ma" czyli jak spoina jest cienka. Daję nie za dużo kleju i jeśli rozprowadzając go pędzelkiem widzę, że gdzieś nie da się go rozsmarować dodaję kapkę. Przy czymś takim wypływanie kleju ze spoiny jest minimalne więc i czyszczenia jest mało.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 12, 2018, 17:59:11 pm »
hej Mily. a smarujesz obie powierzchnie czy tylko jedna?

Offline ZdroweFarby

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2018, 19:29:43 pm »
Szykuje się niezły stoliczek. Rama mi się bardzo podoba.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2018, 17:50:55 pm »
Dzisiaj zabrałem się za nałożenie drugiej warstwy bejcy (Vidaron Antracyt). Liczyłem na to, że może jednak kolor zbliży się do antracytu... jednak pozostał nadal bardzo ciemny fioletowy. Generalnie nie tak jak miało być. Jutro jadę po emalię akrylową w kolorze czarnym.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 13, 2018, 21:07:58 pm »
O ile podstawa jest do przemalowania, to z koloru samego blatu jestem zadowolony. Pozostało jedynie nałożenie dodatkowej warstwy zabezpieczającej.
Do tego celu zastosowałem twardy wosk Osmo - również pozostałość po budowie schodów.

Wosk nakładam najpierw pędzlem...

... następnie po kilkunastu minutach wycieram nadmiar bawełnianą szmatką.

Jak tylko obie części trochę podeschły, nie mogłem się doczekać aby przymierzyć obie części na docelowym miejscu w salonie. Tak to się prezentuje na ten moment. Bryła wyszła tak jak zakładałem - Pani Żonie się podoba. Gorzej z kolorem podstawy. Prawdopodobnie jutro pójdzie do przemalowania emalią na czarno. Potem zostanie przymocowanie jakoś blatu do podstawy i podklejenie całości filcem, aby nie rysować podłogi.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 14, 2018, 22:44:52 pm »
Czas w końcu finalizować tą realizację. W końcu to tylko prosty stolik ma być.

Podstawa stolika poszła do przemalowania. Musiałem się tylko wybrać na zakupy z rana (jak dobrze, że jeszcze nie ma zakazu handlu w niedziele... ;-) ).
Kupiłem emalię akrylową wodną Beckers'a. Oczywiście kolor czarny, tak jak miało być, a czego nie udało się osiągnąć za pomocy bejcy.

Po kilku godzinach jak wyschło, pozostało przymocowanie blatu do podstawy. Z tego co wyczytałem na forum blaty powinno się montować w taki sposób aby dać możliwość pracy drewnu gdyby zaczęło pracować. Pomyślałem że w tym celu użyję prostych blaszek, które w razie potrzeby pozwolą na pracę drewna względem konstrukcji. Mam nadzieję, że to dobrze zrobiłem i w dobrych miejscach rozmieściłem te blaszki.

Na koniec podkleiłem podstawę filcem aby nie rysowała podłogi i finito! W końcu!

Inwestor, tj. Pani Żona zadowolona. Ja też. Ciągle się uczę. Parę błędów popełniłem i myślę, że wyciągnę wnioski na kolejne realizacje. Do tego użyłem materiałów - odpadków z innej roboty (sosna), więc nie żal było eksperymentować. Również nie będzie żal jak dzieciaki się do Niego dobiorą z kredkami/mazakami/nożyczkami/etc.

Za 2-3 lata i tak do wymiany. Wtedy myślę zrobię już jakiś solidny. I tym razem będzie już jakieś szlachetniejsze drewno.