Kwiecień 22, 2018, 02:58:03 am

Autor Wątek: Prosty stolik kawowy  (Przeczytany 1634 razy)

Offline Lechu

• Sr. Member
Prosty stolik kawowy
« dnia: Grudzień 17, 2017, 22:29:34 pm »
Żona od dłuższego czasu suszyła głowę o stolik kawowy. Że niby w domu stolarz-amator, a w salonie rządzi Ikea Lack za 29,90...  ::)

Więc się zmobilizowałem w końcu. Pani Żona przeszukała fotki w necie i podesłała co się jej podoba. Generalnie ma być prosta, konstrukcja, blat z 5 desek na podstawie z profili kwadratowych. Narysowałem szkic na szybko.

Przeszukałem garaż w poszukiwaniu materiału i znalazłem odpowiednie deski sosnowe na blat, już nawet wstępnie wyrównane na strugarce. Sosna sucha ale mocno sina w wielu miejscach. Nic innego nie było pod ręką. Zobaczymy jak to wyjdzie po barwieniu na koniec. Przynajmniej serce nie będzie bolało jak dzieciaki się dorwą do stolika ze swoimi przyrządami ;-)

Docelowo blat ma mieć grubość 40 mm. Cały stolik natomiast: 1080 x 500 x 420 (dł x szer x wys).
Konstrukcję pod blat też postanowiłem zrobić z desek sosnowych sformatowanych do przekroju 40x40 aby pasowało do blatu. Jestem ciekaw jak to będzie ze stabilnością takiej podstawy. Czy się stolik nie będzie próbował złożyć przy próbie przesunięcia...

Offline Lechu

• Sr. Member
Odp: Prosty stolik kawowy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2017, 22:39:19 pm »
Najpierw rozcinanie materiału na podstawę na pilarce stołowej

Następnie zbieranie na grubościówce do docelowych 40mm

Z odpadków blatu dębowego przygotowanie profili których użyję przy klejeniu blatu, aby zabezpieczyć blat przed wygięciem się. Wcześniej obklejam krawędzie taśmą, aby nie skleiło się z blatem.

Dodatkowo kołki aby uniknąć klawiszowania materiału. Pewnie trochę przerost formy przy takm małym blacie, ale chcę sobie zminimalizować ilość równania blatu, po sklejeniu.

I na koniec pożądnie ścisnięte.

Tyle na dziś.

Offline stachmiesz

• Hero Member
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2017, 23:20:11 pm »
Są środki wybielające siniznę. Ja dawałem chlor, ale ze średnim skutkiem. Może się mylę, ale  obawiam się, że po bejcy będzie widać ciemniejsze przebarwienia w miejscu sinego jeżeli nic z tym nie zrobisz.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2017, 23:41:52 pm »
Hej Stachmiesz. Dzięki za podpowiedź. Nie wiedziałem, że są jakieś środki wybielające. Zapytałem Wujka Google'a o pomoc.

Znalazłem kilka produktów. Z tych na allegro widzę do wyboru na przykład:

polski Antysin
http://allegro.pl/antysin-srodek-do-usuwania-sinizny-z-drewna-5l-i7092376122.html

i jakiś zagramaniczny Weiss Holz
http://allegro.pl/sinizna-drewna-skuteczne-usuwanie-weiss-holz-5kg-i6951977080.html

Ktoś, coś stosował?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2017, 00:01:50 am wysłana przez Lechu »

Offline swfr

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2017, 15:48:37 pm »
Jeśli chodzi o stolik to na razie najbardziej podobają mi się Pihery :)
Ale będę obserwował

Offline Stol-Drew

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2017, 21:46:59 pm »
hej te ściski z pierwszego zdjecia co to za firma ,tych czerwonych?/

Offline kwita

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2017, 22:15:29 pm »
PIHER
Cholernie drogie ale mocne ;D
Nie ma nic bardziej żałosnego od niespełnionych marzeń...

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2017, 23:04:46 pm »
Pisałem ostatnio o tych sciskach w innym wątku. Faktycznie mocne ale przez swój ciężar bardzo nieporeczne. W warsztacie stolarskim póki co znajduję dla nich zastosowanie tylko przy robieniu klejonki.

Do reszty zadań wolałbym mieć Bessey'e Revo lub podobne. Gdyby ktoś chciał się zamienić to ja bardzo chętnie :-)

Offline swfr

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2017, 17:57:30 pm »
@Lechu
To może zastanów się nad ceną i wystaw na sprzedaż. Za uzyskane środki kupisz Basseya.
Wstępnie jestem zainteresowany krótkimi.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2017, 16:28:58 pm »
Jest to jakiś pomysł. Możliwe, że tak trzeba będzie zrobię. Może wrzucę na alledrogo zobaczyć czy jest zainteresowanie + oczywiście w dziale Giełda z jakś lepszą ceną dla forumowiczów. Chociaż w przypadku zbierania na Besseye ciężko mówić o okazyjnych cenach...

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 07, 2018, 16:50:03 pm »
Święta, święta i po świętach. Czas wracać do roboty. A dokładniej do realizacji prostego stolika kawowego z sosny.

Zacząłem od przycięcia listew 40x40 na docelowe długości... i od razu zonk. Przyciąłem zbyt krótkie elementy. Źle przeczytałem własny projekt i wymiary. Tak to jest jak się robi przerwę 2 tyg...

Ponieważ nie miałem aż tyle zapasowego materiału postanowiłem dokleić od czoła te źle odcięte elementy. To są akurat elementy podstawy, na które nie będą działały jakieś duże siły więc mam nadzieję że wytrzyma. Postanowiłem jednac wzmocnić połączenie stosując 2 kołki domino.

Do frezarki nie mam fabrycznych przystawek więc zrobiłem 'pseudo jiga' do frezowania na środku listew - wyszło w miarę ok. Po spasowaniu obu części był lekko wyczuwalny uskok (<1 mm). Do zeszlifowania.

Po sklejeniu, zabrałem się za frezowanie pod kołki pozostałych elementów konstrukcji podstawy stołu.

A następnie klejenie:

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2018, 18:55:09 pm »
Po sklejeniu poszczególnych elementów podstawy, czas na sklejeniu całości konstrukcji.

Po sklejeniu, można było całość wyszlifować i sfazować delikatnie krawędzie.

Po wykonaniu podstawy czas dokończyć blat.

Zaczynam od sformatowania blatu na docelowy wymiar, zwracając uwagę na to aby uzyskać kąty proste.

Natępnie frezarka w rękę i fazowanie krawędzi

Na koniec zmiana frezu i wykonanie fazki na łączeniu poszczególnych desek.

Zostało mi zeszlifowanie całości, bejcowanie, zabezpieczenie twardym woskiem i połączenie blatu z konstrukcją.

radeks

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2018, 19:47:02 pm »
bardzo podoba mi się Twój wątek. Do tego dużo fotek.
Muszę sobie też sprawić taki frezik to fazowania :P
Co do sinizny... to chyba bejca będzie ciemna :)
pozdrawiam

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2018, 23:15:46 pm »
Dzięki Radeks.

Bejca faktycznie na ciemno. Tak żeby zamaskować. Na szczęście styl trochę 'rustykalny', który się obecnie Pani Żonie podoba, wiele wybacza. Nawet ta sinizna przebijająca się spod bejcy przejdzie.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2018, 23:44:31 pm »
Zabrałem się najpierw za bejcowanie konstrukcji podstawy. Najpierw dokładne wyszlifowanie całości. Najpierw mechanicznie z pomocą szlifierki mimośrodowej i papieru 100. Potem dokończenie ręcznie, szlifowanie wzdluż włókien papierem 120. Gdzieś mi się obiło o uszy (pewnie wyczytałem na forum) aby po szlifowaniu mechanicznym jednak dokończyć ręcznie wzdłuż włókien.

Następnie bejcowanie. Żona chciała aby podstawa była czarna. W Castoramie najciemniejszą bejcę jaką znalazłem to był kolor Antracyt z Vidarona.
Po pierwszym bejcowanie wyszedł  mi taki ciemny fiolet... Będę musiał koniecznie przemalować raz jeszcze licząc na to że ściemnieje mi całość aby osiągnąć w miarę zamierzony efekt. Póki co jest tak sobie.