Listopad 17, 2018, 02:13:37 am

Autor Wątek: SJOBERGS ELITE 1500 raz jeszcze  (Przeczytany 20098 razy)

Offline Dariusz Popławski

• Jr. Member
  • **
Odp: SJOBERGS ELITE 1500 raz jeszcze
« Odpowiedź #210 dnia: Październik 20, 2018, 11:09:03 am »
Ostatnia praca poniżej:
Drewno lipowe ok 380x230x100 na tym zdjęciu jest jeszcze nie skończone

Finalnie rzeźba wygląda tak:

Przy okazji napiszę wkrótce nieco o zrobionym przeze mnie imaku na którym znajduje się rzeźba i wrzucę więcej jego fotek fotek

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #211 dnia: Październik 20, 2018, 12:37:18 pm »
Dariusz - jak pokazałeś szufladę to zaraz nasunęła sie  mi myśl - tam polecą wióry.
I tak jest w praktyce.
Co można zrobić?

półkę nad szufladą
-lub

Wieko ze sklejki (półka ) zamocowane w nucie podobnie jak dno szuflady . Ono było by na stałe mocowane do stołu i wsuwało by sie w szufladę po jej wsuwaniu pod stół . Ty nie możesz mieć przykrytych dłut po otwarciu szuflady ,bo będzie Cię to denerwować ,że nie widzisz zaraz  jej zawartości.

Piękne prace oraz  narzędzia- Pozdrawiam Tomekz

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #212 dnia: Październik 20, 2018, 15:44:16 pm »
Dzięki.  Świetny pomysł Tomku z tym wiekiem !

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #213 dnia: Październik 24, 2018, 18:17:56 pm »
Wspomniałem o imaku rzeźbiarskim, na którym znajduje się pokazana przeze mnie rzeźba.
Znalazłem taki w necie, jest przyzwoity, masywny ale cena za coś takiego jest makabrycznie wysoka :

https://www.toolsandtimber.co.uk/pfeil-carving-support-pf-evorr-pf-e-vorr?___SID=U

A tu jeszcze filmik jak to wszystko funkcjonuje:

Postanowiłem więc, że wzorując się na powyższych linkach sam zmajstruję sobie coś takiego, bo nie wygląda to na skomplikowaną konstrukcję
Konkretnych wymiarów nie znalazłem ale na zasadzie proporcji jakoś je sobie ustaliłem  ;)
Jako materiał wykorzystałem kawałki klejonki bukowej które skleiłem uzyskując grubość ok 80mm.
Wydaje mi się ze to nieco więcej niż w oryginalnym imaku ale zwiększona masa m/z będzie działać na korzyść całej konstrukcji.
Frezarką górno wrzecionową wykonałem podłużne otwory fasolowe w części pionowej i ruchomej półce.
Następnie na pile taśmowej wyciąłem zaokrąglenia i szlifierką taśmową doprowadziłem te łuki do właściwego kształtu i gładkości.

To fotka mniej więcej z tego etapu budowy:

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #214 dnia: Październik 24, 2018, 19:31:24 pm »
Piękna  sprawa takie przyrządy ułatwiające pracę.

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #215 dnia: Październik 24, 2018, 20:29:44 pm »
To prawda, dobre narzędzia i oprzyrządowanie znacznie ułatwiają pracę.
Odpowiednie, stabilne zamocowanie materiału i jednocześnie takie, które umożliwia manewrowanie nim we wszystkich płaszczyznach to podstawowa rzecz.
Narzędzia i przyrządy powinny nie przeszkadzać przy pracy - każdej, a już zwłaszcza tej twórczej  ;).
Ponieważ strugnica ma sporo otworów w blacie tak więc mogę ustawić ten imak w optymalnym dla mnie miejscu i położeniu.
Nie bez znaczenia jest też całkowita masa stołu- m/z będzie ok. 120 kg. To właśnie ona zapewnia tę stabilność, nawet przy pracy największymi profilami dłut z użyciem najcięższych pobijaków.

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #216 dnia: Październik 25, 2018, 20:17:03 pm »
Mój imak rzeźbiarski wygląda tak :

Podstawa i płyta pionowa są ze sobą skołkowane, sklejone i skręcone 2 wkrętami M10x140 .
Dodatkowym wzmocnieniem jest wklejony pachwinowo pomiędzy te płyty duży ćwierćwałek.

Pozioma półka na której mocuje się materiał do rzeźbienia ma również taki ćwierćwałek (połączony na stałe tylko z półką), który powiększa powierzchnię styku z kolumną pionową.
W półkę wkręcony i wklejony jest gwintowany pręt M14. Umożliwia on ustawienie pracy na właściwym poziomie oraz obrót półki wokół osi tej śruby.
Ustawienia i regulacje są możliwe dzięki podłużnym szczelinowym otworom w których można przesuwać pręty i zaciskać w dogodnym położeniu.

Wszystkie osie obrotu zostały wykonane z pręta gwintowanego M14.
Pręt wchodzący w materiał rzeźby ma na jednym końcu gwint nacięty na stożku co powoduje pewny zacisk.
Na drugim końcu jest wykonany sześciokąt aby można było wkręcić kluczem pręt w materiał .
Wcześniej wskazane jest wykonanie przynajmniej dwustopniowego otworu wstępnego w który wkręcany będzie stożek.
Różne długości śrub można dowolnie regulować drewnianymi podkładkami dystansowymi.
Nakrętki na prętach wyposażone są w krótkie przyspawane ramiona ułatwiające ich zacisk.

Offline Klo

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #217 dnia: Październik 25, 2018, 20:23:38 pm »
Też tak oddychasz przy rzeźbieniu?  ;D 

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #218 dnia: Październik 25, 2018, 20:34:54 pm »
Nie za bardzo rozumiem sens pytania?
Równie dobrze mogę zapytać czy Ty tak oddychasz przy innych czynnościach  ;)

Offline Klo

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #219 dnia: Październik 25, 2018, 20:46:37 pm »
No a co jest w imaku na ostatnim zdjęciu? ;)

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #220 dnia: Październik 25, 2018, 20:58:49 pm »
Zgodnie z tokiem Twojego rozumowania jak będę rzeźbił psa to mam szczekać ? ;)

Offline Klo

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #221 dnia: Październik 25, 2018, 21:35:58 pm »
Rany... Zawsze taki sztywny jesteś?  :o

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #222 dnia: Listopad 06, 2018, 10:16:56 am »
Pozostawmy temat oddychania przy rzeźbieniu ;)
Opiszę i pokażę dalszy ciąg prac przy imaku rzeźbiarskim.
Do pokazanego wcześniej uchwytu zrobiłem też płaski obrotowy talerz do mocowania płaskorzeźb.
Wzorowałem się na tym:

https://www.toolsandtimber.co.uk/pfeil-flat-carving-holder-pf-sch-t

Zmieniłem jednak średnicę talerza.
Oryginalny jak wynika ze specyfikacji na linkowanej stronie ma średnicę 490mm, mój będzie o 100mm większy.
Uchwyt jak widać na filmie w moim wątku ma jedną ruchomą szczękę przesuwaną przy pomocy śruby i rozmieszczone wachlarzowo otwory do małych piesków.
W zależności od gabarytów płaskorzeźby, wykorzystując odpowiednie otwory istnieje możliwość wygodnego zamocowania płaskich prac nawet tych o skomplikowanym kształcie.
Ponadto talerz ma możliwość obrotu o 360 stopni (korbkę po zaciśnięciu materiału można zdjąć aby nie blokowała pełnego obrotu).
Talerz z płaskorzeźbą można ponadto dowolnie pochylać i obracać wykorzystując osie obrotu imaka.
Materiał na talerz to dwa sklejone ze sobą kwadraty 600x600 ze sklejki o grubości 18mm

Offline mim

• Sr. Member
  • Wznoszę me oczy ku górom, skądże nadejdzie ratunek
« Odpowiedź #223 dnia: Listopad 08, 2018, 17:07:36 pm »
Mam pytanie, czy rzeźbiarz wykonuje jakiś odlew, czy inny projekt swojej pracy ? Skąd wie, jakie zachować proporcje. Przy wykonaniu twarzy, trzeba najpierw umieć taką twarz narysować. W przypadku indianina ciężko znaleźć żywy model.

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #224 dnia: Listopad 08, 2018, 17:51:26 pm »
Oczywiście, jeśli zależy nam na zachowaniu podobieństwa i odpowiednich proporcji zanim zaczniemy rzeźbić musi powstać projekt. Może to być rysunek lub zdjęcie. W wypadku rzeźby dochodzi jeszcze jeden wymiar więc wskazane jest obfotografowanie czy narysowanie modela z kilku ujęć - dokładnie sprawa ma się tak jak z rzutowaniem.
Pewien znajomy stary rzeźbiarz u którego nieco się nauczyłem tej sztuki powiedział, że jeśli coś narysuję w kilku rzutach i utrzymam właściwe proporcje to na pewno też to wyrzeźbię. Generalnie właściwą kolejnością byłoby stworzenie najpierw rzeźby w glinie czy modelinie a dopiero potem właściwe rzeźbienie. O ile glinę, gips czy modelinę można dowolnie dodawać czy odejmować o tyle zbyt głębokie wybranie dłutem jest już kłopotliwe do uratowania. Pół biedy jeśli dotyczy ono niewielkiego fragmentu (można wtedy zrobić jakąś wklejkę materiału) ale jeśli zabierzemy zbyt dużo to sprawa jest już nieodwracalna. Mając wykonany model w glinie  czy modelinie z którego jesteśmy zadowoleni, dalsza praca jest już dużo łatwiejsza. Przy pomocy macek czy cyrkla przenosimy wymiary na właściwą rzeźbę. Model można też wykonać w skali i przy przenoszeniu wymiarów uwzględniać proporcje. Ja osobiście nie wykonuję modelu wstępnego, wystarczy mi kilka dokładnych rysunków czy zdjęć.
Moje powyższe uwagi nie dotyczą oczywiście rzeźby abstrakcyjnej czy też takiej gdzie podobieństwo czy proporcje nie są istotne i można pozwolić sobie na pewną dowolność.
Dodam jeszcze tylko że nie mam wykształcenia artystycznego i wiedzę w tym temacie zdobyłem wyłącznie poprzez obserwację i uczenie się na własnych próbach.
Podobno piękna rzeźba jest w każdym kawałku drewna, trzeba tylko zabrać i odrzucić niepotrzebny materiał  :)