Styczeń 20, 2018, 08:05:55 am

Autor Wątek: Stolik od podstaw - fotorelacja  (Przeczytany 2860 razy)

Offline stachmiesz

• Hero Member
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
Odp: Stolik od podstaw - fotorelacja
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2018, 22:06:24 pm »
Jak się dodaje tyle zdjęć w jeden post
Na zewnętrznym serwerze, w post wklejasz linki :)

Offline cumbajszpil

• Sr. Member
  • Volenti non fit iniuria
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 12, 2018, 22:07:44 pm »
Uwaga techniczna
Skladowanie zdjec na imagEshacku ma tę wadę, że jak znikają to wątek jest do bani.
AnDrew

Offline fyme

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 12, 2018, 22:11:58 pm »
Polecam imgur. Zdjęcia nigdy nie giną :)
Sorry za ot

Offline Salbertone

• Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2018, 09:04:35 am »
Lubię takie podejście. Tak trzymać!
Never underestimate a dad with woodworking skills

Offline Dentarg

• Hero Member
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2018, 10:55:15 am »
Jaki dokładnie to kamień? Jakie gradacje?

Mam takie dłuto Irwina i muszę powiedzieć, że ma super stosunek ceny do jakości. Wydaje mi się, że trzyma dużo lepiej ostrość niż Narexy, a było ze 3 razy tańsze. Dodatkowo z racji tego ze było tanie, to się z nim nie szczypie i często używam go do zadań specjalnych (np. obieranie tarcicy z zapiaszczonej kory ;), wytłukiwanie sęków, itp).

Czemu podstawa z sosny?

W końcu ktoś wie jakie usłojenie powinno być na nogach w stole :D

A co do utrzymywania się ze stolarki, to IMHO da się, tylko trzeba mieć klientów, którzy rozróżniają chłam z BRW od prawdziwych drewnianych mebli.
Niestety obecnie podejście ludzi jest takie, że lepiej kupić g...., wyrzucić jak się zepsuje i kupić nowe g...., niż kupić coś co będzie na pokolenia.

Offline Lechu

• Sr. Member
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:18:05 am »
Łukasz, podziwiam za umiejętności i... cierpliwość. Mi brakuje cierpliwości (czasu?) i dlatego w pierwszej kolejności wybieram elektronarzędzia.
Będę obserwował wątek.

Online Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:24:13 am »
Dentarg - podstawa sosnowa ponieważ łatwo się sosnę obrabia ręcznie, jest względnie tania i o dosyć stabilna. Zależy mi na tym żeby te stoliki zrobić w miarę szybko. Mam bardzo ograniczony czas a dłutowanie gniazd pod czopy w sośnie to czysta przyjemność. Szczególnie tanimi dłutami;-) Podstawy bedą malowane. Blat jesionowy transparentny.
Co do kamienia to zwykły India Stone Nortona - dostałem (kupiłem w sensie - żeby nie było) od ręki u dziewczyn w dluta.pl - gradacją nawet się nie przejmuj, jedna strona szorstka druga gładsza, w przypadku tak dobranych narzędzi (Irwiny, Stanley) ważne jest, że szybko i dobrze ostrzy. Po skończonej budowie stolika załączę jeszcze jako bonus informacje na temat tradycyjnego pudełka do przechowywania kamienia i o tym jak go konserwować itp.
PS1. Kiedyś o tym pisałem już - Tomekz posiada kilka kamieni które wyglądają jak ułomki z młyńskiego koła. Cholera wie jaką mają gradację - działają jak złoto(?) Myślę, że na początkowym etapie zabawy z drewnem wszystkie te informacje o gradacjach, granulacjach, typach kamieni, diamentów i Bóg wie czego jeszcze wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie i odciąga od tego co najważniejsze czyli od nauki budowania mebli.
PS2. Tomekz od jakiegoś czasu posiada osełkę diamentową DMT 8000 - ciekawe jakie są jego spostrzeżenia :)

Offline raven

• Sr. Member
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:25:28 am »
Łukasz, co to za pasta polerska, i gdzie się ją dokładnie kupuje? Mi się trafiają same twarde jak kamień :-/

Online Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:32:13 am »
Lechu - uwierz mi - z czasem u mnie słabo. Mam rodzinę, małe dzieci i życie jak każdy z nas. Prowadzę również własną dzałalność bo jakoś trzeba sfinansować te moje drewniane odchyłki ::) W zupełnie innej branży. I żeby była jasność - wielokrotnie to wyjaśniałem - NIE JESTEM PRZECIWNIKIEM MASZYN ANI ELEKTRONARZĘDZI. Są świetne i sam ich używam w miarę potrzeb. Aktualnie na szczycie mojej listy jest porządna taśmówka i grubiarka ale po prostu nie stać mnie na te maszyny w obecnych okolicznościach przyrody ;D

Online Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:39:10 am »
Raven - też miałem ten problem. Wszystkie ogólnodostępne pasty w sztyfcie są raczej do pracy z szybkoobrotowymi polerkami. Moje żródło to dluta.pl - o ile pamiętam to jest to produkt brandowany przez DICTUM. W Juli można kupić pastę polerską Tormeka - też się sprawdza dobrze. Można nawet nie stosować pasty, sama skóra - wówczas skóra odłamuje ostrzynę i być może nawet zapewnia jeszcze wyższy stopień polerki? - nie sprawdzałem tego jeszcze... Jest też sposób dla odważnych - można odłamać ostrzynę uderzając w odpowiedni sposób o dłoń - wygląda to tak jak byś chciał spoliczkować nóż albo dłuto - na moich łapach to działa ;) Ale jest trochę niebezpieczne i nie pokazuję...

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 13, 2018, 11:56:38 am »
W końcu ktoś wie jakie usłojenie powinno być na nogach w stole

Proste

Myślę, że na początkowym etapie zabawy z drewnem wszystkie te informacje o gradacjach, granulacjach, typach kamieni, diamentów i Bóg wie czego jeszcze wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie i odciąga od tego co najważniejsze czyli od nauki budowania mebli.

Dokładnie tak jest  Łukasz

Ps.W prezencie dostałem diamentówkę 400/1000. Do szybkiego zbierania ok.i do ostrzenia noży strugarki itp.Ta 8000  używana sporadycznie Jak piszesz wyżej : ważne by osełka miała to coś w sobie ,że jak prowadzimy metal po niej to wyczuwa się opór ,to znak że zbiera materiał.
Książkowe latanie po wielu gradacjach podczas ostrzenia w praktyce nie zawsze się  sprawdza i tu lepiej raz  po raz   podczas
 pracy zrobić kilka ruchów na średniej gradacji osełki.

ł

Online m_kola

• Hero Member
  • .
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 13, 2018, 12:14:21 pm »
Z każdym dniem jestem coraz większym fanem tego wątku a to właśnie przez mały stopień skomplikowania niektórych czynności pod kątem amatorów!
Czytając ten wątek nabieram przekonania, że nawet ja jestem w stanie coś zdziałać ;)
Dzięki wielkie!
#aa0022

Offline raven

• Sr. Member
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 13, 2018, 12:17:46 pm »
W końcu ktoś wie jakie usłojenie powinno być na nogach w stole

Czyżby sposób pokazywany niedawno na kanale Jay Bytes? :)

Łukasz, znalazłem jeszcze taką pastę, ale nie próbowałem. Powinna być spoko.
http://allegro.pl/pasta-polerska-aluminium-chromu-miekka-jak-autosol-i6735007115.html
przepraszam za offtop

Online Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 13, 2018, 12:26:47 pm »
Raven - znam oczywiście ten kanał ale raczej czerpię wiedzę z innych źródeł ;) Jednym z najlepszych jakie znam to po prostu wczołgiwanie się z latarką pod każdy stary mebel w zasięgu wzroku i analizowanie konstrukcji i poszukiwanie śladów narzędzi jakimi mebel wykonano. Internet jest wspaniały i genialny ale czasami tej wiedzy jest tam zbyt dużo i można oszaleć.  Autosol jest również ok.

Online Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 13, 2018, 21:02:28 pm »
ZNACZNIK
Znaczniki to podstawowa precyzji. Ich ogromna użyteczność jest ściśle związana z zasadą płaszczyzn podstawowych co na razie jest dla Was tylko teorią. Nadrobimy to już wkrótce w praktyce. Dopiero wtedy widać jak bardzo znacznik jest użyteczny i w jaki sposób można skrócić sobie drogę w trakcie ręcznej obróbki. Przyznam, że długo się zastanawiałem jaki znacznik wykorzystać w tej relacji. Ze znacznikami to jest tak, że im więcej tym lepiej. Kupne potrafią być bardzo drogie (wszystkie znaczniki z Veritasa można brać w ciemno) a te tanie są do bani. Wykonałem kilka prototypów (między innymi typowo Niemiecki znacznik dwuramieniowy który często wykorzystywali nasi rodzimi stolarze) i żaden nie był wystarczająco prosty do wykonania. W końcu zdecydowałem się na znacznik który jest kawałkiem historii. Jest to francuska konstrukcja z XVIII wieku. Najlepiej zachowane egzemplarze pochodzą z cudem ocalałej "Arki" - skrzyni Benjamina Seatona. To jest prawdziwa historia stolarstwa i myślę, że warto mieć taki kawałek historii w swojej skrzynce narzędziowej.

Jedyne wyzwanie w budowie tego narzędzia to wydłutowanie otworu pod ramię i wywiercenie otworu pod przetyczkę-klin. Dla uproszczenia klin wykonałem z kołka 10 mm odpowiednio wyprofilowanego. W oryginale był zwykły klin.

Znacznik obsługuje się jedną ręką. Jest naprawdę bardzo wygodny. Rysik a właściwie ostrze wykonałem z wiertła 3 mm. Istotny jest sposób zaostrzenia. Zwykły rysik zaostrzony zbieżnie "w punkt" potrafi zachowywać się nieco dziwnie na drewnie. Zdarza mu się podążyć za włóknem drewna. Właściwie zaostrzony rysik jest w sumie małym nożem który jest zauważalnym ulepszeniem.

PIŁY
Jest sobotni wieczór i pewnie wszystkie już piły ;D Ja byłe w Liroju i kupiłem piłę i magnesy (okaże się później po co te magnesy). Na testy.

Po pierwszych próbach jest tak jak myślałem - Houston mamy problem. Ręczne piłowanie jest i tak już bardzo nieefektywnym zajęciem. Nawet porządnymi piłami. Jedno jest pewne - to co kupiłem (6 zębów na cal) na pewno nie jest płatnicą. Pal licho, że zęby są "hartowane". Sęk w tym, że ta piła nie jest do drewna. A na pewno nie do piłowania wzdłużnego. Pierś zębów jest pod kosmicznie małym kątem. Zęby są bardzo wysokie i smukłe - jak w Japończykach. Na tle moich pił to dziwne "coś" wygląda jak jakiś żart.

Muszę rozejrzeć się za czymś co będzie miało trochę więcej zębów na cal. Piła ręczna dla każdego...to będzie wyzwanie. Jeżeli kto ciekawy to dodam, że za ramówkę (Ulmia z lat 50-tych albo starsza w idealnym stanie) zapłaciłem 80 złociszy. Można więc kupić w miarę tanio ale stare narzędzia nie wchodzą w grę w tej realizacji. Myślę, że starczy już tego pitolenia - w następnej odsłonie bierzemy się za struganie na ostro :D

PS. Link do planów znacznika jest tutaj https://22293-presscdn-pagely.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2010/10/0612_Marking_Gauge.pdf
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2018, 21:04:54 pm wysłana przez Łukasz G. »