Styczeń 19, 2018, 02:57:49 am

Autor Wątek: Stolik od podstaw - fotorelacja  (Przeczytany 2581 razy)

Offline Łukasz G.

• Hero Member
Stolik od podstaw - fotorelacja
« dnia: Styczeń 11, 2018, 22:11:55 pm »
Witajcie,
Ten projekt to dla mnie zupełna nowość oraz nie lada wyzwanie. Nie ze względu na skomplikowaną konstrukcję budowanego mebla albo wyjątkowo trudne w obróbce drewno. Chodzi o to żeby trafić w punkt - prostymi metodami wykonać solidny mebel zgodnie z "prawidłami" rzemiosła i prostymi słowami opisać cały proces. Nie będzie łatwo. Przynajmniej dla mnie...
Zanim jednak przejdziemy do budowy chciał bym wprowadzić pewne zasady które mam nadzieję będą obowiązywały dla dobra mojego i Waszego;
ZASADY
* jeżeli zastanawiasz się dlaczego po prostu nie kupię tego cholernego stolika w IKEI - ten wątek nie jest dla Ciebie
* jeżeli uważasz, że to bez sensu bo nie da się w ten sposób zarobić na życie to pewnie masz rację i również ten wątek nie jest dla Ciebie
* przyjmuję zasadę, że używam tylko tych narzędzi które są potrzebne na aktualnym etapie prac
* dopuszczam otwartą dyskusję na tematy merytoryczne
* odpowiem na prawie każde pytanie (podkreślam - prawie)
* wątek dedykuję początkującym bo nie ma tu żadnej wiedzy tajemnej - zupełne podstawy
Uff...do dzieła!

PS1. Jeżeli jesteście ciekawi jaki stolik buduję - proszę o trochę cierpliwości - projekt zamieszczę we właściwym czasie. Chcę zachować pewien porządek - zacznę od ogólników które dotyczą procesu praktycznie każdej budowy drewnianego mebla. Przynajmniej ręcznymi narzędziami.
PS2. Pracę nad każdym nowym projektem zaczynam od gruntownego sprzątania miejsca pracy. Porządek w warsztacie to porządek w głowie ;-)

MATERIAŁ
Zasadniczo sucha tarcica stolarska jest kupowana w formie nieobrzynanej. Tarcica obrzynana i wstępnie zwymiarowana do standardowych wymiarów jest raczej dla cieśli. Popularne składy z tarcicą oferują materiał w różnych grubościach. Biorąc po uwagę nasz ubogi "park maszynowy" już na etapie zakupu materiału trzeba uwzględnić jego przeznaczenie w samej konstrukcji. Nasz stolik będzie wykonany w całości z sosny oprócz blatu. Ten będzie jesionowy.
Sosna jest świetnym materiałem dla początkującego stolarza (z uwzględnieniem ręcznej obróbki), na egzotyki przyjdzie czas później.

Materiał na nogi to szeroka i gruba (65 mm) deska. Czysta, bezsęczna. Z deski powinienem uzyskać cztery nogi o najkorzystniejszym usłojeniu. Jest to kwestia pewnej poprawności - chodzi o to żeby noga miała identyczne usłojenie na każdej płaszczyźnie.

Reszta to 25 mm deski sosnowe i jesionowe. Wybierając materiał grubością zbliżony do założonego w planach oszczędzamy sobie całą masę pracy z ręcznym przeżynaniem materiału po grubości. Uwierzcie mi - nie chcecie tego robić ręcznie. Z drugiej strony materiał w grubszych formatach jest zdecydowanie ładniejszy - ale to temat na inną rozmowę. I raczej dla posiadaczy pił taśmowych ;-)

STRONY DESKI
Już na tym etapie warto wprowadzić dla właściwej orientacji pojęcie prawej i lewej strony deski. Jest to bardzo istotne zagadnienie z kilku powodów.

Za prawą stronę uznajemy tę od środka drzewa a lewą tę od kory - ale to jest zasada ogólna. W praktyce możemy się umówić, że prawa strona to ta którą uznajemy za ładniejszą i bardziej godną pokazania światu. Po ustaleniu która strona i która krawędź jest prawa - trzymamy się tego jak ognia bo na późniejszym etapie to będą nasze PŁASZCZYZNY PODSTAWOWE od których wszystko mierzymy i trasujemy. To podstawa precyzji i dobra praktyka.

WSTĘPNA OBRÓBKA - PODSTAWOWE NARZĘDZIA
Wstępna obróbka da nam niejaki podgląd z czym mamy do czynienia. Wstępne struganie ujawni wszelkie niedoskonałości - pęknięcia, wady materiałowe. Pomoże nam też obrać nasze prawe strony. Do tego celu wybrałem takie narzędzia:

Wszystkie narzędzia są nowe. Od góry:
* strug równiak (#5) - STANLEY
* dłuto IRWIN Marples - chyba 25 mm(?)
Oczywiście nasze narzędzia nie są jeszcze gotowe do pracy. Trzeba je przygotować - naostrzyć i odpowiednio ustawić. Wszystkie narzędzia będę ostrzył i przygotowywał na kamieniu INDIA marki NORTON. Kamień jest podwójny - jedna strona jest szorstka druga gładsza.

Do kompletu olej maszynowy (może być od maszyn do szycia) oraz kawałek skóry natartej zieloną pastą polerską naklejona na deseczkę.

Jak widać na zdjęciu, kamień jest wąski. Właśnie taki ma być - po chwili zauważymy, że taka pozycja jest naturalna i wygodna.

PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI DO WSTĘPNEJ OBRÓBKI 
* Strug
To pierwszy nowy Stanley w mojej kolekcji strugów. Większość tych które posiadam są starsze ode mnie. Po odpakowaniu z pudełka sprawdziłem czy stopa korpusu jest względnie płaska - okazało się, że jest bardzo płaska jak na równiak.

Nie wiem czy jest to tendencja czy przypadek. Mój egzemplarz nie wymagał żadnych przeróbek. Zresztą nie jest to konieczne do tego typu pracy do jakiej jest dedykowany. Całą uwagę poświęciłem na przygotowanie noża i odchylaka. I od odchylaka właśnie proponuję rozpocząć. Trzeba zlikwidować gruby "nosek" który pozostawiono fabrycznie. Właściwie to trzeba odchylak naostrzyć.

Teraz strona spodnia, przylegająca do grzbietu noża.

Teraz nóż - strona grzbietowa - najpierw na szorstkiej stronie kamienia potem na gładszej.

Teraz pierś. Widoczna jest uzyskana krzywizna noża - właściwa dla tego etapu obróbki.

Ostrze wykańczam na skórze z pastą. Tak przygotowany nóż wystarczy do naszych celów w zupełności.

Tak to powinno wyglądać.

Małe podsumowanie - przygotowanie tego nowego Stanleya było da mnie zaskakująco przyjemne i proste. Bez porównania prostsze od przygotowania do pracy starego narzędzia kupionego np. na ebayu. Wiem coś na ten temat ;-) Plastikowe rączki dobrze leżą w dłoni i nie widzę żadnego powodu dla którego powszechnie uznaje się, że dzisiejsze "Bailey'e" są nic nie warte. Ale może to tylko mój egzemplarz jest taki?
* Dłuto
Podobna procedura jak powyżej. Jako takie wypłaszczenie grzbietu dłuta.

I naostrzenie wg. tradycyjnej procedury.

Wszystkie powyższe narzędzia są dobrane tak aby ich ostrzenie na tanim olejowym kamieniu było wydajne i przyjemne. Wszystkie ostrza nie są wyprowadzone "na lustro" bo kamień nie zapewni takiej powierzchni. Nie musi - narzędzia będą wystarczająco ostre. Teraz uwaga - ten kamień nie będzie chciał współpracować z twardymi japońskimi stalami oraz nowoczesnymi stalami A2 oraz nawet O1. Tak więc ostrzenie noży LieNielsenów i Veritasów to zupełnie inna (i droższa) bajka.
Następny etap to wykonanie niezbędnych do dalszych prac narzędzi - linijek i znacznika. Drewno niech się jeszcze aklimatyzuje w warsztacie.
Pozdrawiam

Offline MChObi

• Hero Member
Odp: Stolik od podstaw - fotorelacja
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 11, 2018, 22:23:55 pm »
No następny fajny wątek do śledzenia , z niecierpliwością czekam na resztę .

Ale żeby nie było za kolorowo zapytam , anie prościej kupić stolik w BRW albo kawałek  MDF ;D

Offline Scimitar75

• Jr. Member
  • **
  • Lux perpetua
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 11, 2018, 22:44:44 pm »
Zaczyna się bardzo ciekawie - też będę śledził.
Lux perpetua

Offline look_as

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2018, 23:31:46 pm »
Nakład pracy włożony w opis i zdjęcia godny podziwu!
Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

Offline Jakacor

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2018, 00:02:55 am »
Fajne pedagogiczne podejscie. Wytrwalosci! Bede podgladal

Offline clhseba

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2018, 06:05:04 am »
Dzięki :D

Offline djaworek

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2018, 09:29:44 am »
Porządek w warsztacie to porządek w głowie ;-)
Cieszę się , ze to napisałeś bo to jest sedno sprawy.
Wszystko inne to pochodne stanu umysłu.

Offline grzechu83

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2018, 09:47:14 am »
Też będę śledził. Z prądu tylko światło?

Offline Fulicarius

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2018, 11:26:25 am »
Godny temat!!
Powodzenia bo zasiadam w pierwszym rzędzie :)
Pogoda jest albo dobra albo bardzo dobra.

Offline Andriu

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2018, 11:44:24 am »
ostrzenie fajne, lecz przy  twoim strugu powinieneś mieć  ostrze  o  prostej  krawędzi,  tylko w  zdzierakach  stosuje się ostrzenie  łukowe, w wyrówniakach  już  tylko proste

Offline tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2018, 12:20:06 pm »
Andriu
nie zgodzę się z Twoim stwierdzeniem.

Offline Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2018, 16:53:28 pm »
Andriu - mój strug jest na razie zdzierakiem, później będzie równiakiem, spustnikiem oraz na koniec gładzikiem - właśnie dla tego kupiłem zapasowe ostrze. Sposób ostrzenia oraz ustawienie odchylaka będzie się zmieniać w trakcie postępu prac. Przypominam, że założenie jest takie, że używam tylko jednego struga. We wszystkich strugach używam noży ostrzonych po łuku.. Mniejszym bądź większym. Również w spustniku i również w gładziku. Jest więcej zalet takiego ostrzenia niż wad. Cierpliwości...

Offline Łukasz G.

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 12, 2018, 21:33:25 pm »
LINIJKI
Bardzo proste i bardzo przydatne narzędzie. Linijki pomagają w ustaleniu czy powierzchnia deski jest zwichrowana i jeżeli tak to w którą stronę. Poza tym linijki mogą służyć jako...linijki. Generalnie doświadczony stolarz obywał się bez linijek - po prostu zamykał jedno oko i spoglądał wzdłuż deski. Niestety ja nie jestem jeszcze doświadczonym stolarzem więc wspomagam się właśnie linijkami.
Oczywiście można wykonać estetyczne linijki (na zdjęciu orzechowe z jaworowymi wstawkami) ale takie wykonane naprędce, oczywiście zgodnie z pewnymi zasadami również spełnią swoją rolę.

Smarowanie naprawdę pomaga

Zaczynamy od dwóch listewek z dowolnego gatunku drewna. Może być nawet sklejka.

Strugamy po jednej prostej krawędzi - najlepiej razem.

Jeżeli po zetknięciu krawędzi łączenie jest prawie niewidoczne oznacza to, że obie krawędzie są proste.

Teraz trick z ołówkami (w moim przypadku z wiertłami). Kładziemy obie listewki prostymi krawędziami do dołu na dwóch ołówkach albo wiertłach.

Teraz mamy gwarancję, że obie leżą idealnie równo - tak przygotowane listewki umieszczamy w imadle (mam nadzieję, że jest jakieś imadło) w sposób zaprezentowany na zdjęciu.

Strugamy do momentu kiedy strug będzie zbierał z obu krawędzi jedną długą strużynę - od początku do końca listewki.

Teraz - nie jest istotne czy krawędzie listewek są idealnie równoległe - jeżeli zaznaczymy strony i zawszę będziemy układać listewki...tfu...linijki w ten sam sposób to będą działały jak trzeba.

A tak właśnie "działają" linijki.

Doskonale widać w którą stronę jest skręcona deska. Teraz należy zastosować odpowiednią procedurę eliminacji tego problemu - pokażę ją później. W sumie to jest nawet kilka procedur - wszystkie są dobre ;-)

Następny etap - znaczniki.

Pozdrawiam

Offline stachmiesz

• Hero Member
  • Lajf is brutal end ful of zasadzkas
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2018, 21:41:36 pm »
Sposób z dwiema listwami znałem, ale bez triku z ołówkami :)
Czekam na jeszcze :)

Offline radeks

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 12, 2018, 22:02:00 pm »
uwielbiam takie fotorelacje!szczególnie Twoje.
Mimo że nie mam pojęcia jak się obsługiwać tego typu narzędziami ręcznymi i raczej nie będę potrafił się nimi posługiwać w takim stopniu, z niesamowitym zaciekawieniem czekam na kolejne Twoje wpisy w ten wątek!
Ps. Jak się dodaje tyle zdjęć w jeden post ( jak będziesz miał chwilę to napisz mi na PW żeby tu nie śmiecić)
pozdrawiam