Czerwiec 21, 2018, 14:03:34 pm

Autor Wątek: Stół/stolik warsztatowy by BlackJack15  (Przeczytany 5153 razy)

Offline BlackJack15

• Sr. Member
Odp: Stół/stolik warsztatowy by BlackJack15
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 05, 2017, 20:13:03 pm »
A czy oba rozwiązania nie osiągają tego samego efektu, czy różnica sił docisku będzie na tyle znacząca by nie tyle dyskwalifikować moje rozwiązanie ale postawić je na gorszym miejscu.

Offline sajo

• Hero Member
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 06, 2017, 10:05:53 am »
mi się wydaje, że nie będzie znacząca. W najgorszym wypadku jak będziesz czuł, że nie trzyma jak należy możesz zmienić, co nie? a twoje na pewno będzie wygodniejsze i szybsze.

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 26, 2017, 16:00:26 pm »
Drobne prace nad dociskiem i śrubą.
Docisk - krawędzie zaokrąglone, góra ma ścięty skos - nie chciało mi się zmieniać tarczy na jedno cięcie i się trochę zabrązowiło :), zabezpieczone na razie dwa razy bio. Teraz się dorabia dolny element blokujący - zobaczymy co z tego wyjdzie.
Śruba - wyczyszczona i pomalowana, najpierw był kolor rdzawy ale nie spodobał mi się i przemalowałem go na ... rudy :)

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 26, 2017, 16:01:08 pm »
Dodatkowo wziąłem się dzisiaj trochę za przeczyszczenie piły bo zaczął być problem z opuszczaniem tarczy na sam dół - jak się okazało to jest tam jedna taka mała osłonka w której zbiera się pył i trociny i jak się tego dobrze nie przeczyści to z czasem zaczyna blokować możliwość opuszczania. Dodatkowo potrafkowałem zębatki od opuszczania/podnaoszenia taczy i śruby grafitem - działa luks torpda :). Jak już byłem pod piłą to również poprawiłem delikatnie równoległość tarczy względem przykładnicy - delikarnie na wyjściu tarcza brała mi materiał a teraz jest miodzio :)

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 26, 2017, 16:02:07 pm »
I jeszcze żeby się nie nudzić wziąłem się z dorobienie sanek do piły, na razie udało mi się zrobić blat z prowadnicami - rowki w stole nie żeby jakoś bardzo nierówno były ale jednak idealnie też nie są - po kilku doszlifowaniach jednak wszystko ładnie śmiga i luz jest bardzo minimalny przede wszystkim na początku i na końcu. Teraz tylko zaplanować górę :). Muszę poszukać jak to się tam robiło by tylne oparcie miało dokładnie 90 stopni w stosunku do tarczy.

Offline mefjuu

• Hero Member
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 26, 2017, 20:42:49 pm »
Śruba - wyczyszczona i pomalowana, najpierw był kolor rdzawy ale nie spodobał mi się i przemalowałem go na ... rudy :)

Ten niby trójnik i oczko z dziurami na wkręty to materiał z odzysku czy coś dostępnego w sprzedaży?

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 26, 2017, 20:53:21 pm »
Post 19 - kompletna śruba z odzysku z zapewne innego starego stołu stolarskiego.

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 05, 2017, 15:44:44 pm »
Dzisiaj montaż prowadnicy blokującej docisk - elementy zrobiony jest zgodnie z założeniem z metalu. Przygotowanie otworu w docisku i w nodze, montaż i sprawdzenie - jak z dociskaniem nie ma problemu - ładnie idzie tak z odkręcaniem docisku dolna prowadnica szybko się blokuje - mam chyba za duży luz na śrubie (trzymaniu docisku na śrubie) i jak odkręcam śrubę to góra już idzie a dół jeszcze stoi i się zaraz klinuje. Nie ma większego problemu jak górę docisku dopycham ręką i odkręcam śrubę - idzie bez problemu, muszę coś z tym pokombinować.

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 05, 2017, 15:45:38 pm »
Siła docisku - po zamontowaniu jakiegoś elementu stołem mogę rzucać a ścisk nie chce puścić :) więc chyba nie jest źle :)

Offline leku

• Full Member
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 05, 2017, 15:56:05 pm »
Z tym dolnym prowadnikiem pewnie byłoby lepiej jakbyś zastosował łożysko liniowe.
Tylko one nie są na tyle szczelne aby pył im nie zaszkodził. Potrzebna byłaby
jakaś guma zabezpieczająca przed pyłem.
Przy obecnym rozwiązaniu dolnego prowadnika pył i różne zanieczyszczenia
powstające podczas obróbki również będą miały wpływ na płynność jego pracy.

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 05, 2017, 16:07:35 pm »
Łożysko liniowe to chyba nie zdało by egzaminu - jeśli chodzi o przesuw to pewnie było by lepiej ale jeśli chodzi o zakleszczenie to na takie łożysko działał by spora siła a to chyba nie było by dobre. Jeśli chodzi teraz o poślizg to jest on całkiem niezły - nie wiem tylko czy może za małego luzu nie zostawiłem - jest teraz 0,2 - może trochę większy byłby lepszy?. Jeśli chodzi o pył i trociny to wszystko chodzi na sucho więc nie ma problemu tego przedmuchać by wyczyścić.

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 10, 2018, 23:55:58 pm »
Poprzednie rozwiązanie docisku nie bardzo się sprawdziło więc robi się przeróbka :) Pierwsze przymiarki i jest o niebo lepiej. Przy okazji - trzymanie frezarki w ręce ze sporym frezem (chyba coś koło fi 25) to nie jest dobry pomysł - najmniejszy wymiar kary to bałagan na stole i trachnięty kabel plus ogromna lekcja pokory - aż nie chcę myśleć co by było gdyby ...

Offline kamilkoc1990

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 13, 2018, 05:39:56 am »
Sam robiłeś ten mechanizm, czy gdzieś zakupileś?

Offline BlackJack15

• Sr. Member
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 13, 2018, 09:11:59 am »
Powiedzmy że sam - pomógł mi znajomy ślusarz bo nie mam niestety żadnych narzędzi do obróbki metalowych spraw (szlifowanie, cięcie, spawanie, wiercenie itp). Podejrzałem jak to wygląda, rozrysowałem, kupiłem płaskownik 20x40, za uchwyty, jakieś tulejki czy inne widoczne elementy nic nie dałem - dostałem gratis od znajomego. Nie wiem czy nie jest zbyt masywne ale to chyba nie problem :).
Orientacyjny projekt - narysowany x1 - wykonany x2.