Maj 24, 2018, 02:09:12 am

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Pierwsza półka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez andzei dnia Dzisiaj o 01:08:40 »

No i brawo Ty! Serio! Nie ma tam co poprawiać i zmieniać. Zrobione jak należy.

Bejcowanie jesionu ostatnio przechodziłem kilka razy, ale my używamy bejcy acetowonej i nie jest to prosty zabieg. Nakładaliśmy gąbką, szmatką i tu nie jest idealne wyjście. Tylko natrysk da równą barwę. Gąbką zawsze jest ryzyko, że za dużo przyjmie w 1 miejscu i ciężko to wyrównać. Z szelakiem się nie bawiłem więc się nie wypowiem ;)

Dzięki!

Szelak, położony na surowe drewno, teoretycznie, ma zamknąć jego pory. Dzięki czemu bejca ma nie wnikać w drewno za głęboko, co ma ograniczyć plamy. Pokazywał to zdaje się Wood Whisperer na swoim kanale YT.
Szelak rozcieńcza się denaturatem, który jest też rozpuszczalnikiem dla bejcy. I w moim przypadku to było chyba przyczyną problemów, gdy bejcowaną powierzchnię chciałem przykryć politurą, czyli rozcieńczonym szelakiem. Alkohol rozpuścił bejcę. Tak to sobie w każdym razie tłumaczę :)

Ps. Mam nadzieję, że nie mieszam i że dobrze rozumiem, że politura, którą kupilem w LM, to rozcieńczony szelak...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

2
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Mała strugnica
« Ostatnia wiadomość wysłana przez andzei dnia Dzisiaj o 00:31:03 »
Grubość blatu - rób doklejkę na 100mm grubą przynajmniej od frontu lub tam gdzie dociski.

Co masz na myśli przez "lub tam gdzie dociski"? Jakie dokładnie dociski, w którym miejscu?
Jarkowi chodzi chyba o miejsce gdzie imadło będzie dociskać materiał do blatu. Ja robię fartuchy o szerokości 150 mm licowane z nogami. Od strony, gdzie będzie mocowane imadło (leg vise) brzeg blatu ma być licowany z fartuchem, więc będę miał dużą powierzchnię (noga, fartuch i grubość blatu) nawet niezależnie od grubości blatu.

3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez andzei dnia Dzisiaj o 00:23:36 »
rozszerzać się nie  będzie ,ale zostanie i będzie słabym punktem tego drewna.
Dzięki Tomku.

Zacznę je strugać na wymiar i zobaczę co z tego wyjdzie i czy da się te wady schować od dolnej części blatu.
Czy to z czasem spróchnieje i się wykruszy?

Wiesz może jak ta wada się nazywa? Znajomy stolarz mówił na to chyba "biel", ale to mi nie pasuje. Znalazłem w Wikipedii określenie "zgnilizna", której jest kilka typów. Zgnilizna miękka?

4
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Parapety z klonu
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Maj 23, 2018, 14:25:00 pm »
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mefjuu dnia Maj 23, 2018, 10:09:53 am »
Grubość blatu - rób doklejkę na 100mm grubą przynajmniej od frontu lub tam gdzie dociski.

Co masz na myśli przez "lub tam gdzie dociski"? Jakie dokładnie dociski, w którym miejscu?
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Waluś dnia Maj 23, 2018, 09:27:16 am »
No i wszystko jasne. Jak tomekz pisze, że klon/jawor będzie dobry to tak jest.
Dzięki za pomoc. Postaram się w miarę postępu prac wstawiać fotki.

Pozdro,

Waluś.
7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Maj 23, 2018, 09:06:29 am »
Drewna klonu jest kilka odmian -w Polsce raczej  trzy gatunki .Jawor też liczymy do klonu -jest jaśniejszy. Drewno ładne -na parapety będzie dobre.
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Waluś dnia Maj 23, 2018, 08:38:08 am »
No zdecydowanie prościej będzie te stare wywalić.
Postaram się przekonać kuzyna. A co myślicie o klonie jako materiale? Ma ktoś jakieś doświadczenia z nim?

Waluś.
9
Krok po kroku (realizacje własne) / Odp: Pierwsza półka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez JarekO dnia Maj 23, 2018, 08:35:09 am »
No i brawo Ty! Serio! Nie ma tam co poprawiać i zmieniać. Zrobione jak należy.

Bejcowanie jesionu ostatnio przechodziłem kilka razy, ale my używamy bejcy acetowonej i nie jest to prosty zabieg. Nakładaliśmy gąbką, szmatką i tu nie jest idealne wyjście. Tylko natrysk da równą barwę. Gąbką zawsze jest ryzyko, że za dużo przyjmie w 1 miejscu i ciężko to wyrównać. Z szelakiem się nie bawiłem więc się nie wypowiem ;)
10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez tomekz dnia Maj 23, 2018, 06:58:34 am »
rozszerzać się nie  będzie ,ale zostanie i będzie słabym punktem tego drewna.
Strony: [1] 2 3 ... 10