Luty 22, 2018, 17:30:51 pm

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Ogrzewanie/wentylacja / Odp: Pellet
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lopi1 dnia Dzisiaj o 17:29:17 »
Kocioł na paliwo stałe w domu jednorodzinnym to nieporozumienie. Dotyczy to i pelletu i ekogroszku. Gaz, pompa ciepła, czy to gruntowa czy powietrzna, to powinno się montować. Przy nowym, dobrze docieplonym domu o pow. ok. 150m2, roczne koszty ogrzewania z ciepłą wodą nie powinny przekroczyć 2-3 tysięcy, czy to przy gazie lub z pompą ciepła. Fakt, pompy ciepła są stosunkowo drogie ale ich cena sukcesywnie spada. Sam mam kocioł na ekogroch, cena ekogroszku jest coraz wyższa, rok temu rosyjski kosztował 800 zł, teraz 1000 zł. Do tego człowiek się pierdzieli z syfem, popiołem, spiekami, smołą. Awarie przy tych kotłach też częste i kosztowne. Rdzewiejące zasobniki, ślimaki, padąjace motoreduktory itd. Jeśli ktoś przy ogrzewaniu gazem nowego domu o pow. ok. 150 m2 płaci 6 tysięcy za ogrzewanie to pewnie ma dziurawe docieplenie lub lata na golasa, bo lubi saunę w domu.
2
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pinkpixel dnia Dzisiaj o 16:20:21 »
Nie mam w domu termometru :) Nigdy nie potrzebowaliśmy, ciepło jest na tyle, że po domu łażę w koszulce i bez skarpetek :) Obstawiam, że jest minimum 20C i więcej, bo jak nocują u nas znajomi co mieszkają w bloku, gdzie ja się gotuję, to mówią że zimno im nie jest :).
Wspólnik ma piec kondensacyjny, jakiegoś junkersa czy coś takiego.
Co do globalnych wyliczeń. Kiedy zaczynaliśmy budowę robiłem przymiarkowe wyliczenia teoretycznych kosztów utrzymania i w zasadzie wychodziło mi to że:
- węgiel najtaniej
- pellet to wartość około 1,5x tego co węgiel (przyjmuje się że 1,5t pelletu to 1t węgla)
- później był gaz
- no i olej i elektrownia

Pytanie,  za 2800 jaką powierzchnię/kubaturę ogrzewasz i ilu domowników korzysta z ciepłej wody? U mnie jest nas czworo z czego małżonka i córka potrafią na jedno posiedzenie pod słuchawką jeśli wejdą jedna po drugiej to 160L trzeba podgrzać niemal na nowo do (50C bo tak mamy ustawioną cw) :)

Pewnie ndriu gdzieś bliżej gazociągu mieszkasz z prywatnym ujęciem ;D
3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ndriu dnia Dzisiaj o 15:18:54 »
Pytanie jaką temperaturę w domu utrzymujesz? ja około 21 stopni. U mnie w zimę szło około 3,5-4 tony pelletu czyli mniej więcej 4000. Poza sezonem ciepłą wodę podgrzewałem grzałką. Za gaz zapłaciłem 2800 za cały zeszły rok. Pod uwagę trzeba wziąć że złożyłem też solary i w lecie gazu mało co idzie. Te 6000 to faktycznie lekki kosmos jak dla mnie. A kolega ma zwykły piec gazowy czy też kondensacyjny? Bo to robi różnicę. Może też kwestia instalacji... W instalacji w zależności od temperatury na zewnątrz mam 30-40 stopni - grzejniki są ciepłe ale nie gorące, pompy chodzą sobie prawie cały czas, a piec działa na minimalnej mocy. Zmieniając na gaz nawet nie liczyłem że będzie taniej, miałem nadzieję że będzie może chociaż porównywalnie. Weź też pod uwagę że sprawność kotła na paliwo stałe jest mniejsza niż takiego na gaz.
4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pinkpixel dnia Dzisiaj o 11:49:12 »
Od ponad 4 lat ogrzewam nowowybudowany dom pelletem. Dom ma 160 m.kw + garaż w bryle, ogrzewanie w całym domu podłogówka wraz z garażem + ciepła woda.
Raz na tydzień kupuję 10 worków po 15kg w cenie (na ten rok) 14-17 PLN, czyli maksymalnie 170 PLN/tygodniowo.
Wcześniej kupowałem pełne palety, wychodziło trochę taniej, ale zrezygnowałem z takiego podejścia. Powód: Na zewnątrz nie mam (jeszcze ;D) zadaszonego i w miarę zabezpieczonego przed deszczem miejsca na składowanie całej palety, a pellet chłonie wodę jak cholera, trzymanie palety nawet ofoliowanej na zewnątrz nie sprawdzało się, druga sprawa że z jakością pelletu bywa różnie nawet z tej samej firmy potrafi raz być jedna partia ok. a druga zapiaszczona i spieki na palniku do czyszczenia codziennie.
Pellet, który kupuję teraz to albo "dębowo-bukowy" no name za 14PLN, a jak go nie ma w składzie jadę do casto po ten iglasty za 17PLN, jest droższy ale przyzwoity, spieków z niego jak do tej pory nie miałem, a i popiołu tyle że raz na tydzień czyszczę piec.

Piec za namową hydraulika który instalował mi całą hydraulikę i c.o. w domu, kupiłem najprostszy,  mały żeliwny (viadrus) 20kW, w którym mogę jeśli zajdzie potrzeba palić praktycznie wszystkim, do tego palnika pellasa zamontowany w wyciętym w drzwiczkach pieca otworze i beczka do kiszenia na pellet do której wchodzi rura podajnika + prosty sterownik też pellasa. Do Beczki jednorazowo mogę wsypać około 4 worków pelletu.

W całym domu ciepło, żona z tych co ciepło lubią nawet w nadmiarze.

Nie wiem jak koledze gaz wyszedł taniej. Wspólnik ma podobny rozmiarowo dom ogrzewany gazem z ulicy i wychodzi mu czasami za sezon 6000-7000 PLN, u mnie oscyluje wokół 4000-5000 PLN, a obsługa ogranicza się do pojechania po pellet raz na tydzień przy okazji, trzy razy w tygodniu dołożenia do beczki i raz na tydzień wyczyszczenie pieca.
5
Meble warsztatowe / Odp: składany stolik pod wiertarkę - prośba o opinie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zamator dnia Luty 20, 2018, 22:26:41 pm »
a czemu tam musi być blat na zawiasie a nie może być szafka ? wjeżdżasz tam autem czy coś innego ? że te 20 cm chcesz  zaoszczędzić? szafka może być na kółkach i też ją możesz obracać bokiem do ściany

Wjeżdżam tam autem, parkuje rowery, etc. :) Te 30 cm robią różnice :), można spokojnie (*powiedzmy) wysiąść.
Mam pozwolenie na zabawę w garażu, pod warunkiem że z garażu będzie można korzystać.

Pod spodem jest też grzejnik, wiec z szafką nie dojadę. Poza tym szafka, a w zasadzie słupek :), nieprzymocowana, była by mało stabilna.

6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zamator dnia Luty 20, 2018, 22:21:24 pm »
a jaki zawias byś tam chciał dać - bo tam będzie nie tylko siła ścinająca ale też zrywająca

zawias, a w zasadzie 2 zawiasy, take wkładane, od góry, coś jak do drzwi
http://www.castel-engineering.com/pl/zawias-seria-413x-75.htm

dodatkowo będzie wzmocnienie (jak na rysunku). Tam pewnie wymyśle jakieś "zamykanie"/blokadę.

7
« Ostatnia wiadomość wysłana przez meridox dnia Luty 20, 2018, 19:40:38 pm »
a czemu tam musi być blat na zawiasie a nie może być szafka ? wjeżdżasz tam autem czy coś innego ? że te 20 cm chcesz  zaoszczędzić? szafka może być na kółkach i też ją możesz obracać bokiem do ściany
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez leeching dnia Luty 20, 2018, 18:49:00 pm »
a jaki zawias byś tam chciał dać - bo tam będzie nie tylko siła ścinająca ale też zrywająca
9
Meble warsztatowe / składany stolik pod wiertarkę - prośba o opinie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zamator dnia Luty 20, 2018, 17:56:49 pm »
cześć

Czy taka konstrukcja wytrzyma pod wiertarkę stołową (ultranowoczesny model z lidla, d4)
Wymiary konstrukcji ograniczone posiadanym obecnie kawałkiem blatu (około 55x47, grubość 4cm)

Do ściany przytwierdzone na zawiasach, nad blokowaniem/wzmocnieniem "rozłożonego" stolika jeszcze się zastanawiam (pomysły mile widziane).

Pod spodem może mała półeczka na bity, wiertła, etc...

10
Meble warsztatowe / Odp: Leg vise po taniości
« Ostatnia wiadomość wysłana przez cumbajszpil dnia Luty 19, 2018, 10:02:12 am »
Śruba do imadła firmy YORK, cena porównywalna ...
choć w sumie trochę krótsze niż 19 cali
Strony: [1] 2 3 ... 10