Luty 20, 2019, 06:11:43 am

Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Kleje i klejenie / Klejenie olejowanych desek
« Ostatnia wiadomość wysłana przez PiotrOr dnia Styczeń 25, 2019, 16:13:59 pm »
Witam,

Planuje kilka prac z klejonki debowej.
Kupilem korzystnie plyty przeznaczone blaty. Niestety sa juz wstepnie zaolejowane co mi odpowiada w finalnym produkcie ale obawiam sie, ze moze skomplikowac klejenie. Bede robil z tego materialu stolik pod telewizor. Deski beda laczone na kolki i klej plus wkrety od dolnej, niewidocznej strony. W zwiazku z tym mam pytanie:
Jak odtluscic deski w miejscu klejenia? Planuje delikatnie zeszlifowac a nastepnie uzyc jakiegos zmywacza do oleju. Mam aceton, benzyne i terpentyne. Czy ktorys z nich sie nada?
Nastepne pytanie dotyczy samego klejenia. Zakladam, ze nie uda sie calkowicie odtluscic materialu. Planuje uzyc kleju epoksydowego dwuskladnikowego. Czy to dobry wybor?

Pozdrawiam
Piotr
2
Kleje i klejenie / Odp: blat z merbau
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mar33cki dnia Styczeń 21, 2019, 15:30:38 pm »
użyłem produktów saicos - opisałem tu: saicos-wosk-twardy-olejny-premium-premium-hardwax-egzotyk
koszt blatu z przesyłką 1280.5 zł
tak, twarde :) i ciężkie jak diabli, wymiar 900x2000x30 ledwo zmieścił się w wadze do 50kg i przesyłce za stówę
3
Kleje i klejenie / Odp: Klejonka sosnowa - wyrównywanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lirorobert dnia Styczeń 18, 2019, 22:57:35 pm »
Takie coś.
4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lirorobert dnia Styczeń 18, 2019, 22:56:37 pm »
Taka
5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez amigorg dnia Styczeń 18, 2019, 22:49:05 pm »
Najlepiej i najszybciej taką klejonkę można wyrównać za pomocą grubościówki. Większość z nich dla domowych warsztatów ma szerokość 310 mm - wtedy klejonkę robi się na raty: 2 razy po 30 cm.
Podobny efekt można osiągnąć za pomocą szlifierki walcowej (drum sander) - mają regulację grubości obrabianego materiału. Taką szlifierkę można zrobić samemu - pisz w wyszukiwarkę "drum sander DIY".
Ręcznie dość trudno wyrównać taką powierzchnię, potrzebny długi strug, cykliny - trzeba dużej wprawy.
6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lirorobert dnia Styczeń 18, 2019, 22:44:57 pm »
Najprościejjest znaleźć zaklad stolarski żeby ci przestrugali.
Ale to koszt.
Strugiem to masa pracy i czasu.
Ewentyalnie frezarka i prowadnica do niej.
Jajekonomiczniej będzie szlifierka tasmowa. Nie oscylacyjna.
7
Kleje i klejenie / Klejonka sosnowa - wyrównywanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Seneszal dnia Styczeń 18, 2019, 22:37:40 pm »
Cześć!
Robię klejonkę z listewek sosnowych grubości 1,5 cm. Będę potem wycinał z tego różne pierdółki piłą włosową.
Robiłem klejonkę o wymiarach 60x100cm z dość wąskich listewek (raz około 7 cm a raz 4 cm). Staram się wyrównywać listewki przy klejeniu, ale zawsze są między nimi nierówności (do około 1 mm). Klejonkę wyrównuję i zdrapuję klej który wpłynął, szlifierką oscylacyjną (warsztacik mam dość skromny), ale powierzchnia w dotyku jest wtedy pofalowana. Same listewki są równe na grubość.

Czym to najlepiej wyrównywać? Może strugiem? Jeśli tak, to jakim?

Dzięki za pomoc i wszelkie porady.
8
« Ostatnia wiadomość wysłana przez burchov dnia Styczeń 17, 2019, 22:56:24 pm »
olej i olejowosk twardy

czego dokładnie użyłeś
9
« Ostatnia wiadomość wysłana przez arturs dnia Styczeń 17, 2019, 22:46:43 pm »
A ile taki blacik wyceniają? Twarde toto?
10
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mar33cki dnia Styczeń 14, 2019, 14:12:05 pm »
finalnie zrezygnowałem z samodzielnego wykonania blatu i po długim szukaniu znalazłem dostawcę (z Józefowa pod W-wą) oferującego blaty w różnych wymiarach m.in. z merbau  :D

W zeszłym tygodniu dotarł do mnie blat 2000x900x30, krawędzie obrobiłem górnowrzecionówką z Lidla, resztę poprawiłem szlifierką oscylacyjną i ręcznie papierem, na to olej i olejowosk twardy

Strony: [1] 2 3 ... 10