Forum stolarskie Domidrewno.pl

Narzędzia ręczne => SAM'y => Wątek zaczęty przez: zibi01 w Styczeń 26, 2019, 08:43:35 am

Tytuł: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Styczeń 26, 2019, 08:43:35 am
Podejmuję kolejną próbę wysłania posta ze zdjęciem. To jig do wykonywania wpustów wg pomysłu zaczerpniętego w youtube. Pliki do wydruku uzyskałem z forum drukarzy reprapy.pl. Już chyba skapowałem o co chodzi. Forum ma ograniczenia dotyczące wielkości plików.

To tutaj tylko video.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Styczeń 26, 2019, 08:52:27 am
 :-\ Forum ma ograniczenie dot. wielkości pliku załączonego do posta 50048 kb. Do kitu. Jakie urządzenia teraz takie zdjęcia robią? To więcej czasu zajmie zmniejszanie zrobionego zdjęcia, niż to warte.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Styczeń 26, 2019, 09:05:39 am
Ewentualnie zainteresowanych problematyką techniki druku 3D w stolarstwie zapraszam tu:
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=9&t=3690&view=unread#unread
Można ściągnąć tam sobie pliki do wydrukowania samodzielnie lub - przy braku takiej możliwości - skorzystania z pomocy przy wydruku w przypadku zainteresowania konkretnym urządzeniem. WSZYSTKO JEST DARMOWE.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Styczeń 26, 2019, 14:29:54 pm
niż to warte.

Musisz się więc bardziej postarać ;)

50048 kb => 50.048 mb

Nadal uważasz że nasze forum ma jakieś ograniczenia? :) 50mb na 1 post kolego. Pokaż mi inne takie miejsce w sieci.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 14, 2019, 05:21:44 am
Ok, poćwiczę. Ale miałbym prośbę: czy możliwa byłaby zmiana tytułu tego tematu na: Drukarka 3D w warsztacie hobbysty? Bardziej odpowiadałby temu, co chciałbym tu pisać.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: Lirorobert w Luty 14, 2019, 08:34:44 am
Zibiemu chodzi zapewne o wielkość pojedynczego zdjęcia.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 14, 2019, 15:30:11 pm
Trochę zaśmiecam ten wątek, ale spróbuję jeszcze raz załączyć foto do wiadomości. To ten jig, który sobie wydrukowałem, chociaż w tym przypadku to była trochę sztuka dla sztuki, bo jego zrobienie w wersji tradycyjnej będzie dużo szybsze. To drukowanie jednak trochę trwa.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 14, 2019, 15:43:11 pm
Zibiemu chodzi zapewne o wielkość pojedynczego zdjęcia.

Dokładnie właśnie o to mi chodziło, bo nie mogłem załączyć i przesłać zdjęcia. Tym razem jednak wszystko poszło bez problemu
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 14, 2019, 16:02:21 pm
Prowadnice do rowków w pilarce Bosch GTS 10 xc. W moim Boschu wchodzą i pracują ( przesuwają się ) idealnie w rowku po prawej stronie piły. W rowek po lewej - nie wchodzą. Wymagałyby modyfikacji. Nie wiem, czy to przypadłość tylko mojego Boscha, czy one tak mają. Na necie znalazłem też takie prowadnice do Boscha PTS 10 i makity mlt, bodaj 120.
Daję link, jakby ktoś chciał skorzystać.
http://www.youmagine.com/designs/12738


[załącznik usunięty przez administratora]
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 17, 2019, 07:22:43 am
Dociski ( ściski? ) do sklejania ramek. Na pierwszym zdjęciu - do klejenia ramek sześciokątnych. Wydrukowałem sobie ich 6, ale - gdybyśmy chcieli kleić też rzeczy "pudełkowate" - powinno być ich w warsztacie 12. Mimo że plastik wygląda na to, że powinny wytrzymać docisk wymagany do sklejenia. Na drugim zdjęciu podstawa do docisku dla ramek prostokątnych. Akurat rozpocząłem ich wydruk w liczbie 4 egzemplarzy. Potem - odpowiednio do tego, co napisałem wyżej - dodrukuję tak, aby mieć ich 8.

P.s
Linków do plików wykonawczych nie daję, no ich znalezienie to trochę dla mnie problem, ale gdyby ktoś wyraził zainteresowanie konkretnym projektem, to proszę o info - tu na forum - i wtedy poszukam i wkleję. I taką metodę będę stosował.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 17, 2019, 09:06:35 am
Szablon do wykonywania wpustów ( z angielska: kerfmaker ). Bardzo pomysłowe urządzenie wykorzystujące zasadę, na której oparty jest ten pierwszy opisany przeze mnie jig, ale upraszczające ustawienie rzazu piły. Na zdjęciu wydrukowane już elementy do złożenia ( nie mam śrub i czasu, żeby pójść do sklepu i je kupić ). Na video zasada działania.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 20, 2019, 16:34:50 pm
Waeiacji na temat kerfmakerów ciąg dalszy. Dzisiaj taki w wersji mini. Daje się bardzo szybko wydrukować. Przy skręconej niebieskiej śrubie i elemencie niebieskim dosuniętym do miętowego ustawiamy rzaz, jako różnicę między elementem czarnym i miętowym, skręcamy czarną śrubę i ustalamy grubość elementu, który ma być wpasowany we wpust. Dokręcamy obie śruby

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 22, 2019, 06:31:14 am
Ostatni kerfmaker, bo mógłbym tak jeszcze długo. Wszystkie one mają takie same użytkowo części i tę samą zasadę działania. Ten, który pokazuję obecnie ma swój profesjonalny odpowiednik w postaci urządzenia firmy KM 1. Udało mi się znaleźć video, na którym instrukcji jego użytkowania, pokazującej przydatność, prezentuje Gospodarz forum - JarekO. No to proszę. Fotka kerfa już wydrukowanego i filmik.Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 23, 2019, 10:57:34 am
W końcowej części filmu JarekO podał, że jiga można wykorzystać nie tylko do cięcia wpustów "w poprzek" , ale i wzdłuż, tylko trzeba wymyślić sposób. Pomyślałem, że taki sposób już widziałem gdzieś na youtube. Z wykorzystaniem magnesu. Kiedyś w sklepie biurowym kupiłem zestaw kolorowych przydatków, m.in. spinacze, klamerki i takie pchełki z magnesem do przylepiania wiadomości na metalowych tablicach. Pomierzyłem, narysowałem i wydrukowałem. Dopiero, kiedy wydruk już się zaczął pomyślałem, że mój Bosch ma blat aluminiowy i tu magnes nie złapie. ;D ;D Trzeba będzie zatem przyłapać do blatu ściskami pasek cienkiej blachy albo …… wymyślić inny sposób. Takie urządzenie umożliwia stworzenie stałego punktu odniesienia dla jiga "z drugiej strony" culagi i jej ustawianie według jego wskazań. W ten sposób można wycinać wpusty wzdłuż.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Luty 23, 2019, 11:05:20 am
I brawo za kreatywność :) drukarka w domu/warsztacie otwiera drzwi do własnych pomocników :) Podpowiem... drukuj je z PET-G, zostają wtedy na długi czas. Można jeszcze z nylonu, ale to już drogi filament. PetG jest chyba najlepszy cenowo jeśli chodzi o max wytrzymałość.

ps. czekam na kolejne wpisy! :)
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 23, 2019, 11:57:03 am
Dziękuje za zachętę. Na razie mam więcej PLA, nit PETG, ale stopniowo zamierzam przechodzić na ten drugi filament, bo drukowałem też rzeczy do samochodu ( przede wszystkim żony ), m.in. uchwyt do tabletu. Podobno PETG jest bardziej wytrzymały na temperaturę, bo PLA w gorący dzień, w nagrzanym słońcem samochodzie mogłoby się stopić.
A wracając do przydatności 3D w warsztacie. Można drukować w pełni funkcjonalne przymiary. Zrobiłem sobie jak na razie dwa. Jak widać na foto, kątownik trzyma parametry.

Drukarki obecnie staniały, umiejętności też zbyt dużych nie potrzeba, jeżeli nie chcemy projektować szczególnie skomplikowanych i technicznie trudnych rzeczy. Jest jeden warunek - z wielką ostrożnością traktować porady udzielane na specjalistycznych forach. One w zdecydowanej części się nie sprawdzają. Myśleć logicznie, wyciągać własne wnioski i je sprawdzać w praktyce.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 23, 2019, 14:17:59 pm
Drukarka 3D doskonale nadaje się do wyrobu wszelkiego rodzaju szablonów. Można je wykonać niesamowicie precyzyjnie, co później owocuje przy przenoszeniu na drewno. Oto kolejny przykład: szablon do zaokrąglania narożników. Ten na zdjęciu ma akurat promień 12,5 stopnia, ale można wykonać każdy, jaki tylko się chce, aż do 22,5 stopnia. W mojej wersji daje się zamocować do materiału przy użyciu ścisków ( wariant lepszy ) lub śrub. Na zdjęciu szablon w odwróconej pozycji. Ponieważ mój warsztacik w zimę jest nieczynny wykorzystuję to obecnie do jego doposażania w stolarskie, przydatne gadżety,
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 25, 2019, 14:31:51 pm
Nastawne urządzenie do klejenia ramek. Zrobiłem, bo żona mnie ciągle zamęcza do robienia ramek dla swoich wyrobów hafciarskich. Coś ją naszło i haftuje, a potem chce oprawiać. Nie mam nic przeciwko temu, żeby listwy ciąć, frezować, robić wpusty, itp., ale cholera mnie bierze, kiedy mam to kleić. Z tym ustrojstwem myślę, że sobie sama poradzi. Urządzenie prościutkie, drukuje się szybko i wymaga do złożenia 8 nakrętek m5 i pręta gwintowanego m5.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 26, 2019, 06:49:40 am
A tu odnoszę wrażenie, że forma przerosła treść. Mógłbym urządzić konkurs, pokazując pierwsze 3 zdjęcia, z pytaniem: do czego to służy?

A służy do pomiaru odległości po przekątnej, czyli sprawdzeniu   zachowania kątów  przy składaniu korpusów, czy też ramek. Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się ten gadżecik. Wizualnie. Swoje zadanie też spełnia.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Luty 28, 2019, 06:59:22 am
Tym razem sukces - jeżeli już - tylko połowiczny. Dałem wcześniej link do projektu prowadnic do rowków Boscha GTS 10 xc, które pasują idealnie po prawej stronie, a po lewej już nie. Wprawdzie w opiniach pod projektem znalazłem wpis innego użytkownika tej pilarki, który ma taki sam problem i rozwiązał go szlifując prowadnice gruboziarnistym papierem ściernym ( jak pisze, wystarczyło kilka ruchów ), ale postanowiłem poszukać lepszego rozwiązania. Kupiłem kiedyś u Rockwella takie prowadnice regulowane, ale przeliczyłem się. Amerykańskie pilarki mają rowki 17 mm, a europejskie - 15 mm. Nie udało się tych prowadnic wpasować do mojej wcześniejszej piły. Teraz znalazłem projekt tych prowadnic. W dwóch wersjach - metrycznej i calowej. Postanowiłem sprawdzić tę metryczną i tu spotkało mnie rozczarowanie. Ona jest dokładnie taka sama, jak oryginał ( czyli na rowek 17 mm ). Projekt można zmienić i go odpowiednio zmniejszyć, ale nie pasuje dodatkowo wysokość i tu jest problem, bo prowadnice wymagają zamontowania - jako elementu konstrukcyjnego śrub z gwintem wewnętrznym i nie wiem, czy takie uda się gdzieś kupić. Może ktoś może pomóc? Na foto - to czarne, to oryginał, a żółte - wydruk.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 02, 2019, 09:40:33 am
Dociski, które same w sobie trudno byłoby uznać za jigi, bo spełniają swoje zadanie z blatem z wmontowaną prowadnicą T-track, ale jako element konstrukcyjny różnego rodzaju pomocników ( wraz z tymi prowadnicami ) są niezastąpione. Śruby i nakrętki widoczne na zdjęciach nie są z moich wydruków. Kupiłem kiedyś w angielskim sklepie Axminster taki zestaw do produkcji i naprawy jigów. Co nie oznacza, że nakrętek nie można byłoby wydrukować. Najlepiej sprawdzają się z sankami do piły tarczowej, mocowaniem do wiercenia w wiertace kolumnowej, czy precyzyjnym prowadzeniu materiału po frezie, ale zastosowań jest cała masa.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 07, 2019, 12:22:04 pm
A teraz trochę off topu. Pochwalę się, bo rozgryzłem do końca mojego Endera 3. To tzw. drukarka budżetowa ( czyli w przełożeniu na nasze - taniocha ). Uznałem jednak, że musi drukować dobrze. W sposób zadowalający. To, co widać na fotach, to jakieś 70 % jej możliwości, brakuje m.zd.. jakieś 30%,  z czego 10% tkwi w ustawieniach wydruku, a pozostałe 20 % - w kalibracji drukarki. Już wiem, jak tę kalibrację zrobić, ale jest to upierdliwe i męczące zajęcie. Taki wydruk - jak na zdjęciach - uznałem za satysfakcjonujący, ale niewykluczone, że poświęcę jeszcze ze 2 dni na poprawki kalibracji, bo to się da zrobić. Wydruk jest wykonany na normalnych parametrach slicera ( Cura ), przy jakości draft i na filamencie 3D Active. Ten filament jest odsądzany od czci i wiary w internecie, a niesłusznie. Zaczynając przygodę z drukowaniem 3D byłem ( i jestem ) kompletnym laikiem. I nie skorzystałem ani z jednej porady udzielanej mi przez fachowców, bo były one pozbawione podstawowej logiki. I logika ( jak zwykle ) wygrała. Mój Ender nie ma już dla mnie żadnych tajemnic.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Marzec 07, 2019, 12:42:41 pm
Zibi - dobry kierunek druku ;) Ja właśnie ściągnąłem HMF Chemical filamenty i one nadadzą się idealnie do takich prac, bo są mega wytrzymałe.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 07, 2019, 14:45:22 pm
Mam nadzieję na jakieś info z tego, jak się z tego filamentu drukuje i czy wymaga on jakichś specjalnych ustawień. Znalazłem taką stronę na necie, która może być źródłem pomysłów do wykonania różnego rodzaju pomocników, niekonieczne przy użyciu drukarki 3D, bo są one w założeniu do wykonania metodą tradycyjną, ale można się pobawić. Oglądam Twoje filmiki i widzę, że dokupiłeś drugą drukarkę - endera pro. Jest jakaś różnica w stosunku do endera w standardzie? Też przymierzam się do zakupu drugiej drukarki, ale myślę o cr-10 - też od creality. Ma większe pole robocze.

http://www.renovation-headquarters.com/plans-woodworking-jig-2.html
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: wiech50 w Marzec 07, 2019, 18:59:18 pm
Ten na zdjęciu ma akurat promień 12,5 stopnia, ale można wykonać każdy, jaki tylko się chce, aż do 22,5 stopnia.

Szablon to fajna rzecz, dużo ułatwia, ale dlaczego promień ma podany w stopniach, a nie w mm czy cm?
Stopni to ja widzę 90 (kąt prosty). Chyba, że czegoś  nie rozumiem?
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 08, 2019, 06:38:13 am
Chodzi o fragment okręgu wycięty z całości i stanowiący zaokrąglenie. Ponieważ koło zamyka się w 360 stopniach, jego fragment też wyrażany jest w stopniach. Ale masz rację, promień co do zasady to odcinek. Rozpędziłem się przy tłumaczeniu z angielskiego, bo w oryginale użyte jest słowo "radius", a to oznacza promień. Być może jest też inne znaczenie. Nie jestem zbyt mocny w geometrii.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 08, 2019, 07:46:29 am
Szukając nadal zastosowań drukarki 3D w warsztacie stolarskim amatora przypomniałem sobie dwa filmy z youtube, pokazujące praktyczne użycie tzw. spacer'ów ( nie spacerów, czyli przemieszczenia się przy użyciu nóg). Aż się boję przetłumaczyć "spacer" na polski po wpadce z promieniem, ale niech będzie, że chodzi o dystans. Proponuję obejrzeć dwa filmiki, żeby zrozumieć o co chodzi. Na pierwszym JarekO pokazuje sprytny sposób na wycięcie wpustu bez kerfa. Trzeba tylko "przypadkiem" mieć dystans o grubości odpowiadającej grubości piły (rzazu), na drugim Collin Knecht używa spacera do ustawienia frezu ( tzw finger joint ) do połączeń wzdłużnych listew. Też "przypadkiem" znajduje odpowiedni dystans. W warsztacie amatora niestety takie przypadki się nie zdarzają. Mając drukarkę 3D, można się nie przejmować, bo zaprojektowanie takiego dystansu i jego wydrukowanie jest banalnie proste. Kiedyś kupiłem taki frez i na pewno z takiego rozwiązania skorzystam.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 14, 2019, 14:57:50 pm
Ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na drukowanie rzeczy użytecznych do mojego warsztaciku, bo, z jednej strony gonią  obowiązki zawodowe, a z drugiej - musiałem podrukować trochę rzeczy do samochodu żony. Dlatego dziś tylko dwie drobnostki, pozwalające wykorzystać uchyłkomierz, który kiedyś ot tak kupiłem. Dwa wydruki - czerwony jako część miernika do ustawiania wysokości frezu, brązowy do precyzyjnego ustawienia stolika w Ender3. Ten brązowy będzie też elementem większego urządzenia ( ze slotami ), które zezwoli na ustalenie spionowania piły w tarczówce i usunięcie ewentualnego jej bicia. Świetnie nadaje się do precyzyjnego skalibrowania stolika w drukarce, a to podstawa jej sprawnego funkcjonowania i zadawalających wydruków. Jego rozmiar i kształt umożliwia  nałożenie go na karetkę.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 23, 2019, 07:56:54 am
Szablon frezarski do wykonywania bardzo ładnych i mocnych połączeń wzdłużnych listew. Video wyjaśnia zasadę działania, gdzieś tak od 1 min 54 sek. Wcześniej autor pokazuje jak projektował i jak jego projekt dostosować do konkretnej szerokości i grubości listewek. Biorąc pod uwagę fakt, że takich połączeń nie wykonuje się na co dzień można sobie wydrukować jeden egzemplarz oraz - na bieżąco - podkładki do powiększenia grubości.

Projekt jest w formacie scad, co umożliwia przeróbki, np. w darmowym programie Inscape/
[ Invalid YouTube link ]
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 23, 2019, 08:00:43 am
Jakiś problem z linkiem. Spróbuję jeszcze raz.

Link jest prawidłowy. Gdyby i teraz się nie wyświetlił należy go skopiować i wkleić do przeglądarki.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Marzec 23, 2019, 10:10:30 am
Dobre ;) drukuję!
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 25, 2019, 15:06:59 pm
Przyrząd do równego (  symetrycznego)  odmierzania odcinków na powierzchni. Np. do zaznaczania miejsca montażu szuflad, półek i wielu innych zastosowań. Jakby go nie rozłożył, odległości między znacznikami będą równe. Koniec kalkulatorów i miarek.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 29, 2019, 07:26:12 am
Urządzenie do odwzorowania i przenoszenia kształtów na obrabiany materiał. Dość precyzyjne. Umożliwia dokonanie eleganckiej pasówki. Pstrokate, bo drukowane z resztek filamentu. Poszczególne elementy wymagane do jego złożenia nie wymagają go zbyt wiele i dlatego nadaje się do zrobienia porządku z materiałem, którego trochę szkoda wyrzucić, a jest go za mało, żeby drukować coś większego.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Marzec 30, 2019, 12:52:08 pm
Drobna duperelka. Na pewno jakoś tam przydatna, ale nie nieodzowna.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 01, 2019, 18:04:39 pm
Kolejny drobny gadżecik. Powszechnie znane urządzenie do wyznaczania ( i wyrysowania) środka listwy, bez mierzenia.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 04, 2019, 18:36:34 pm
Znów trochę offtopu. Zepsuł się stary bramofon. Żona postanowiła kupić nowy. Stary był duży, nowy jest dużo mniejszy. Montowany na cienkiej blasze, przez co - bez kucia w ścianie - nie daje się schować plątaniny kabli. Odważyłem się narysować obudowę. I chyba się udało.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 05, 2019, 18:13:14 pm
Tak się rozzuchwaliłem po narysowaniu tej obudowy, że postanowiłem rysować dalej. Rozpocząłem wydruk docisku ( featherboard ) do mojego Boscha GTS 10xc Professional. Do jego montażu konieczne są prowadnice do rowka, na których ten docisk będzie zamontowany. Po wydrukowaniu okazało się, że idealnie pasują do rowka po lewej stronie. Pisałem tu kiedyś, że ten rowek różni się wymiarami od tego po prawej. Ponieważ takich prowadników nie ma nigdzie na necie załączam plik wykonawczy. potrzebne będą 2 śruby M4 i nakrętki motylkowe m4. Może się komuś przyda.
Wydrukowałem tez część takiego docisku do taśmówki. Mniejszy. Foto pokaże na czym rzecz polega.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 06, 2019, 07:08:27 am
Wydruk zakończony. Urządzenie złożone. Pomysł zaczerpnąłem od Rocklera. I nawet jig Rocklera kupiłem, ale to urządzenie ma prowadnice typu amerykańskiego, nie pasujące do europejskich maszyn. Właściwie używam go tylko ze stolikiem do frezarki. Po zakupie drukarki 3D zastanawiałem się nad wydrukowaniem do niego nowych prowadnic, ale ich zamiana jest dość upierdliwa, dlatego oryginalnego Rocklera będę używał z frezarką, a swojego jiga z Boschem. Jak znajdę odpowiednio cienkie łożysko,  wmontuję je w środek bazy.

Oprócz części drukowanych użyłem: 2 śrub m4/20 z nakrętkami motylkowymi, łożyska ZZ 808 ( bo takie miałem ), jednej śruby m3/20 z nakrętką. Łożysko kupiłem do zrobienia prowadnika filamentu w drukarkach creality ( ender - 3, cr 10 ) i z tego projektu wykorzystałem kółko, w którym łożysko jest osadzone.

Video pokazuje sposób wykorzystania jiga z piłą taśmową. Zachowałem sobie pliki wykonawcze, więc gdyby ktoś chciał sobie coś takiego wydrukować, to proszę o info i oczywiście udostępnię. Oczywiście - za darmo. Baza jiga jest dość duża. Była drukowana na CR 10, mojej nowej drukarce, którą - po walkach z Enderem, zanim go opanowałem i okiełznałem - jestem wręcz zachwycony. Bazę można jednak zmniejszyć w slicerze i dostosować ją do rozmiaru stolika.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 06, 2019, 07:09:23 am
A linka do video oczywiście zapomniałem wkleić. To już uzupełniam.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 12, 2019, 14:30:40 pm
Dziś znów pożyteczne dla mnie drobiazgi. Spacer'y w calach. Do posiadanego przeze mnie jiga Rocklera do wycinania na frezarce wpustów do połączeń (tzw. box joint ). Drukowane z PETG polskiej firmy Spectrum. Doskonały filament. Zanim doczytałem, że PETG powinno się drukować bez chłodzenia zrobiłem wydruk z chłodzeniem na full. I wyszło wcale nieźle. Również na testowej wieżyczce. Dopiero, jak wydruk z innego filamentu PETG firmy Fiberlogy wyszedł wręcz upiornie, doczytałem o tym chłodzeniu. Fiberlogy zaczął się drukować poprawnie, ale ja już wiem, której z firm filament będę kupował. Na zdjęciu wydruk testu na Spectrum ( biały ) z chłodzeniem i ten drugi ( Fiberlogy ) bez chłodzenia. I Spectrum, mimo iż drukowany wbrew regułom i tak lepszy.
I video z jigiem Rocklera i spacer'ami.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 17, 2019, 19:05:29 pm
Połączenia śrubowe ukryte ( pocket  hole ) stają się coraz bardziej popularne. Mocne, szybkie i proste do wykonania przy pomocy odpowiedniego jiga. A tych jest od cholery i ciut ciut. Problem zaczyna się, kiedy to trzeba skręcić. Z oczywistych przyczyn. Wymyślono dwa rodzaje ścisków, które to ułatwiają. Ja wydrukowałem sobie ten lepszy. Brakuje w nim jednego elementu. Śruby m5 z nakrętką, ale akurat nie mam na podorędziu.

Wydruk zrobiłem z filamentu PETG Fiberlogy. Jeszcze nie wiem, czy go ponownie kupię. Na pierwszy rzut oka robi wrażenie filamentu z wyższej półki. Idealnie nawinięty ( jeszcze tak precyzyjnie nawiniętego filamentu nie widziałem ), na eleganckiej szpuli, ale jak zaczyna się drukować, to zęby bolą. Patrzeć na to nie można. Finalnie jednak wydruk wychodzi dobrze i solidnie.

[ Invalid YouTube link ]
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 17, 2019, 19:28:56 pm
Mam jakiś problem z prawidłowym wklejeniem linka do youtube. Spróbuję jeszcze raz.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 19, 2019, 08:22:46 am
Jakieś 2 lata temu moja szanowna połowica znalazła wolne miejsce i zażyczyła sobie, żeby je zapełnił słupkiem z 7 szufladami. Słupek, jak słupek - prosta robota. Wykonałem wszystko pięknie i doszedłem do montażu frontów. Kur..., ile ja się namęczyłem, nagłówkowałem, jak to zamontować, żeby wyszło równo..... Zapowiedziałem, że jak jeszcze raz czegoś takiego ode mnie zażąda, to zapłacę za stolarza, bo sam się męczył nie będę. No i znalazłem na youtube kolejny jig Rocklera ( video ) i od razu postanowiłem go zrobić. Narysowałem kształt od czapy, wydrukowałem i pomierzyłem na szufladzie. No i wyszły dwa błędy. Te dwa ramiona, obejmujące front nie mogą być równe, bo jig jest blokowany przez bok szuflady. Drugi błąd to źle narysowane wpusty pod nakrętkę. Zbyt duże, mimo że mierzyłem. Narysowałem jeszcze raz i tym razem wydrukowałem już komplet. Wpusty na nakrętki znów wyszły do dupy, ale tym się nie przejąłem, bo nakrętki i tak bym wklejał. Drugi błąd jest jednak poważniejszy. Odstęp między ramionami obejmującymi front jest zbyt mały i wystarcza albo na front montowany wprost do boków szuflad ( bez deski kończącej pudełko), albo na bardzo cienkie fronty. Trzeba ten odstęp powiększyć. No i zawziąłem się na te wpusty pod nakrętki i wreszcie złapałem zasadę ich rysowania w programie. Głupszej już chyba nie można było wymyśleć, ale kiedy się ją złapie, to działa. Nasadka na śrubkę wyszła dobrze. Czyli trzeba jeszcze raz wszystko narysować i wydrukować wersję ostateczną. No rację ma przysłowie, że do 3 razy sztuka. Jak już projekt będzie gotowy, to udostępnię pliki do wydrukowania, bo na Internecie - póki co - tego znaleźć się nie da.
&index=1
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 19, 2019, 19:23:34 pm
I skończone. Urządzenie działa. Jak obiecałem - udostępniam pliki do jego wydrukowania. Do złożenia potrzebne będzie: 6 śrub m5/20 i 12 nakrętek m5. Na śrubach z siwą nakrętką montujemy odbojniki, na tej beżowej - nie. Montując odbojniki, zakładamy najpierw denko, potem nakręcamy nakrętkę na koniec śruby, smarując ją klejem polimerowy i do denka przyklejamy odbojnik. Drukowałem z PETG, z infilem 30%.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 19, 2019, 19:26:19 pm
Jakiś problem z plikiem. Spróbuję jeszcze raz.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Kwiecień 20, 2019, 10:00:04 am
Mam taki jig do frontów, będzie pokazany w filmie o szufladach do łóżka. Cały bajer w nim to fakt, że jest z cienkiej blachy zrobiony. wtedy całość wjeżdża do korpusu.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 20, 2019, 11:26:19 am
Ten plastik też wjeżdża do korpusu, tyle że, z uwagi na 1 cm grubość ścianki, nie cały. Dałem taką grubość i 30% wypełnienie, bo tam jednak są naprężenia. Można by jednak spróbować dać cieńszą ściankę, ale ze 100% wypełnieniem. Ciekawe, jaka grubość byłaby w stanie wytrzymać. Może kiedyś wypróbuję.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 24, 2019, 07:28:08 am
Znalazłem kolejny jig Rocklera, który mam ochotę zrobić. Moim zdaniem bardzo przydatny. Jest jednak pewien problem, ten element w środkowej części, taka jakby uchylna nakrętka zezwalająca na szybkie przesunięcie i zablokowanie tego docisku. Nie wiem, jak się to nazywa oraz, czy takie coś można kupić. Od biedy można tam wmontować zwykłą nakrętkę, ale to już nie będzie to. Może ktoś pomóc?

&index=11
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Kwiecień 24, 2019, 10:48:03 am
Ciekawy JIG, na luzie do wydrukowania ;)
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 25, 2019, 07:11:14 am
Szukam po necie takiego mechanizmu ( regulowanej nakrętki ), ale na razie bez rezultatów. Znalazłem coś takiego, ale zastanawiam się, czy ta nakrętka raz przekręcona o 180 stopni odblokuje się po jej przywróceniu do pierwotnej pozycji. Pewnie trzeba będzie kupić, żeby się przekonać. A może ktoś już próbował takie coś?
http://www.essentracomponents.pl/nakretka-mocujaca-kwik-nut
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 25, 2019, 13:18:11 pm
Już byłoby blisko, bo i zasada działania i kształt i rozmiar ( m8 ) by pasował, ale czy to wytrzyma? Bo tak naprawdę, to jest nakrętka do przytrzymywania talerza od perkusji.
https://www.thomann.de/lu/mapex_quick_release_cymbal_nut.htm
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 28, 2019, 10:21:26 am
Przystąpiłem do realizacji. Większość elementów już wydrukowana. Na pręty prowadzące wykorzystam to, co dodają do każdej frezarki, jako element prowadnicy równoległej. Mam kilka frezarek, a tych prowadnic nie wykorzystuję. Może są trochę za krótkie. Wykorzystam też pręt gwintowany m8 oraz łożyska ZZ 808. Odstąpiłem od zamiaru zakupu tej śruby na talerz perkusji. Ona sama kosztuje 5 euro, a koszt przesyłki - 20 euro. Postanowiłem problem szybkiego przesuwu elementu dociskowego rozwiązać inaczej. Przez doklejenie wystającej nakrętki do pokrętła. Mam nadzieję, że da mi to możliwość użycia wkrętarki.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Kwiecień 28, 2019, 13:06:38 pm
Zobacz też motyw z przecięciem nakrętki na pół, wtedy masz 2 elementy które po zaciśnięciu na śrubie nadal działają. Kiedy je poluzujesz - to możesz przesuwać.
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 29, 2019, 12:46:00 pm
No i zakończone. U Rocklera swego czasu wydałem kupę kasy, dlatego następny będzie też jig Rocklera. Już go namierzyłem. Wysoce specjalistyczny, a jednocześnie może być zastąpiony prościutkim urządzeniem wykonanym samodzielnie (i szybko), ale dlaczego nie wydrukować wersji de lux? A swoją drogą - zauważyliście, że jig, który właśnie zakończyłem, wykorzystuje znany projekt windy do frezarki dolnowrzecionowej? Wystarczy postawić go w pionie i zmienić elementy zewnętrzne. Mój bosch GTS 10 xc ma wymarzone miejsce do zamontowania frezarki w stoliku, w dodatku mobilnej. Czyli kolejne zadanie przede mną.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Kwiecień 30, 2019, 10:14:10 am
Odrobina luksusu, ale i inspiracji. Jig firmy Trend przeznaczony dla frezarki ręcznej, potrafiący zmienić ją w bardzo precyzyjne narzędzie. Ja oczywiście ani rysował, ani drukował nie będę, bo tego jiga mam, ale myślę, że nie byłby on taki trudny do zrobienia. Jakby ktoś chciał spróbować, to mogę podać wszelkie szczegóły konstrukcyjne, wymiary, itp. Jig jeszcze nie wypróbowany, ale - jak już tylko zacznę sprzątać w moim warsztaciku - to wypróbuję niezwłocznie.


Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: JarekO w Maj 01, 2019, 11:28:31 am
Fajne! Sporo zastosowań w 1 jigu. Ja bym musiał kombinować na kilku ;)
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Maj 02, 2019, 16:22:57 pm
Rzeczywiście jig jest fajowaty. Skończyłem kolejny. Po angielsku to on się nazywa rail coping slede. Prawdę mówiąc nie do przetłumaczenia na polski. Ma służyć do sfrezowania czoła listwy będącej elementem ramki pod drzwiczki z płyciną na specjalnych kompletach frezów. Pożyteczny, ale jednocześnie pokazuje, jak Amerykanie potrafią zarabiać pieniądze. Właściwie to samo można zrobić na poprzednim jigu Rocklera, który wydrukowałem, tylko przy tamtym wskazano - jako przeznaczenie - frezowanie małych elementów ;D ;) A do poprzedniego wystarczy dorobić osłonkę służącą jednocześnie za culagę i sprawa załatwiona. No nic to, ja jestem stolarski gadżeciarz i takie rzeczy mnie wręcz rajcują. Akurat ten jig zamieściłem do publicznego użytku i pliki do jego zrobienia są ogólnodostępne pod linkiem. Ten poprzedni też opublikuję, tylko muszę znaleźć na to czas. Przy tym projekcie szczególnie istotny jest docisk, bo pod ten docisk projektowałem otwory. Kupiłem go kiedyś u Czechów ( link do sklepu w thingi ).
https://www.thingiverse.com/thing:3602517/files
Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Maj 02, 2019, 16:27:50 pm
No i jeszcze video. Chociaż sposób użycia jest banalny.

Tytuł: Odp: Jigi w 3D
Wiadomość wysłana przez: zibi01 w Maj 04, 2019, 11:29:20 am
Uchwyt do małych kawałków na frezarkę dolnowrzecionową udostępniłem na Thingi. Można go sobie ściągnąć i wydrukować.
https://www.thingiverse.com/thing:3606522/files