Styczeń 17, 2018, 22:46:57 pm

Autor Wątek: Mosiężne imaki 19 mm  (Przeczytany 697 razy)

Offline Szymek

• Full Member
Mosiężne imaki 19 mm
« dnia: Wrzesień 05, 2017, 23:37:18 pm »
      Imaki 110 mm i 100 mm do systemu 19mm. Imaki wykonałem z mosiężnego wałka fi 20 który obrobiłem na wiertarce kolumnowej, używając pilników, do wymiaru  fi 18,8 mm. Nacięcia wykonałem przy użyciu szlifierki kątowej zamocowanej w statywie - rowek na sprężynę. Szlifierką stołową wybrałem materiał tworząc powierzchnie dociskowe. W spodzie imaka znajduje się 25 mm otwór z gwintem m6 i bezgłówkową śrubą dociskającą sprężynę wykonaną z szprychy rowerowej fi 2mm. Do wykonania nacięć budowałem proste uchwyty umożliwiające mi utrzymanie kąta i powtarzalność. Całość włącznie z dostosowaniem wiertarki i szlifierek zajęła mi około 8h, a koszt zamknął się 60 zł za 4 imaki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2017, 23:52:28 pm wysłana przez Szymek »

Offline Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
Odp: Mosiężne imaki 19 mm
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 06, 2017, 07:36:53 am »
Gratuluję pracy i cierpliwości

Offline mk_kosa

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2017, 09:57:32 am »
sam myślę nad "schowkiem" na imaki do stołu tak, by były pod ręką w trakcie pracy; czy swoje imaki także planujesz umieścić w stałym miejscu na stole (pod blatem, na jednej z nóg itp.), czy po prostu będziesz je przechowywał w tym stojaczku "gdzieś w pobliżu" ?

Online mefjuu

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2017, 10:09:24 am »
Pięknie wykonane. Ten 20 mm mosiężny wałek mocowałeś bezpośrednio w futerku jakiejś większej wiertarki czy inny patent?

Offline krzysiek

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2017, 12:26:31 pm »
Nie widać dobrze na zdjęciach. Czy powierzchnie dociskowe mają ujemny kąt ? Powinien być jakieś 2 do 3 stopni.
Podziwiam cierpliwość , zebrać 1,2 mm pilnikiem ze średnicy , nie jest łatwo. Mozolnie jest. :D

Offline Szymek

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 07, 2017, 00:09:18 am »
Tak pochylona jest o 2 stopnie. A obróbka mosiądzu okazała się zadziwiająco łatwa. Do zebrania  zgrubnego używałem dość agresywnego pilnika do metalu, po zebraniu do 19mm, jechałem już ostrożnie drobniejszym, kontrolując wymiar mackami i suwmiarką, oraz robiąc test w otworze.

Offline Szymek

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2017, 00:43:41 am »
@Mefjuu - To była zwykła mała wiertarka, więc futerko miało max. rozwarcie 13mm, bezpośrednie mocowanie nie wchodziło w grę.
Zrobiłem więc tak:
-Wałek pociąłem na segmenty, końcówki wyrównałem na szlifierce stołowej.
-Od dołu wyznaczyłem środek wałka i zaznaczyłem go punktakiem na tyle mocno by mógł stać się punktem obrotu. 
-Do drugiego końca klejem typu kropelka gel, przykleiłem nakrętkę m12
-Nakrętki użyłem jako szablonu i pilnikiem wyciąłem kształt nakrętki, a sama nakrętkę usuwałem.
-Tak przygotowany wałek w wiertarce mocowałem przy pomocy przejściówki do nasadek. Całość trzymała się w kupie, bo koło do opuszczania futerka zablokowałem przy pomocy sprężyny która dociskała nasadkę do mosiężnego wałka, a wałek do bolca na którym się obracał.
- Po skończeniu toczenia musiałem odciąć sześciokąt.