Styczeń 17, 2018, 22:35:44 pm

Autor Wątek: prosty przyrząd do ostrzenia dłut i noży  (Przeczytany 605 razy)

Online krit 6

• Hero Member
prosty przyrząd do ostrzenia dłut i noży
« dnia: Wrzesień 20, 2017, 18:21:37 pm »
Jako że ciągle pada postanowiłem coś zrobić w przerwie w zbieraniu grzybów. Padło na ostrzałkę do dłut i noży strugów. Nie mam żadnej, i musiałem sobie radzić  ostrząc z ręki, ale różnie to bywało. Ostrzałki będą dwie, jedna z kątem 25 stopni, druga 30 stopni. Będą to dwie płozy zacięte pod odpowiednim kątem, do których przykręcę dwie deseczki, jedną dłuższą, drugą krótszą o szerokość dwóch płóz.  deseczki będą skręcone śrubami z nakrętkami motylkowymi tak, aby zamontować najszersze ostrze struga 60 mm. Podobny przyrząd ale bardziej skomplikowany i dokładny wykonał kiedyś nasz kolega Amigo RG, i na nim się wzorowałem. Część prac już wykonałem, co udokumentuję zdjęciami.

Online krit 6

• Hero Member
Odp: prosty przyrząd do ostrzenia dłut i noży
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2017, 20:18:01 pm »
Całość już skręcona i wypróbowana. O dziwo działa. Jutro pewnie ją trochę  doczyszczę i nasączę olejem lnianym. A potem druga, na 30 stopni.A tak wygląda już skręcona:

Offline fikusny

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2017, 21:58:29 pm »
Super proste :-)

Dłuto po ostrzeniu trzyma kąty?

Wycinasz takie paski z papieru żeby pasowały pomiędzy "płozy" jak się domyślam.
Jaka szerokość pomiędzy płozami?

Online krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2017, 22:07:25 pm »
SZerokość między płozami 90, między śrubami z motylkami 62, co do papieru, to wycinanie całej szerokości to czysta rozrzutność i marnotrawstwo. Papier szerokości najszerszego dłuta, plus 2 mm. Ostrzy strugów nie robiłem, ale to będzie 62 mm. Mocowanie papieru do szkła taśma dwustronna samoprzylepna.