Czerwiec 22, 2018, 15:21:11 pm

Autor Wątek: Strużek ośnik  (Przeczytany 2149 razy)

Offline krit 6

• Hero Member
Strużek ośnik
« dnia: Lipiec 06, 2016, 17:23:40 pm »
Zawsze brakowało mi takiego narzędzia. Zostało mi jeszcze trochę pociętej piły segmentowej, więc postanowiłem spróbować. Wyciąłem więc ostrze, wywierciłem otwory, naostrzyłem. Przy okazji wyciąłem też trochę innych noży. Będą do roboty na zimę.

Offline krit 6

• Hero Member
Odp: Strużek ośnik
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2016, 17:37:24 pm »

Offline Rizer

• Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2016, 23:40:38 pm »
Ładne :) Pokarzesz jak oprawisz żelazo ośnika?
,,Dla człowieka który ma tylko młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwóźdź"
                                                                Abraham Maslow

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 07, 2016, 16:20:11 pm »
Pewnie że pokażę, ale jeszcze nie teraz. Ostrza zahartowane i odpuszczone. Hartowanie w 850 stopniach  C. odpuszczanie 250. Niestety, stal hartuje się zbyt mocno i ostrz wychodzi jak katana, to znaczy krzywe. Dlatego dla naśladowców proponuję hartować w oleju, a jeżeli dalej będzie je wyginać, to odpuszczać w 400 st.C. i wtedy prostować. Ja odpuszczałem w 250, i niestety ostrze noża przy prostowaniu pękło. To od ośnika przetrwało, ale daleko mu do prostego. Oprawiam w buku, kantówka 25x 38 mm, wstępnie naszkicowałem wygląd.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 07, 2016, 20:35:44 pm »
Ile czasu odpuszczałeś ?
Mam nóż od pękniętego zdzieraka Stanley'a i chcę wyciąć z niego nożyk do trasowania.

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2016, 21:02:39 pm »
Ja odpuszczam w piekarniku, wkładam ostrza, rozgrzewam do 250 st. C, i przetrzymuję w tej temp. 45 min go godz. Dla noży to powinno wystarczyć. Co innego młotki czy siekiera, ją trzeba nagrzać do 550-600 stopni i potrzymać w niej kilka godzin.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2016, 21:29:37 pm »
Ja też myślałem o piekarniku, ale chyba ta godzina to za krótko.
Był już kiedyś wątek na forum o hartowaniu . Muszę sprawdzić , bo był tam też link do filmu na YT o tym.

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 08, 2016, 19:49:48 pm »
Przyszedł czas na zakończenie projektu, a więc oprawienie ostrza w rękojeść. Nie wyszło wspaniale, ale następny będzie lepszy.
<a href=https://zapodaj.net/3d06b54ccd8e3.jpg.html>100_0908.JPG</a>
<a href=https://zapodaj.net/0bb9848f25a35.jpg.html>100_0910.JPG</a>
<a href=https://zapodaj.net/2caabedebadcb.jpg.html>100_0911.JPG</a>
<a href=https://zapodaj.net/5894f185cce06.jpg.html>100_0913.JPG</a>

Klo

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2016, 19:50:41 pm »
Nie wyszło wspaniale, ale następny będzie lepszy.
Z wklejaniem obrazków też nie wyszło. ;)

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2016, 19:57:54 pm »

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 08, 2016, 20:03:53 pm »
Z wklejaniem obrazków też nie wyszło. ;)
Widzisz, jak to jest na starość, ale innych też to czeka, dodam że już zaolejowałem  i próbowałem, działa lepiej niż wygląda.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2016, 10:28:35 am »
A dlaczego nie wklejasz BBcode ?

Zaznacz też taką opcję 500x500(nowość), przeglądanie zdjęć nie będzie wymagało otwarcia nowego okna ze stroną hosta.
Co do ośnika , bo on tu jest najważniejszy ,to wyszedł moim zdaniem doskonale i zainspirowałeś mnie. Chyba zrobię sobie coś takiego.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2016, 10:38:20 am wysłana przez krzysiek »

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 14, 2016, 12:28:06 pm »
A dlaczego nie wklejasz BBcode ?
Wklejam, a ostatnio wszedłem na stronkę i musiałem coś nie tak zrobić, bo nie było bbc code, a tylko html, i stąd całe zamieszanie.  Co do ośnika, to jesienią lub zimą będę robił drugi, tylko muszę pozyskać jakiś materiał na nóż. Drugi będzie miał buta mosiężnego lub z nierdzewki,
regulację wysuwu ostrza za pomocą dodatkowych śrub. W tym regulacja jest jedynie możliwa poprzez podkładki zakładane pomiędzy drewniany korpus a nóż. Więcej podkładek, większy wysuw, i na odwrót.

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 03, 2017, 20:35:06 pm »
Jak widać (a właściwie nic nie widać) era" darmowego internetu " dobiega końca. Trzeba się będzie nauczyć obsługiwać jakieś programy graficzne, aby dodawać  zdjęcia na serwer DID, bo to co łatwe i proste " musi kosztować.  To tak na marginesie, jak wcześniej obiecywałem będzie drugi ośnik.  Pozyskałem w tym celu piłę złomową ze stali HSS i to z niej będzie ostrze do ośnika. Dla zainteresowanych obróbką stali Hss(szybkotnącej) mogę trochę rozwinąć temat. Jeśli Was interesuje budowa podobnego  narzędzia, to pytajcie śmiało.

Offline krit 6

• Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 04, 2017, 14:09:26 pm »
Dziś zająłem się poprawianiem ostrza, jak pomierzyłem, to okazało się 2 mm wyższe z jednej strony. Mały błąd przy cięciu, który kosztował mnie 4 godz. dodatkowej pracy, a i tak ostrze nie jest naostrzone, tylko wyprowadzone. Dla ciekawych, którzy nie mieli okazji widzieć pierwszego ośnika przygotowałem nowe drewienko i porysowałem co i jak, aby mieli pogląd. Pracę na razie przerywam, bo po ostatniej "powodzi" zaginęły mi gwintowniki, i będę musiał kupić inne. Ostrze" wyprowadzałem " iglakiem diamentowym i szlifierką ręczną, stąd ten czas. 8)
Jak macie pytania, to pytajcie śmiało, już nie gryzę ;D