Listopad 16, 2019, 02:17:15 am

Autor Wątek: Bernardo ADM 260  (Przeczytany 15297 razy)

Offline woodek

• Full Member
  • Imię: Łukasz
Bernardo ADM 260
« dnia: Maj 25, 2015, 10:17:51 am »
[BERNARDO ADM 260, HOLZMANN HOB 260N, PROMA HP-250-2/400] to jest to samo.

Będzie to recenzja osoby, której doświadczenie ze strugarkami wygląda tak:
- macałem wszystkie spotkane strugarki w marketach, wszystkie chyba z aluminiowymi blatami;
- przestrugałem 1 deskę na hammerze na dniach otwartych;
- miałem przyjemność oglądać DYMA B u handlarza;
Więc total amator ;)

Maszyna przyszła do mnie w piątek. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Jakość wykonania w porównaniu z tymi z marketów o niebo lepsza. Nic nie lata, nic się nie rusza, wszystko się mocno trzyma. Wygląda bardzo solidnie i stabilnie. W dotyku nie czuć "ryżu". Choć przyznam że jakaś taka mała mi się wydała na żywo.

Ustawiłem noże wg. instrukcji i dostarczonego przyrządu. Następnie ustawiłem blat odbiorczy równolegle do wału, tak aby przesuwał liniał o 5mm (z obu stron i na każdym nożu). Potem ustawiłem blat podawczy równolegle i w płaszczyźnie do blatu odbiorczego. Nie ma problemu z ustawianiem blatów. Test, wow struga!!!

Test robiłem na desce z modrzewia (foto), i na kilkudziesięciu kawałkach tarcicy 35mm sosnowej (straszne śmigła i łódki, z 35mm wyszło na gotowo 23mm). Z jakości strugania na oryginalnych nożach jestem zadowolony. Teraz będę szukał lepszych o tych wymiarach.

Jeśli chodzi o przykładnicę to ustawiłem kąt 90st, i po przestruganiu kilkudziesięciu desek mogę powiedzieć że jest ok. Nie jest tak stabilna jak w hammerze, ale nie wygina się przy nacisku jaki wywierałem strugając krawędź deski. Jej długość również nie jest problemem. oczywiście im dłuższa tym lepsza. Ale nie jest to problem.

Grubościówka, również spisuje się dobrze. Jej blat nie rusza się po zablokowaniu, jak to widziałem na jakimś filmiku w sieci. Zobaczymy jak będzie po dłuższym czasie użytkowania. Na początku deski i na końcu, nie podbiera (cała deska ma jednakową grubość, zwróciłem na to uwagę bo był wątek o tym problemie na forum). Co do wymiarów z miarki, o dziwo jak ustawiłem 2,3mmi później zmierzyłem suwmiarką, to wychodziło 2,305 - 2,320mm. Sama miarka ma dość cienkie linie, więc można ją uznać za dość dokładną (oczywiście po wcześniejszym skalibrowaniu). Ale mam w planach dorobienie czegoś cyfrowego, lub analogowego.

Same blaty są równe, masywne i śliskie. Ich długość na moje potrzeby, jest ok. Deski które strugałem miały 1,6m i bez podpórek nie było problemu.

Może to dziwne, bo wychodzi że maszyna ma same plusy. Ale jestem amatorem, i moje główne odniesienia są do sprzętu, który jest w moim zasięgu cenowym. Nie ma sensu tego porównywać do maszyny 3x droższej. Na dzień dzisiejszy jestem z niej mega zadowolony.

Jeśli ktoś ma pytania lub chce zdjęcie jakiegoś elementu, proszę pisać.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2015, 10:19:25 am wysłana przez woodek »

Offline woodek

• Full Member
Odp: Bernardo ADM 260
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2015, 10:21:12 am »
cd

Offline woodek

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2015, 10:21:55 am »
cd

akwa-stolarz

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2015, 13:47:44 pm »
Dzięki za recenzje :-) napisz za kilka tygodni czy masz takie samo zdanie o maszynie =D>

wysłane przy użyciu tapatalk

Offline robson

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 25, 2015, 16:46:25 pm »
Wygląda dość ciekawie :) najważniejsze -  żebyś był z niej zadowolony .

Offline Filip

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 25, 2015, 20:57:57 pm »
Takie maszynki wychodzą spod szyldu kilku producentów, jedynie ze zmienionymi kolorami i detalami. Miałem takiego firmy FERAX. Dla amatora ok, dla nas była dość uciążliwa często, choć nie powiem, bo swoje przerobiła i niemało na niej zarobiliśmy.
Posuw jest rozwiązany fatalnie - jeśli strugasz też mokre, to szybko zobaczysz o czym mówię.
Ale mimo wszystko gratuluję zakupu i oby służyła. ;)

Offline Pragmatyczny Przemek

• Hero Member
    • Pragmatyczny
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 25, 2015, 21:46:33 pm »
Pokaż instrukcje obsłgi bo ja mam PT 250 i w instrukcji nie ma słowa o ustawianiu noży :(

Offline woodek

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 26, 2015, 09:56:34 am »
Na pewno podzielę się za jakiś czas nowymi spostrzeżeniami.

Ta maszyna występuje tez pod nazwą FERAX FHM 260. Ale wymieniłem tylko trzy najtańsze modele, bo są tacy co sprzedają tą maszynę jeszcze drożej.

Filip możesz napisać coś więcej o jej uciążliwości? Przyda się mi i innym szukającym sprzętu w cenie do 4 tyś zł.
Ja po zbadaniu rynku, szczególnie tego co jest dostępne, stwierdziłem że kupię DYMA C albo ADM260. Obie maszyny mają wady, ale w tym przedziale cenowym trzeba się z tym liczyć (to tak jak kupowanie np Makity MLT). Dymki nie udało się znaleźć w dobrym stanie, rozsądnych pieniążkach i w miarę blisko.

Co do posuwu to wygląda dość zwyczajnie, dwa wałki, z czego jeden ząbkowany, a drugi gładki. Na pewno jest to lepiej zrobione niż w tych z aluminiowymi blatami, bo nie podbiera deski na początku i końcu. No ale mokrego jeszcze nie strugałem i nie wiem czy będę strugał.

Co do mobilności maszyny, to jest ona od tego roku na wyższych metalowych nóżkach, więc można bez problemu wozić ją na ręcznym paleciaku.

Przemku w instrukcji za wiele nie pisze link str 13. Ale na forum pokazywałeś zdjęcie przyrządu do ustawiania noży w swojej strugarce. Przykładasz do wału, przyrząd wciska noże i przykręcasz.

Offline Filip

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 26, 2015, 20:10:09 pm »
Jak obciążysz ją czymś na całą szerokość wału, niekoniecznie mokrym nawet, to ta nalana guma ślizga się po wale i materiał staje.
Spróbuj przestrugać mokrą dechę 1000x150x25, to zobaczysz.
A, co jeszcze denerwowało.
Rowki od rolki posuwu się zapychają, zwłaszcza iglastym, żywicznym.Wtedy posuw zawodzi i trzeba czyścić.

Offline woodek

• Full Member
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 26, 2015, 22:25:50 pm »
Dzieki. Rowki w pierwszym walku faktycznie sie brudza i trzeba bedzie czyscic co jakis czas. A drugi walek jest metalowy, wiec moze nie bedzie tak zle. Dam znac jak mi sie trafi mokra tarcica. U mnie pewnie przez 10 lat nie przestruga tyle co przez rok w jakims zakladzie.

Myslalem ze mieliscie z nia jakies problem techniczne.

P.s. Przepraszam za brak pl znakow.

Offline Filip

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 26, 2015, 22:50:32 pm »
Miałem ją 6 lat, kilkadziesiąt kubików drewna przez nią przeciągnąłem, mimo to, nadal trzymała wymiar. Ale dbałem o nią, nic na siłę.
Raczej brak problemów technicznych, jakieś drobne usterki, poluzowane śruby, czy kabel. Nawet paski cały czas miałem oryginalne.
Jeśli jesteś amatorem i kubik drewna to max, co będziesz strugał na raz, to będziecie zgodnie współpracować.
PS Ja za swoją (Ferax) w 2008 roku dałem 2800. Pewnie Twoja kosztowała dwa razy tyle?
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2015, 22:54:53 pm wysłana przez Filip »

Offline velsyster

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 27, 2015, 00:27:34 am »
Smieszy mnie, ze Ci wszyscy "producenci" pozostaja przy chinskiej numerologii. Nie pierwsze urzadzenie ktore dziedziczy cyferke miedzy "producentami".

Offline woodek

• Full Member
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 27, 2015, 13:04:01 pm »
Dzięki Filip. U mnie będzie strugała na bieżąco potrzebne elementy na dany projekt. Więc twoja opinia utwierdziła mnie, że ta maszyna w tym przedziale cenowym to doby wybór jak dla mnie. Chciałem mieć maszynę stabilną, taką co się nie przewróci z byle powodu, z żeliwnymi blatami i możliwością regulacji w dużym zakresie.

Co do cen, to zaczynają się od 3800zł brutto (transport w cenie), ile kto utarguje (obniżkę lub dodatkowe akcesoria) to jego.

p.s. może jest jeszcze ktoś kto posiada taką chinke i podzieli się swoimi uwagami? Kiedyś u kogoś na zdjęciu widziałem że w stała taka w tle. Z tego co pamiętam to Ana kupiła promę, ale chyba już tu nie zagląda:(

Offline Phantox

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2015, 22:16:51 pm »
To może i ja pochwalę się nowym nabytkiem. Przyjechała do mnie w piątek, muszę stwierdzić że opakowanie wyglądało nie najgorzej. Rozbebeszyłem pudło i wciągnąłem maszynę do warsztatu. Chwilę zajęło mi jej złożenie i tu muszę stwierdzić że niestety producent nie załącza porządnej DTR-ki do maszyny tylko jakąś ogólnego zastosowania. Po złożeniu muszę stwierdzić że maszyna wygląda, dość solidnie jak na moje potrzeby, jedyny mankament to brak regulowanych nóżek w zestawie. Będzie trzeba coś wymyślić żeby ją dobrze wypoziomować, myślę nawet o złożeniu kółek z hamulcami, gdyż mało miejsca w warsztacie i trzeba będę musiał ją trzymać pod ścianą jak nie będzie używana. Jeżeli chodzi o prace to jak dla mnie sama przyjemność :) Maszyna nie należy do strasznie hałaśliwych, spodziewałem się że będzie głośniejsza. Gładkość obrabianego materiału zadowalająca. Dobrze trzyma wymiar przy struganiu na grubości, chodź regulacja grubości mogła by być trochę bardziej precyzyjna (ale nie można mieć wszystkiego za takie pieniądze). Dzisiaj przerzuciłem przez nią jakieś 0,2 m3 desek brzozowych o średniej długości 1,9m, z efektu strugania jestem zadowolony chodź jak wiadomo brzoza lubi się łupać i to troszkę czasami za bardzo. Jedyny mankament jaki odkryłem i może ktoś mi pomoże to wyregulować. Jak wkładam deskę do grubościówki to podczas strugania przesuwa się ona zawsze w prawą stronę, tak jakby rolka pobierająca materiał nierównomiernie dociskała materiał. Chodź może tak po prostu ma być. To chyba na tyle, jutro kolejna runda walki.

Offline jacekmt10

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 11, 2015, 20:27:22 pm »
Woodek jak się spisuje strugarka?
Dalej zadowolony jesteś z wyboru?