Listopad 13, 2018, 19:04:02 pm

Autor Wątek: Ostrzenie starych noży struga czy dłut  (Przeczytany 1599 razy)

Offline Rafalski

• Full Member
Odp: Ostrzenie starych noży struga czy dłut
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2017, 12:42:43 pm »
Pokazywał go też Daneb Puchalski na jednym z klipów Lie-Nielsen'a.
Eeeee tam, odpatrzył ode mnie.  ;D

Tylko nie kupuj takiej szlifierki jak z linka wysyłkowo. U mnie w takim egzemplarzu oba koła miały ogromne bicia, które w przypadku tego dużego koła ciężko wyeliminować.
W takim przypadku do obracającej się tarczy przykładam szlifierkę kątową z tarczą diamentową (wystarczy najtańsza). Wprawdzie trzeba się przygotować na to, że będzie trochę brudu, ale po kilku minutach tarcza już nie ma bicia.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 17, 2017, 18:02:08 pm »
W takim przypadku do obracającej się tarczy przykładam szlifierkę kątową z tarczą diamentową (wystarczy najtańsza). Wprawdzie trzeba się przygotować na to, że będzie trochę brudu, ale po kilku minutach tarcza już nie ma bicia.

Za ten pomysł powinieneś dostać "Diamentową Malinę" za najgłupszą radę w 2017 roku . ;D

Sorry , ale naprawdę tu już przesadziłeś.
Wesołych Świąt z wszystkimi zębami
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2017, 18:03:51 pm wysłana przez krzysiek »

Online hycel

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 17, 2017, 18:19:12 pm »
Witam .
   Jeżeli nie dasz sobie rade ,to wyślij do mnie ,a
 wyprowadzę kąty i naostrzę na kamieniu wodnym .
  Pozdrawiam .

Offline Rafalski

• Full Member
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2017, 20:45:31 pm »
Za ten pomysł powinieneś dostać "Diamentową Malinę" za najgłupszą radę w 2017 roku . ;D

Sorry , ale naprawdę tu już przesadziłeś.
Nie wiem dlaczego aż tak reagujesz. Może dlatego, że nie opisałem na jakim prowadniku jest przystawiona ta szlifierka?
O ile szybkoobrotową tarczę można szybko i łatwo obrobić przystosowanymi do tego narzędziami, to na te wolnoobrotowe one się nie nadają.
Może podasz jakąś inną metodę na wyeliminowanie bicia takiej tarczy.

Offline djaworek

• Sr. Member
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 17, 2017, 22:21:17 pm »
Myślę sobie , że "nagroda" została przyznana zbyt szybko i pochopnie. To jest od dawna znany i stosowany sposób. Są nawet maszyny do takich spraw i to o gabarytach małej lokomotywy ;D Oczywiście sam proces trzeba przeprowadzić bardzo wolno i z wyczuciem bo faktycznie można dostać w zęby.
Wracając do sedna tematu to wyszczerbienia dłut czy noży zbieram na płótnie ściernym 100 lub 120. Mam gruby granitowy "parapet" (waży kilkadziesiąt kg) szlifowany na cnc w zakładzie , który go wykonał o długości ponad 1 m i szerokości ok 30 cm. Na nim mocuję płótno , dłuto w wózek veritasa i długim ruchem do siebie kilka przejść. Nie ma możliwości żeby szczerba została.
Początkowo bałem się o rolkę mosiężną w przyrządzie ale nic się z nią złego nie dzieje. Faktem jest też , że zbyt często nie wykonuję takich zabiegów a tylko jak mi wpadnie w łapy jakieś fajne zdezelowane dłuto do renowacji.
Tak zbieram zgrubnie a później to już normalny proces ostrzenia .

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 18, 2017, 00:10:03 am »
Myślę sobie , że "nagroda" została przyznana zbyt szybko i pochopnie. To jest od dawna znany i stosowany sposób. Są nawet maszyny do takich spraw i to o gabarytach małej lokomotywy ;D Oczywiście sam proces trzeba przeprowadzić bardzo wolno i z wyczuciem bo faktycznie można dostać w zęby.

Sama nominacja jest za radę wykorzystywania szlifierki obrotowej z tarczą diamentową do likwidowania objawów bicia tarczy wolnoobrotowej.

Być może ,że są maszyny do tych celów ale nie o nie w tej chwili chodzi.Dla mnie szlifierka z takimi objawami pracy tarczy wolnoobrotowej jest po prostu wadliwym egzemplarzem - nie do naprawienia ze względów bezpieczeństwa użytkowania Powierzchnie czołowe tarcz Tormek'ów wygładza się osełkami diamentowym , ale tylko czołowe i to tarcz bez bicia osiowego albo promieniowego.