Październik 21, 2018, 12:54:17 pm

Autor Wątek: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę  (Przeczytany 1961 razy)

Offline Cracoviak

• Newbie
  • *
Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« dnia: Grudzień 23, 2017, 17:58:41 pm »
Witam,

Kupiłem sobie pierwszego struga i na razie uczę się nim posługiwać. Jest to strug drewniany typu "gładzik" firmy Pinie. Niestety mam problem polegający na zatykaniu się szczeliny przez wióry. Czasami zdarzy się że wyleci ładny, długi wiór, ale jest to sporadyczne. Z reguły wióry składają się w harmonijkę i zatykają przestrzeń pomiędzy ostrzem a szczeliną. Sam nóż struga jest bardzo ostry (po przeszlifowaniu), a przeciwostrze ustawiłem ok. 1-1,5 mm nad ostrzem. Strugane drewno to modrzew, lekko wilgotne ponieważ składowane było na zewnątrz.

Co może być tego przyczyną? Czy przeciwostrze również należy szlifować, czy może lub nawet powinno (gdzieś w internecie spotkałem się z taką opinią) być tępe lub zaokrąglone?

Pozdrawiam

Offline krzyś48

• Hero Member
Odp: Problem z wiórami zapychającymi szczelinę
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2017, 18:07:25 pm »
4 Krok kolejny to wpis w dziale http://forum.domidrewno.pl/przedstaw-sie-na-did/. Kilka słów o sobie w zupełności wystarczy, a innym forumowiczom zdecydowanie pomoże to odnaleźć na forum snycerza, tartacznika, operatora CNC itp.
 ;)

Offline Cracoviak

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2017, 18:21:22 pm »
Faktycznie, najpierw wypadałoby się przedstawić :)

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2017, 18:30:32 pm »
Najprawdopodobniej problem jest z linią styku noża i odhylaka.
Odhylaka jest zbytnio zaokrony i powstaje zagłębienie w którym klinikę się wióry.

Offline Cracoviak

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2017, 18:47:46 pm »
Dziękuję za sugestię. W wolnej chwili spróbuję przyszlifować odchylak i dam znać czy problem został rozwiązany.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2017, 21:16:02 pm »
Przy wilgotnym drewnie szczególnie iglastym, żywicznym takie zatykanie jest trudne do uniknięcia. Jak zawsze w takich sytuacjach mile widzianym jest zdjęcie struga. W strugach systemu Bailey wiór w postaci harmonijki świadczy o za ciasnym ustawieniu żaby .Z tego co widzę w sieci, to chyba masz strug drewniany. Spróbuj podnieść wyżej odchylak. Podejrzewam ,że to nie jest "gładzik" tylko "równiak". Brak dokładniejszego opisu i zdjęcia utrudnia udzielenie prawidłowej podpowiedzi.

Offline Cracoviak

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2017, 16:36:34 pm »
Strug to raczej "gładzik", przynajmniej tak twierdzi producent. Próbowałem na suchym drewnie sosnowym i dębowym i problem jest ten sam. Po kilku pociągnięciach w momencie jak szczelina się zapcha, strug zaczyna skakać i nie da się pracować. Rzadko zdarza się żeby wiór był taki jak być powinien, czyli długi i szeroki. Jutro spróbuję pokombinować z ustawieniem odchylaka. Może coś robię źle, jest to mój pierwszy kontakt z ręcznym strugiem...

Jeśli chodzi o miejsce styku odchylaka z nożem, to wszystko jest raczej w porządku. Faktycznie, czasem wiór wbija się w to miejsce, ale nie zawsze, a po dokładnym obejrzeniu nie zauważyłem tam żadnej szpary.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2017, 16:41:03 pm wysłana przez Cracoviak »

Offline Cracoviak

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2017, 16:38:41 pm »
Reszta zdjęć, bo w poprzednim poście nie wszystkie się załadowały.

Klo

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2017, 17:28:17 pm »
Rozumiem, że znasz zasady strugania. Jeśli tak, to:
1. Przeszlifuj nóż i łamacz po obu stronach. Na styku nóż - łamacz nie może być choćby 0,1 mm szczeliny.
2. Łamacz cofnij max. na 1 mm.
3. Na moje oko zbyt mocno wysunięty nóż. To jest gładzik, a nie równiak.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2017, 17:32:39 pm wysłana przez Klo »

Online tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2017, 18:14:32 pm »
 Cracoviak
Daj no zdjęcie noża z odchylakiem ,ale widok z boku.
Sprawdź czy nie haczą się wióry o klin i jego ' wąsy "i czy on dobrze dolega do odchylaka.

Offline Cracoviak

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2017, 19:50:59 pm »
Klo,

Podstawowe zasady posługiwania się strugiem znam, ale jak już wcześniej napisałem dopiero się uczę, więc jeśli masz jakieś sugestie co mogę robić źle, lub po prostu rady, to chętnie ich wysłucham. Jutro wieczorem podszlifuję styk odchylaka i noża i dam znać czy coś to pomogło. Nóż wysunięty minimalnie, zebrał niemalże tylko starą powłokę lakieru z bardzo cienkim strugiem drewna. Spróbuję też zmniejszyć przerwę pomiędzy odchylakiem i nożem.

tomekz,

Wstawiam zdjęcia z różnej perspektywy. Z jednej strony klin nie styka się z odchylakiem, ale chyba nie powinno to wpływać na pracę struga. Czy klin powinien być taki długi? Nie wiem czy zobaczysz na zdjęciu, ale klin jest na tyle długi że nad ostrzem tworzy się "daszek" i jeśli wióry go nie miną, to na 100% się zaklinują.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:14:25 pm »
Z ostatnich zdjęć to raczej gładzik to on jest z deklaracji producenta , bo to co widzę to nóż leży krzywo , klin też. Wszystko się rozjechało. Klin nie ma "wąsów" i zdaje się ,że źle leży. Mam jeden czeski strug i tak z nim jest jak tym filmem.
@Cracoviak trzeba go równo ustawić. Ten mój jest rzadko używany bo każde ostrzenie noża powoduje ,że potem pół godziny męczę się z młotkiem żeby go dobrze ustawić.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2017, 20:22:59 pm wysłana przez krzysiek »

Online Lirorobert

• Hero Member
    • Lirorobert
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:17:53 pm »
No jeśli ja dobrze widzę to nóż jest do ostrzenia.
Poszczerbiony

Offline Rafalski

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:18:42 pm »
Z jednej strony klin nie styka się z odchylakiem, ale chyba nie powinno to wpływać na pracę struga

1. Klin musi dociskać odchylak na całej szerokości i jak najbliżej ostrza, ale nie może tam być takiego daszka.
2. To może bardzo wpływać na działanie struga
3. na pierwszym zjęciu tej ostatniej serii widać, że wióry dostały się między żelazko a odchylacz. Tam nie powinno się dostać nic.
4. Te wióry wyglądają jakoś bardzo grube, poza tym wydaje mi się że żelazko nie jest wystarczająco ostre.

Oglądałeś może ten film z japońskimi testami ustawienia odchylacza (łamacza)?

Wygładź lustro, dopasuj do niego łamacz wiórów i wydaje mi się że musisz skrócić klin, aby nie było takiego daszka. Za skracanie dobierałbym się dopiero po dopasowaniu łamacza i po ustawieniu go około 0,3mm ... 0,5mm od ostrza.

Offline cumbajszpil

• Nagroda :)
  • Sr. Member
  • *
  • Volenti non fit iniuria
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2017, 20:23:02 pm »
Niech nie skraca, niech dorobi drugi, a oryginal za wzór niech zostawi ...