Październik 21, 2018, 13:04:26 pm

Autor Wątek: Strug ręczny Macallister  (Przeczytany 17099 razy)

Offline Waldi

• Hero Member
  • Praca człowieka uszlachetnia
Strug ręczny Macallister
« dnia: Lipiec 06, 2013, 13:52:03 pm »
Witam! Chciałem napisać w wątku GC Stolarza o strugach made in CHRL bo  temat pokrewny, ale w końcu zrezygnowałem. Niedawno byłem w Castoramie i zobaczyłem strug ręczny MacAllister , przy oglądaniu wyglądał przyzwoicie ,cena dosyć niska i postanowiłem kupić ,mam od dwóch lat kilka elektronarzędzi tej marki i jestem zadowolony, więc i na tym może się nie zawiodę. Nie mam doświadczenia ze strugami ręcznymi więcej pracowałem elekrycznym, poza starym drewnianym po ojcu amatorze  :-[więc moje wnioski może będą nie do końca trafne ale zapewniam że uczciwe. Zacząłem myśleć o strugu od czasu kiedy obejrzałem jak Jarek  śmiga na Veritasie, ja myślałem o Stanleyu ale cena nie wąska a czasu dla stolarki naprawdę brak :( choć to moja pasja ( pięniążki zarabiam na czym innym) więc postanowiłem zacząć od czegoś tańszego w celach szkoleniowych :) I tak pewnej niedzieli (w tygodniu czasu brak) po cichutku ;D wypróbowałem MacAllistera i piszę szczerze , że te osiem dych nie wyrzuciłem w błoto ;ustawienie struga zajęło mi 3-4 minuty i heja na metrowej długości balu sosnowym, wypróbowałem jeszcze na kawałku bukowiny i też nieżle szło niestety nie miałem egzotyku ale amator raczej rzadko się spotyka z nimi. Myślę , że dla amatora to niezły wybór za niską cenę , zawodowcy pewnie się roześmieją ale chyba najważniejsza jest satysfakcja i jakość wykonania nie marka produktu.Pozdrawiam.
Uuuff..  ale się rozpisałem Ps.feler jaki zauważyłem ; brak idealnego kąta prostego między podstawą a boczną ścianką

mily68

• Gość
Odp: Strug ręczny Macallister
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 06, 2013, 14:13:44 pm »
A tak z ciekawości czy sprawdzałeś płaskość stopy? Jakiej grubości jest ostrze? Czy jest możliwość regulacji "żaby"? Jakie ma wymiary/numer? Brakiem kąta prostego między podstawą a boczną ścianką się nie przejmuj - ja tylko w dwóch Stanley'ach mam  idealny - pozostałe mają chyba ciut rozwarty :( . Jak na narzędzie nowe i w tej cenie nie ma co wybrzydzać - ważne żebyś Ty był zadowolony no i żeby efekty Twojej pracy były takie jak sobie życzysz :) - w końcu to jest najważniejsze a nie narzędzia jakich użyjesz.
Miłej pracy nowym nabytkiem i skrobnij za jakiś czas jak się sprawuje...

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 06, 2013, 14:36:36 pm »
Dziś planowałem klejonkę jesionową - 1800x800mm. Ufffff.... Trochę się trzeba namachać strugiem, żeby to dobrze zrobić ;)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Waldi

• Hero Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2013, 15:08:37 pm »
Do miły68 stopa jest płaściutka , możliwośc ustawień jest dosyć fajnie rozwiązana,(pewnie zerżnięta z innej marki?) co do grubości ostrza to nie mierzyłem ale jak wrócę do domu to napewno sprawdzę teraz tylko żałuję, że  w tamtym roku jak kupowałem strug to kupiłem elektryczny, za te pieniądze miałbym teraz  konkret  Stanleya i satysfakcję nie lada a tak po zakupie grubościówki i wyrówniarki praktycznie leży bezużyteczny.

Offline Jakub

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2013, 16:28:34 pm »
Trochę się trzeba namachać strugiem, żeby to dobrze zrobić

Jak się dobrze poklei to nie trzeba strugać ;P
Pozdrawiam Jakub.

mily68

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 07, 2013, 21:05:47 pm »
Waldi a cóż za grubościówkę i wyrówniarkę masz? Pytam bo sam myślę nad takim zakupem...

Offline Waldi

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 07, 2013, 21:29:38 pm »
Do miły68 - grubościówka to Makita 2012 NBX a wyrówniarkę kupiłem w firmie Standrew nazwa to Perfect coś tam o szerokości
roboczej 150 mm długośc blatów to chyba 1180 (chyba chińska ) ale sprawuje się całkiem nieźle jak na moje potrzeby, tylko muszę zrobic
sobie odciąg coś na podobieństwo Amigorga, którego podziwiam za samy i nie tylko. Pozdrawiam.

Offline Waldi

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 25, 2013, 19:08:03 pm »
Wczoraj poświęciłem trochę czasu na przeszlifowanie stopy i i ostrza w strugu na papierze wodnym do gradacji 2000
i nareszcie zrozumiałem co znaczy ostry strug, mam tylko pytanko - chodzi o to , że jak ustawiłem strug na minimalny zbiór to wióry nie układały się w tkzw, serpentynę tylko zbijały się w harmonijke i zastanawiam sie czy to jest efekt złego ustawienia łamacza wiórów czy to normalne przy cieniutkim wiórze. Dodam jeszcze, że strugałem sosnę.
  Pozdrawiam

Online tomekz

• Hero Member
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2013, 22:58:58 pm »
Wiór prawidłowo powinien  wychodzić prosty  swobodnie  ze  struga . Harmonika  - gdzieś ma za mało miejsca i się haczy  .

Offline JarekO

• Administrator
  • Hero Member
  • Centrum dowodzenia
    • Domidrewno.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2013, 23:10:42 pm »
Do wiórków spiralnych widziałem nawet drewniane strugi - takie poskręcane, długie wiórki były robione do rozpalania :)
----------------------------------------
Pozdrawiam
Jarek

Offline Przemek

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 27, 2013, 23:38:55 pm »
Możesz dać kilka fotek tego struga?
Pozdrowienia
Przemek

Offline Waldi

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2013, 07:52:13 am »
Postaram się w niedzielę.

Offline CollectiveJudas

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 05, 2013, 23:05:12 pm »
Fotki na świeżo!
Zakupiłem dzisiaj bp struga szukałem od dawna a ten wydał się dość rozsądnym wyborem.
Dość ciężka budżetowa wersja No.4
Ostrze ok 2mm ściany po ok 4,5mm
Chyba nie jest źle  :P
Fabrycznie był ładnie zabezpieczony przed korozją za pomocą oleju ale na zdjęciach jest trochę syfu bo nie mogłem się powstrzymać i drewniany stolik pod laptopa został brutalnie zaatakowany dając przy okazji ładny spiralny wiór. A to już chyba coś jak na fabryczny sprzęt.
Z braku lepszego dostępnego sprzętu kąt pomiędzy ścianami a podstawą sprawdziłem suwmiarką i wygląda na to że kąt prosty jest.

Offline Waldi

• Hero Member
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 06, 2013, 01:48:52 am »
Dzięki za to,że mnie wyręczyłeś bo miałem w niedzielę wysłać fotki ale pech sprawił , że podczas deszczu raz zagrzmiało no i oczywiście spaliło mi router. Dostęp do internetu miałem w pracy ale fotek już wysłać nie mogłem,
P.S. przeszlifuj sobie stopę i ostrze papierem wodnym zwiększajac gradację do conajmniej 2000 a najlepiej 3000 to wtedy naprawdę
poczujesz radość ze strugania (ja tak miałem).
Pozdrawiam

mily68

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 06, 2013, 09:35:07 am »
Gratuluję zakupów i życzę miłej pracy nowymi strugami. Napiszcie za jakiś czas jak się sprawują, czy wszystkie regulacje działają, jak szybko tępi się ostrze itp.
P.S. Szlifowanie stopy koniecznie! - wszak Macallister to nie Veritas... :)