Październik 21, 2018, 12:13:23 pm

Autor Wątek: Używany strug Record - warto?  (Przeczytany 1528 razy)

Offline Gotycki_Zdun

• Jr. Member
  • **
Używany strug Record - warto?
« dnia: Wrzesień 02, 2017, 17:20:11 pm »
Poczułem nagłą i nieodpartą potrzebę zakupu struga. Myślę o kupnie używanego egzemplarza : http://allegro.pl/strug-record-no-4-i6938605061.html?reco_id=20d6d581-8ff1-11e7-9486-246e961044c0&ars_rule_id=201 celem odrestaurowania i opanowania techniki pracy tym zacnym narzędziem. Czy zdaniem bardziej doświadczonych użytkowników forum, egzemplarz który mnie interesuje jest godny zainteresowania? A może dołożyć i kupić nowy i nie bawić się w remonty? Czy można przyjąć, iż No 4 jest narzędziem uniwersalnym? Czy takie założenie jest w ogóle prawidłowe? Za wszelkie uwagi serdecznie dziękuję!

krzysiek

• Gość
Odp: Używany strug Record - warto?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2017, 18:50:15 pm »
Domowymi sposobami strug jest nie do odrestaurowania. Popatrz tylko na przednią krawędź ust - bardzo wylizana. Na papierach , nawet 36 lub 60 tego się nie da wyprostować.  Potrzebne jest planowanie stopy , ale to można tylko ocenić po tym jak będzie się go miało w ręku, potrzebny jest dobry pomiar. Cena 150 zł też nie powala, dołożysz parę złotych na masz do wyboru do koloru na E-bay'u. Oryginalne stare Recordy miały malowanie w kolorze ciemnego granatu.
Popatrz na Stanley'a 5 tego samego sprzedawcy stopa jest w dużo lepszym stanie.
Rozmiar 4 to rzeczywiście rozmiar uniwersalny i może wszystko pod warunkiem ,że jest niewychechłany. A ten co pokazałeś taki jest.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2017, 18:55:52 pm wysłana przez krzysiek »

Offline Gotycki_Zdun

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2017, 19:13:47 pm »
Dziękuję bardzo za cenną lekcję. Idę kopać na ebay'u.

Pozdrawiam

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2017, 20:53:10 pm »
Możesz wysłać PW do @Arek15 z naszego forum. Ja kupiłem od Niego Stanley'a 4 1/2 i jestem zadowolony. Teraz będę planował ten strug i po tej operacji będzie jak nowy.
Trzeba pamiętać o tym by co jakiś czas szlifować stopę bo to pozwala na uniknięcie efektu "wylizania" przedniej krawędzi ust. Strug ,który pokazałeś ( ta "4" ) nie miał chyba w ogóle szlifowanej stopy i ostatnio mógł być używany jako zdzierak.

Offline Arek15

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 03, 2017, 08:23:10 am »
 miło że polecasz:),mam mały zastój ale powoli ogarniam(ekipa na budowę sobie terminy pozmieniała i ze zdenerwowaniem sam postanowiłem wymurować drugą kondygnacje i ściany działowe, jako że elektryka mam zamówionego muszę skończyć|) i  przepraszam bo na fotki tych rzeczy do no78 Krzyśku muszisz długo czekać, ale może dzis mi sie uda je przesłać , :)jak się wyrobie to w przyszłym tygodniu założę wątek z różnymi rzeczami i może coś sie komuś przyda

Offline Gotycki_Zdun

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2017, 10:31:03 am »
Z przyjemnością prześledzę ów wątek.

Offline Szymek

• Full Member
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2017, 18:44:28 pm »
Co dokładnie  znaczy ,,wylizana" możesz to jakoś rozwinąć ?

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2017, 21:04:00 pm »
Odsyłam do mojego wątku gdzie znajdziesz i zdjęcia i sposób usunięcia nadmiernego zużycia przedniej krawędzi ust.
Dodam tylko ,że to zużycie jest normalnym zjawiskiem , natomiast brak konserwacji polegającej na okresowym szlifowaniu stopy doprowadza do tego ,że strug zamiast strugać ,szarpie drewno. Generalnie dotyczy to wszystkich strugów i metalowych i drewnianych.

Offline Szymek

• Full Member
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2017, 23:44:06 pm »
Czy mógłbyś zaznaczyć na zdjęciu co dokładnie, sprawiło, że odradziłeś kupno tego struga? Stopa rzeczywiście wydaje się być w stanie fabrycznym, to znaczy posiada te charakterystyczne ślady po zgrubnym szlifowaniu. Natomiast ja osobiście nie widzę na niej śladów zużycia. Prawdopodobnie nie wiem czego szukać. Myślę, że nie tylko ja noszę się z zamiarem kupna używanego struga na ebay,u czy allegro, więc taka wiedza na co zwrócić uwagą bardzo by się przydała. Poniżej zdjęcie zamieszone na wyżej wspomnianej aukcji.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2017, 15:15:38 pm »
@cumbajszpil dokładnie tak jak piszesz , choć prawa strona ust ( mówimy o orientacji w/g zdjęcia zamieszczonego przez @szymka) nie zawsze musi być wylizana. Tak krawędź jest osłonięta przez nóż i nie podlega tak intensywnemu zużyciu.
Pozwoliłem sobie ściągnąć zdjęcie tego struga i zaznaczyłem owo "wylizanie". Stopa nie jest w stanie fabrycznym , była zardzewiała i ktoś ją po prostu szlifował i zdaje się ,że zaczął szlifowanie z opuszczonym nożem ( co też zaznaczyłem na zdjęciu ). Strug był przyszykowany do zdjęcia i nie ma w tym nic złego ale wymaga gruntownej renowacji - stopa , nóż.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2017, 15:17:22 pm wysłana przez krzysiek »

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 09, 2017, 22:03:53 pm »
No cóż , jeśli chodzi o boki ,czoło i koniec stopy to jest tak być być powinno . Te fragmenty powinny być lekko podniesione do góry. Jeśli chodzi o usta to spróbuj na papierze "36", ale ostrożnie ,obracając strug co 10-15 ruchów o 180 stopni , potem stopniowo stosuj co raz drobniejsze papiery. Problem polega na tym m,że im równiejsza stopa tym trudniej idzie szlifowanie bo coraz większa powierzchnia jest do zebrania. Ale jak masz "power" to dasz radę .Ja tak "zmęczyłem" Macallister'a. Miał takie rysy na stopie ,że paznokcie mi się łamały a teraz jest jak lustro.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2017, 03:38:05 am »
Papier "36" to najgrubsza gradacja papierów ściernych , to taka mniej więcej płyta chodnikowa. Diamentów szkoda do takiej pracy. Płyta szklana , papier ścierny z roli to narzędzia do naprawy stopy czy to gładkiej czy żłobkowanej.

krzysiek

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 11, 2017, 13:04:11 pm »
Mówiąc o gresie masz na myśli podkład pod papier ?
Może być też gres. Ważne żeby podkład był gładki ,równy.

Offline Szymek

• Full Member
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 11, 2017, 14:43:47 pm »
Dzieki Krzysiek ☺