Maj 20, 2018, 23:27:21 pm

Autor Wątek: Szlifierka oscylacyjna mimośrodowa JCB ROS330 - (zbyt)wolne obroty  (Przeczytany 975 razy)

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
Szlifierka oscylacyjna mimośrodowa JCB ROS330 - (zbyt)wolne obroty
« dnia: Styczeń 02, 2018, 14:15:11 pm »
Witam, od kilku tygodni jestem właścicielem szlifierki JCB ROS330 z padem 125 i 5-letnią gwarancją.
Ostatnio użyłem ją po raz pierwszy i od razu coś mi się nie zgadza z obrotami. Jest to moja pierwsza szlifierka tego typu, może się nie znam...
Producent w danych technicznych podaje np.
Średnica mimośrodu: 2,5 mm
Prędkość obr.bez obciążenia: 6000-12000 obr/min (skala na przelaczniku od 1 do 6)
Wydaje mi się, że od nowości jest problem z obrotami. Na "jedynce" obroty powinny wynosić 6000 obr/min a ja zauważyłem ok. 60/min. Na max "6" powinno być 12000 obr/min a pad zachowuje się dziwnie - zaczyna się kręcić powoli i po chwili zwalnia i zmienia kierunek obrotów tak jakby pad kręcił się pod wpływem wibracji. Obroty są większe ale nie 12000! Myślę że ok 120/min. Myślałem że to złudzenie optyczne jak w kołach samochodu że widać jakby obracaly się w drugą stronę niż jedzie auto ale nakleilem taśmę na brzeg pada i rzeczywiście obroty są wolne...
Czy ktoś się już spotkał z podobnym problemem?

Offline JanZ

• Jr. Member
  • **
Odp: Szlifierka oscylacyjna mimośrodowa JCB ROS330 - (zbyt)wolne obroty
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2018, 15:11:55 pm »
Panie Kolego, jak to nowe urządzenie to nie siedź przed komputerem czekając na wypowiedzi speców z internetu tylko zasuwaj i reklamuj ;)

Offline kipi

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2018, 15:24:05 pm »
dysk szlifierki mimośrodowej nie będzie kręcił z taką prędkością, to nie szlifierka kątowa. Załóż papier i zobacz czy dobrze szlifuje drewno

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2018, 15:33:29 pm »
No właśnie od razu chciałem to zareklamować ale zastanawiałem się czy  podana prędkość obrotowa nie jest jakoś wyliczana z oscylacjami... W końcu to nowe urządzenie ale chyba jednak nie ma się co zastanawiać i reklamować. Zresztą mam takie szczęście że nawet nowe urządzenie okazuje się wadliwe  :(

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2018, 15:41:59 pm »
dysk szlifierki mimośrodowej nie będzie kręcił z taką prędkością, to nie szlifierka kątowa. Załóż papier i zobacz czy dobrze szlifuje drewno
Też się nad tym zastanawiałem, bo podane przez producenta obroty są BARDZO wysokie i praca na takich obrotach byłaby trudna.
Szlifować - szlifuje. Trochę długo ale szlifuje. W końcu to wykonczeniowka a nie taśmowa.
Czyli mówicie że to nie jest uszkodzenie? Jeszcze raz muszę ją dokładnie sprawdzić i ewentualnie pogadam ze sprzedawcą.

Offline swfr

• Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2018, 17:35:00 pm »
Te obroty z instrukcji są z kosmosu.

12 tys. obr/min w szlifierce oscylacyjnej ?

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2018, 19:54:14 pm »
Te obroty z instrukcji są z kosmosu.

12 tys. obr/min w szlifierce oscylacyjnej ?

Dokładnie... Dlatego wydaje mi się, że to jest jakoś przeliczane / mrożone przez ruchy mimośrodu (2,5mm) albo coś w tym stylu tylko po co robić takie zamieszanie? Chwyt marketingowy. Zamiast napisać jakie są rzeczywiste obroty i częstotliwość okresu mimośrodu i wszystko jasne a tak człowiek czyta dane techniczne i nadal nic nie wie.

Offline kerry

• Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2018, 08:11:04 am »
A nie możesz podejść/podjechać do jakieś ciastoramy albo liroja i poprosić o podłączenie wystawowej szlifierki? Może nawet trafisz na podobny model? JCB były sprzedawane przez ciastoramę. Obadasz jakie obroty mają inne i porównasz do swojej.

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:10:59 pm »
A nie możesz podejść/podjechać do jakieś ciastoramy albo liroja i poprosić o podłączenie wystawowej szlifierki? Może nawet trafisz na podobny model? JCB były sprzedawane przez ciastoramę. Obadasz jakie obroty mają inne i porównasz do swojej.
Akurat do casto i leroy mam trochę km i nie po drodze mi w tej chwili ale jak będę w pobliżu to na pewno tak zrobię. U mnie jest jedynie brico ale też powinni mieć taką szlifierke, pewnie innej firmy ale powinno mi to dać jakiś obraz sytuacji. Może nawet dzisiaj tam podskoczę. Kurcze tak to jest jak się pierwszy raz kupuje jakieś urządzenie na którym się jeszcze nie pracowało i to jeszcze przez internet :)

Offline kerry

• Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:28:42 pm »
Czytam teraz o innych szlifierkach mimośrodowych i np taki DeWalt D26453 też ma obroty 7000-12000obr/min, więc to chyba jest wartość spotykana w szlifierkach. Ale teraz mam pytanie, związane z tym co przeczytałem o tzw. hamulcu automatycznym - "Niektóre modele posiadają zamontowany automatyczny hamulec. Zasada działania hamulca jest prosta. W momencie odsunięcia tarczy od powierzchni szlifowanego materiału, urządzenie zwalnia i zaczyna się obracać powoli" - może masz takie coś? Czy Ty obserwujesz te obroty na szlifierce " w powietrzu" czy podczas szlifowania? Napisałeś "Szlifować - szlifuje. Trochę długo ale szlifuje." Może spróbuj coś przeszlifować ale bez zbytniego dociskania - użyj tylko ciężaru szlifierki?
mało wiarygodne źródło, ale zawsze coś: https://allegro.pl/artykul/szlifierki-mimosrodowe-przeglad-modeli-2016-116921

Offline orb

• Nagroda :)
  • Sr. Member
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2018, 14:59:07 pm »
U mnie w Graphite identycznie. Nie jest to usterka, nie ma bezpośredniego przełożenia obrotów z wału na talerz jak w kątówkach. Z łap by wyrwało przy takiej prędkości, a niektórzy nawet jednoręcznie pracują. Jak zauważyłeś, a może nie, kiedy wyłączysz silnik i podniesiesz szlifierkę do góry, to talerz przez pewien czas obraca się jeszcze samoistnie, nawet wrzeciono nie musi się kręcić. Te duże wartości to zapewne obroty samego wirnika i są wymagane do wytworzenia drgrań o odpowiedniej częstotliwości. Jak chcesz wydajności to dokup talerz do kątówki, zobaczysz jak szybko "zeżre" materiał.

Na "jedynce" obroty powinny wynosić 6000 obr/min a ja zauważyłem ok. 60/min.
Chociaż te 60 to chyba ciut za mało.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2018, 15:09:47 pm wysłana przez orb »

Offline swfr

• Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2018, 18:15:20 pm »
Cyba posypię głowę popiołem.

W instrukcji mojego Metabo też jest zakres obr. 6000-11000.

Ale nadal nie wierzę, żeby talerz tak się kręcił.

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 03, 2018, 23:50:32 pm »
Dziś nagrałem filmik jak działa:
https://youtu.be/8JMhp9asrow

Niestety tylko na boku bo nie mogłem sobie poradzić z nagrywaniem i obsługą jedną ręką. Dla zobrazowania obrotów przywiazalem cienki kabelek (który od wibracji w końcu się zerwał) i go złapałem zatrzymując obroty.
Pisałem że zwiększając obroty pad zatrzymuje się i rusza w drugą stronę ale to było w pozycji pionowej i w powietrzu a na filmie szlifierka jest na boku i to zjawisko nie występuje.

Podczas szlifowania obraca się ale trochę przyciskając obroty potrafią się zatrzymać i zostają same wibracje do momentu kiedy zlikwiduję nacisk.

Jutro spróbuję nagrać jak się zachowuje podczas szlifowania i wrzucę kolejny film.
Orb - tak tak jeśli chce wydajności to mam zestaw kątówka + tarcza ścierna. Mówisz że 60 to trochę za mało? Zwróć uwagę na początku filmu - najniższa prędkość a papier obraca się nawet wolniej niż 1/sek.

Offline orb

• Nagroda :)
  • Sr. Member
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2018, 05:22:49 am »
Moja (oprócz hamulca) podczas pracy przypomina tą:

Rzeczywiście, z Twoim egzemplarzem jest coś nie halo, skoro kawałek kabelka jest w stanie ją wyhamować.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2018, 05:31:13 am wysłana przez orb »

Offline Wybryk100

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2018, 07:45:35 am »
Orb ta którą podałeś fajnie działa, miałem nadzieję że moja też tak będzie pracować a tymczasem mogę zapomnieć żeby zostawiła taki ślad na obrabianym materiale :/
Znalazłem coś w instrukcji angielskiej o tym hamulcu więc prawdopodobnie jest. Podjadę do teściów (bo tam mam swój warsztacik) i jeszcze raz się przyjrzę, może uda mi się nagrać filmik podczas pracy i przeczytam dokładnie instrukcję.
Znalazłem jeszcze taka informację w internecie że występują dwa rodzaje takich szlifierek - z obrotami wymuszonymi i niewymuszonymi... Może moja to ta druga do bardziej delikatnego "głaskania" materiału...  ???